Αντικατάσταση Βenq W1000 full hd

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Γεια και από μένα. Η λάμπα του BENQ W1000 έχει αισίως φτάσει τις 2500 ώρες. Θα με συμβουλεύατε να αλλάξω την λάμπα ή να χρησιμοποιήσω τα χρήματα για την αγορά ενός νέου προβολέα? Η χρήση του είναι αποκλειστικά για ταινίες, ποδοσφαιρικούς αγώνες και λίγη τηλεόραση επίγεια και HD. Ειναι τοποθετημένος σε δωμάτιο χωρίς πολύ φως και το βράδυ είναι θεοσκότεινα. Αξίζει τον κόπο να προχωρήσω τώρα σε αγορά 4Κ?

Ευχαριστώ πολύ
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Re: Αντικατάσταση ΒΕNQ W1000 full hd

Με τα λεφτά που κάνει η λάμπα παίρνεις προβολέα του κώλου.
Εφόσον σε ικανοποιεί ο προβολέας σου, αλλάζεις απλά την λάμπα.
 
19 June 2006
35,671
Γεια και από μένα. Η λάμπα του BENQ W1000 έχει αισίως φτάσει τις 2500 ώρες. Θα με συμβουλεύατε να αλλάξω την λάμπα ή να χρησιμοποιήσω τα χρήματα για την αγορά ενός νέου προβολέα? Η χρήση του είναι αποκλειστικά για ταινίες, ποδοσφαιρικούς αγώνες και λίγη τηλεόραση επίγεια και HD. Ειναι τοποθετημένος σε δωμάτιο χωρίς πολύ φως και το βράδυ είναι θεοσκότεινα. Αξίζει τον κόπο να προχωρήσω τώρα σε αγορά 4Κ?

Ευχαριστώ πολύ

Πριν αλλάξεις λάμπα, θα σου πρότεινα να του κάνεις ένα καθάρισμα σε τροχό, τσιπ και οπτικά.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εγώ έχω τον W1000+. ’λλαξα λάμπα πριν ένα χρόνο περίπου. Αν και είναι αυθεντική λάμπα που έβαλα η εικόνα δεν με ικανοποιεί πλέον. Δεν ξέρω αν έγινα πιο απαιτητικός η λάμπα η κάτι άλλο έχει πρόβλημα. Εγώ στην θέση σου θα έψαχνα για άλλο προβολέα.
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τις εισηγήσεις σας. Σαν νέος κάτοχος Oled Sony, είδα σήμερα τι σημαίνει 4Κ. Τόσο καιρό με τον W1000, ναι μεν ήταν HD προβολέας αλλά το 4k δεν παίζεται. Φίλε georget , μάλλον έχεις δίκιο. Γίναμε όλοι πιο απαιτητικοί και προσπαθούμε να πάρουμε πάντα το καλύτερο από τα μηχανήματα μας. Τι θα εισηγήσουν σε νέο προβολέα? Από που πήρες την λάμπα έαν επιτρέπεται μιας και είσαι συντοποίτης?

Θεόδουλος
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Βenq W1000 full hd

Εγώ έχω τον W1000+. ’λλαξα λάμπα πριν ένα χρόνο περίπου. Αν και είναι αυθεντική λάμπα που έβαλα η εικόνα δεν με ικανοποιεί πλέον. Δεν ξέρω αν έγινα πιο απαιτητικός η λάμπα η κάτι άλλο έχει πρόβλημα. Εγώ στην θέση σου θα έψαχνα για άλλο προβολέα.

Γιώργο, όταν στον πρώτο μου προβολέα άλλαξα λάμπα είπα: Αυτό ήταν όλο και όλο? Μια μικρή αύξηση της φωτεινότητας και η πεπλαδούρα ζούσε και βασίλευε. Μόλις τον καθάρισα....μουτζωνόμουν.