Αγορά τηλεόρασης 43-55''

kaizer13

New member
26 November 2018
3
Καλησπέρα! Λόγω ημερών μου άναψαν φιτίλια και άρχισα να ψάχνω κι εγώ για αγορά νέας σχετικά οικονομικής τηλεόρασης. Επειδή η προηγούμενη είναι μια samsung 37άρα HD READY του 2006, έχω μείνει λίγο πίσω όσον αφορά τις νέες τεχνολογίες και μία μικρή καθοδήγηση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Όσον αφορά το μέγεθος της τηλεόρασης θα έλεγα οτι οι 50 ίντσες θα ήταν ιδανικές για την απόσταση και το μέγεθος του δωματίου, αλλά αν υπάρχει καλύτερη επιλογή σε μικρότερες/περισσότερες ίντσες (43-55) με παίρνει.

Η απόσταση θέασης είναι στα 2.5 μέτρα και είναι σχεδόν κάθετα, οπότε οι γωνίες θέασης δεν με απασχολούν ιδιαίτερα, ο χώρος είναι σχετικά σκοτεινός.

Την τηλεόραση τη χρησιμοποιώ μόνιμα σαν monitor (έχω συνδεδεμένο πάνω το pc), οπότε κανάλια δεν με απασχολούν, δεν βλέπω ποτέ.

Προτεραιότητα δίνω στη ποιότητα εικόνας σε ταινίες και σειρές που βάζω από τον υπολογιστή (και με netflix), καθώς και τη κονσόλα PS4 που έχω. Σχετικά συχνά βλέπω και αγώνες, μέσω streaming 720p, αλλά δεν θα λεγα οτι με απασχολεί ιδιαίτερα να δώσω βάρος εκεί (αν ήταν να χάσω κάπου, ας είναι σε αυτό).

Το μπάτζετ θα επιθυμούσα να έχει όριο τα 500 ευρώ, αλλά δίνω και το λίγο παραπάνω.

Ευχαριστώ για όποια συμβουλή μου δώσετε!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43"-55"

Αν προτιμάς την κεντρική βάση...