Ανακατασκευη εγκαταστασης συστηματος κεραιων.

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Εχω μια κεραια επιγειων (λογαριθμικη), μια κεραια για ραδιοφωνο ( ikusi, κυκλικη), ενα πιατο με μοτερ (ενα ματι) και εικονα απο cctv. Μεχρι στιγμης τα διανεμω σχεδον σε ολο το σπιτι, αλλα μετα απο 10-15 χρονια απο την αριχκη εγκατασταση και τη προσθηκη κατα καιρους διαφορων εισοδων και εξοδων εγινε λιγο μακαροναδα.
Επειδη δεν μπορω να βλεπω τη μακαροναδα που εφτιαξα ο ιδιος, στην αρχικη επισης εγκατασταση αποφασισα να τα συμμαζεψω, με οσο το δυνατον μικρο κοστος σε αγορα νεου υλικου ( οτι λειπει δηλαδη).

Εν ολιγης ξερω πως θα το κανω αλλα μου λειπουν καποιες λεπτομερειες.
Ετσι ερωτω προς τους γνωστες, πως θα διανειμω ολα τα σηματα σε δυο θεσεις βασικες και τρεις αναμονες με λιγοτερες απαιτησεις?
Το δορυφορικο το περναω απο combiner και το στελνω στη πριζα μου. Το σημα απο τη κεραια ραδιοφωνου και το cctv που ειναι σωστα να «μπουν»? Πριν τον ενισχυτη, μετα απο αυτον? Πριν το sat combiner ή μετα?
Επειδη το σημα ραδιοφωνου και cctv θα πανε σε περισσοτερες της μια θεσεις, πως θα διακλαδωσω αυτα τα σηματα, σε ποιο σημειο? Πριν την διακλαδωση ή μετα απο αυτη των αρχικων σηματων? Ενισχυμενα ( οπως προειπα) ή οχι?

Ως βασικο εχω τις κεραιες αλλα και τον κεντρικο ενισχυτη που δουλευει απροσκοπτα μπορει και 15 χρονια.


Μια εικονα της εγκαταστασης για να υπαρχει και λιγο χρωμα στο θεμα
:flipout:

Υπαρχουν και αλλα καλωδια στο χωρο αλλα δεν ειναι επι του παροντος, απλα διευθετηση θελουν.


 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Απ' ότι καταλαβαίνω, ο ενισχυτής σου είναι μόνο για UHF. Μάλλον πιο σωστό είναι να μιξάρεις τα υπόλοιπα σήματα μετά τον ενισχυτή. Το αν θα μπει πρώτα το δορυφορικό και μετά το FM/CCTV, ή ανάποδα, εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου. Αν οι μίκτες που έχεις επιτρέπουν τη διέλευση των άλλων συχνοτήτων, δεν έχει σημασία η σειρά.

Ίσως να σκεφτείς την αλλαγή του ενισχυτή σου με κάποιον που υποστηρίζει όλες τις συχνότητες (UHF, SAT, FM - έχει κάτι τέτοιους η IKUSI). Αυτό το λέω γιατί αν στο ίδιο καλώδιο έχεις το ενισχυμένο UHF σήμα μαζί με το πιο ανίσχυρο δορυφορικό και FM ίσως στις συχνότητες που συνορεύουν οι μπάντες οι πιο ισχυρές να "σκεπάζουν" τις πιο αδύναμες. Αλλά δοκίμασε πρώτα με τον ενισχυτή που έχεις.

Από κει και ύστερα δεν ξέρω πώς θα κάνεις τη διανομή. Οι θέσεις/πρίζες που θες να έχεις τα σήματα στο σπίτι είναι ανεξάρτητες (κάθε μια έχει το δικό της καλώδιο που φτάνει πάνω στην ταράτσα) ή είναι σε σειρά (δηλαδή ένα καλώδιο από την ταράτσα πηγαίνει στην 1η πρίζα και μετά συνεχίζει στη 2η, κοκ.);
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Απ' ότι καταλαβαίνω, ο ενισχυτής σου είναι μόνο για UHF. Μάλλον πιο σωστό είναι να μιξάρεις τα υπόλοιπα σήματα μετά τον ενισχυτή. Το αν θα μπει πρώτα το δορυφορικό και μετά το FM/CCTV, ή ανάποδα, εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου. Αν οι μίκτες που έχεις επιτρέπουν τη διέλευση των άλλων συχνοτήτων, δεν έχει σημασία η σειρά.

Ίσως να σκεφτείς την αλλαγή του ενισχυτή σου με κάποιον που υποστηρίζει όλες τις συχνότητες (UHF, SAT, FM - έχει κάτι τέτοιους η IKUSI). Αυτό το λέω γιατί αν στο ίδιο καλώδιο έχεις το ενισχυμένο UHF σήμα μαζί με το πιο ανίσχυρο δορυφορικό και FM ίσως στις συχνότητες που συνορεύουν οι μπάντες οι πιο ισχυρές να "σκεπάζουν" τις πιο αδύναμες. Αλλά δοκίμασε πρώτα με τον ενισχυτή που έχεις.

Από κει και ύστερα δεν ξέρω πώς θα κάνεις τη διανομή. Οι θέσεις/πρίζες που θες να έχεις τα σήματα στο σπίτι είναι ανεξάρτητες (κάθε μια έχει το δικό της καλώδιο που φτάνει πάνω στην ταράτσα) ή είναι σε σειρά (δηλαδή ένα καλώδιο από την ταράτσα πηγαίνει στην 1η πρίζα και μετά συνεχίζει στη 2η, κοκ.);

Οι πριζε ειναι ανεξαρτητες με καθε μια ξεχωρη γραμμη.
Το cctv που μπαινει, ειναι αναλογικο καναλι. Το ραδιο να το θεωρησω vhf?τους εχω δει τους ενισχυτες με ενσωματωμενη μιξη, αλλα αφου κραταει καλα ο televes, να μην ξοδευομαι τωρα...
Κόιτα και την λύση του πολυδιακόπτη.
Τα ιδια αν και δεν υπαρχει απαιτηση για παντου sat.
 

