Προτάσεις για επιλογή TV για σαλόνι

vasel

New member
2 January 2014
7
Καλησπέρα . Επειδή η παλιά μου TV έχει φάει τα ψωμιά της και λόγω πιτσιρικιών δεν μπόρεσα να πάρω καινούργια μέχρι σήμερα σκέφτομαι να κάνω το βήμα και μιας και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά :

Χώρος :σαλόνι σχετικά φωτεινό έχει δυο μεγάλες μπαλκονόπορτες ,θέαση από καναπέ με ελάχιστη απόσταση 2 μέτρα και μέγιστη αυτή που βολεύει καλύτερα 4 μέτρα συν. Η θέαση είναι στην ευθεία .
Χρήση: κυρίως τηλεοπτικά κανάλια και ταινίες, σειρές avi,mkv from torrents etc (να τα παίζει όλα απροβλημάτιστα), δεν βλέπω αθλητικά, θα ήθελα σε περίπτωση που πάρω κονσόλα για τα πιτσιρίκια να μην έχω πρόβλημα και με ενδιαφέρει η καλή ποιότητα εικόνας και η εγγύηση αν υπάρχει πάνω από 2 έτη και αξιόπιστο service!!
Smart λειτουργίες με ενδιαφέρουν. Αν υπάρχει θωράκιση απο μπάλα ποδοσφαίρου είναι στα συν!!
Για το μέγεθος επειδή υπάρχει ένας περιορισμός στο πλάτος της οθόνης (115-120cm) λόγω επίπλου βέβαια μπορώ να το ξεπεράσω αν χρειαστεί .
Για την απόσταση που έχω δεν ξέρω αν χρειάζομαι 50,55 ή 60 ίντσες .

Για budget μέχρι 800 πάνω κάτω αν παίζει και καμία έκπτωση δεν θα με πείραζε πιο φθηνά. Επειδή έχασα το black Friday δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω μέχρι τις Γιορτές για καμία ευκαιρία .
Σας ευχαριστω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Για την απόσταση που λες κάτι τέτοιο μοιάζει να είναι ιδανικό. va panel 60 ιντσών για καλύτερη εγγενή αντίθεση και με οπίσθιο φωτισμό direct led που μάλλον είναι καλύτερος από τον "τυπικό" edge led καταφέρνοντας κάπως καλύτερη ομοιομορφία. Μόνο μειονέκτημα ότι είναι 50hz. Και ότι με τέτοιο μέγεθος θυμίζει εστία.
 

vasel

New member
2 January 2014
7
Για την απόσταση που λες κάτι τέτοιο μοιάζει να είναι ιδανικό. va panel 60 ιντσών για καλύτερη εγγενή αντίθεση και με οπίσθιο φωτισμό direct led που μάλλον είναι καλύτερος από τον "τυπικό" edge led καταφέρνοντας κάπως καλύτερη ομοιομορφία. Μόνο μειονέκτημα ότι είναι 50hz. Και ότι με τέτοιο μέγεθος θυμίζει εστία.

Δηλαδή στα κριτήρια μου για την απόσταση min 2,40 m kai max 4,5 m να ψάχνω για 60´´ με VA panel και καλύτερα 100HZ?
Για να μην φαίνεται σαν εστία τι μπορώ να κάνω να παω σε λιγότερες ίντσες ?
Σε ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Ναι σε όλα. Και σε 55 και σε 65. Όσο πιο πολλές τόσο καλύτερα. Το θέμα είναι ότι όσο πιο πολλές τόσο πιο εύκολα τις πετυχαίνει η μπάλα :)

Αλλά να πεις ότι παίρνεις καμία 40αρα θα είναι μόνο για να βλέπεις ειδήσεις. Στο κέντρο η παρουσιάστρια. Και ελληνικές εκπομπές με σκηνοθεσία δεκαετίας 90. Σοβαρή σειρά ή ταινία δε θα μπορείς να χαρείς. Καλά, το 4κ θα είναι ανέκδοτο ακόμα και από τα 2,4μ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Άμα είναι στα τέσσερα μέτρα η πιο συνηθισμένη απόσταση θέασης, καλύτερα κάποια 65", εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με την τοποθέτησή της...
 

vasel

New member
2 January 2014
7
Υπάρχει κάποια ή κάποιες προτάσεις σε 60-65 σε 100HZ μπας και γίνει αγορά στις γιορτές?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Για 60" και άνω, με VA panel και 100 Hz, δύσκολα θα βρεις κάποια λύση, με λιγότερα από 1000 ευρώ...
 

vasel

New member
2 January 2014
7
Re: Απάντηση: Προτάσεις για επιλογή TV για σαλόνι

Για 60" και άνω, με VA panel και 100 Hz, δύσκολα θα βρεις κάποια λύση, με λιγότερα από 1000 ευρώ...

OK κατάλαβα ανεβαίνουμε σε τιμή. Στα 50 HZ θα υπάρχει πρόβλημα εαν συνδεθεί κονσόλα ? θυμαμαι ότι τα 100 ΗΖ ήταν καλύτερα για αγώνες που προσωπικά δεν βλέπω
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σε ταινίες, σειρές και κονσόλες τα 100 Hz προβλήματα δημιουργούν στη κίνηση. Μόνο σε αθλητικό περιεχόμενο είναι χρήσιμα.
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,601
Το εξηγείς λίγο περισσότερο αυτό? Δηλαδή εγώ που δε βλέπω καθόλου αθλητικά θα πρέπει να ΜΗΝ ψάχνω για 100Hz?

Υπάρχει κάποιο θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς αυτό για να μας παραπέμψεις, ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
https://avclub.gr/forum/showthread.php/44629-LCD-LED-LCD-TV-200-Hz-MCI-CMR-XR-PMR-κ-λ-π , https://avclub.gr/forum/showthread.php/35151-Frame-Interpolation-Βήμα-μπροστά

Με 24 fps υλικό ή το τηλεοπτικο των 50 Hz (στην Ευρώπη), ο πολλαπλασιασμός των καρέ συνεπάγεται με αφύσικη κίνηση. Σε αθλητικά, η εισαγωγή πρόσθετων καρέ μειώνει τη "θολούρα" που προκύπτει από τη γρήγορη κίνηση του κάθε πλάνου.
 

vasel

New member
2 January 2014
7
Παιδιά επανέρχομαι . Ήμουν ανάμεσα στην LG 60UK6200 και στην LG 55UK6400 . Ο πωλητής επέμενε ότι η 6400 έχει καλύτερη ποιότητα. Ισχύει αυτό? Από την άλλη στον καναπέ δεν υπάρχει πάντα θέαση ακριβώς στην ευθεία για να εκμεταλλευτώ και το va panel . Τι λέτε να προτιμήσω την 55αρα που μου πρότειναν ή να παω στην 6200?