PAVMK3

New member
22 April 2013
42
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
για να μπει μια τάξη....αν σε πειράζει το οπτικό του θέματος,
χρειάζονται υλικά διανομής και μιξαρισματος....που έχουν κάποιος κόστος.
τωρα για το που θα στείλεις τα σηματα και τι θα χρησιμοποιησεις....είναι δικιά σου επιλογή.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: Απάντηση: Ανακατασκευη εγκαταστασης συστηματος κεραιων.

Οι πριζες ειναι ανεξαρτητες με καθε μια ξεχωρη γραμμη.
Το cctv που μπαινει, ειναι αναλογικο καναλι. Το ραδιο να το θεωρησω vhf?τους εχω δει τους ενισχυτες με ενσωματωμενη μιξη, αλλα αφου κραταει καλα ο televes, να μην ξοδευομαι τωρα...

Αν κατάλαβα καλά θες τη δορυφορική σε δύο θέσεις (μαζί με UHF, FM, CCTV) και στις υπόλοιπες θέσεις μόνο UHF, FM, CCTV;
Επίσης ο ενισχυτής σου, έχει ενσωματωμένο spltter; Όλα αυτά τα καλώδια που βγαίνουν από κάτω έρχονται από τις πρίζες;

Το FΜ (88-108MHz), όχι δεν λαμβάνεται ως UHF (470-790 MHz).

Με τον εξοπλισμό που έχεις μάλλον πρέπει να μιξάρεις τηλεόραση (UHF), FM, CCTV, να τα ρίξεις στον ενισχυτή, και από κει, από τις εξόδους του να φύγουν για κάθε πρίζα. Επιπρόσθετα για τις πρίζες που θες δορυφορική θες ένα μίκτη δορυφορικού/επίγειου για κάθε μια, που θα μπει μετά τον ενισχυτή. Το δορυφορικό σήμα θα το διαιρέσεις με δορυφορικό splitter με διέλευση τάσης (σαν αυτό ή αυτό). Υπόψη, ότι το σήμα πέφτει στο μισό, άρα κάποια οριακά δορυφορικά κανάλια θα τα χάσεις. Και ότι μπορείς να έχεις μόνο έναν δορυφορικό δέκτη ενεργό κάθε στιγμή, αλλά μάλλον αυτό το ξέρεις.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Σχετικά με τις πρίζες που θα βάλεις το δορυφορικό, μπορείς να το κάνεις και με έναν μόνο μίκτη δορυφορικού/επίγειου.

Το τηλεοπτικό θα το πάρεις από μια έξοδο του ενισχυτή την οποία θα συνδέσεις στην μια είσοδο του μίκτη. Το καλώδιο από το lnb, θα το συνδέσεις στην άλλη είσοδο του μίκτη. Την έξοδο του μίκτη θα την συνδέσεις σε ένα splitter σαν αυτά που σου έβαλα λινκ πιο πάνω. Από το splitter θα δώσεις στα καλώδια που οδηγούν στις πρίζες.

Έτσι γλιτώνεις τους έξτρα δορυφορικούς μίκτες. Ισχύουν βέβαια οι ίδιοι περιορισμοί που έγραψα και προηγουμένως για τη θέαση του δορυφορικού.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Για το δορυφορικο θα βαλω twin ή quad lnb, δεν με απασχολει.
Τα κυρια ερωτηματα ειναι, αν και εχω καταλαβει οτι καλυτερα να το δω κεντρικα με νεο μηχανημα, που μπαινει το σημα Fm και cctv σε σχεση με τον ενισχυτη και μεταξυ τους ΑΝ παιζει ρολο. Ισως το Fm δεν θελει ενισχυση οποτε μαλλον ετοιμη η απαντηση. Το cctv Θελει ή οχι να περασει απο ενισχυτη, μαλλον οχι. Δευτερευοντος σε σχεση με το sat, αλλα αυτο ειναι σιγουρο μετα το ενισχυτη.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Από τη στιγμή που το CCTV παίζει σε ένα κανάλι UHF, ακόμα και αν χρειαστεί ενίσχυση μπορεί να γίνει με τον υπάρχοντα ενισχυτή.

Το πιάτο με το μοτέρ, ακόμα και αν βάλεις twin ή quad lnb, η μία μόνο έξοδος του lnb θα περνάει από το μοτέρ, άρα ένας μόνο δέκτης θα μπορεί να το στρίβει. Απλά στις άλλες θέσεις/πρίζες θα έχεις τον ίδιο δορυφόρο.

Η κεντρική εγκατάσταση είναι γενικά πιο μαζεμένη, αλλά όχι ότι δεν γίνεται αυτό που θες και με τον εξοπλισμό που έχεις.

Αυτό το πορτοκαλί κουτί που βλέπω στην 1η φωτογραφία είναι μίκτης ιστού μόνο για τηλεοπτικό; Αυτή τη στιγμή πώς κάνεις τη μίξη τηλεοπτικού, FM, και CCTV;
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Το πορτοκαλι ειναι μικτης, uhf-vhf και εχω βαλει την fm στο vhf
Το cctv το βαζω αναποδα σε ενα διακλαδωτη 2:1 μαζι με τα υπολοιπα σηματα...ολα παιζουν στη tv με μονη παραφωνια το αναλογικο της cctv οπου εχει κακη αναλυση θα ελεγα και καθετες κινουμενες γραμμες.