Στησιμο ηχειων σε σαλονι σαν λεωφορειο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εχω το σαλονι του σχεδιου που ειναι 3Χ6 δηλαδη ακαταλληλο για 5.1 η κατι παραπανω.
Εχω τον Denon 1500 και τα JBL 178 συν ενα κεντρικο JBL ES25C που δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο το δικο μου.
Τα μπροστα ηχεια τα εχω βαλει πανω στο επιπλο το κεντρικο στο ραφι και τα αλλα δυο σχεδον πισω απο την τηλεοραση γιατι δεν τα παιρνει το επιπλο λογω 65αρας (φωτο)
Το JBL ES25C δεν χωραει εκει που εχω βαλει το δικο μου κεντρικο οποτε μου εριναι αχρηστο θα το φαει το ντουλαπι μεχρι να δω τι θα κανω απο επιπλο.
Τα πισω τα εχω βαλει σε βασεις σε υψος 1.80 επειδη απο κατω εχω τις λαμπαδες του γαμου δωρο της κουμπαρας λες και χαθηκε ο κοσμος να μου κανει κανενα καλο ηχειακι δωρο. :drool1:

Πειτε μου καμια γνωμη για καλυτερη τοποθετηση η προσθηκη ηχειων; Παραδειγμα σκεφτηκα τα δυο μπροστα να τα αντικαταστησω με τιποτα κολωνες.
Μετα την σκεψη για μπροστινα κολονες ειδα οτι μου περισευουν δυο ηχεια και ετσι να εφτιαχνα 7.1 αλλα που να βαλω τα 7 ηχεια σε αυτο το ρημαδοσαλονι;

nQKldSK.jpg


zWR0UsM.jpg
 
Last edited by a moderator:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Το JBL ES25C τελικα χωραει ισα ισα μεσα στο ραφι αλλα εχω αλλο προβλημα τωρα ειναι 8 ohms και τα υπολοιπα ηχεια ειναι 4 ohms
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημεραααα...
Ποσα μετρα ειναι απο την τιβι εως τον μπουφε πισω?Μηπως να σκεφτοσουνα το ενδεχομενο να εβαζες τα δυο surround σε βασεις στο πλαι στον τριθεσιο?καταρχας τα ακους τα πισω?
Edit....τωρα ειδα οτι εχεις περασει και καναλκι...οπωτε μαλον δυσκολο ??
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Τα ακουω αλλα μηπως ειναι λαθος που ειναι πισω και οχι δεξια αριστερα μου;
Στην θεση που καθομαι ειναι σχεδον ιδια αποσταση τα πισω με με τα μπροστα.
Το καναλι το ξηλωνω γιατι θα πεσει βαψιμο τον Μαιο που θα βαφτισω την κορη.
Ο καναπες με το συνθετο ακουμπανε δεν μπορω να παω το συνθετο ποιο πισω για να κανω κενο ουτε ποιο αριστερα τον τριθεσιο γιατι δεν θα μπορουμε να "μπουμε" στο σαλονι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Το στήσιμο των ηχείων πρέπει να είναι έτσι.


1-Reference-loudspeaker-arrangement-of-ITU-R-BS775-1.png



Όσο απομακρύνεσαι από αυτό, τόσο χειρότερα είναι.

Θέλει ανακατάταξη ο χώρος σου, αλλιώς δεν πρόκειται να ακούσεις σωστά.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο ειναι χαλια ο χωρος.

Εμενα ειναι ετσι δηλαδη χαλαει το σχεδιο

1-Reference-loudspeaker-arrangement-of-ITU-R-BS775-1.png
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ασχετο: μηπως να κρυβεις τα προσωπα στις φωτο;
ποτε δεν ξερεις ποιος θα τις δει απαξ και ανεβουν στο ιντερνετ...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia


Πριν χαλάσεις λεφτά για μηχανήματα, πάρε ένα καναπέ γωνία 3-2.
Το μπράστο του καναπέ σου *σκοτώνει* το αριστερό μπροστά ηχείο.


Σε δεύτερη φάση, θα έβαζα μια γυψοσανίδα και θα έχωνα τρια εντοιχιζόμενα ηχεία. Ό,τι αντέχει η τσέπη σου.
Στη χειρότερη πήγαινε σε ενα μαγαζί με επαγγελματικό ήχο και βάλε Apart, JBL κοκ.

Τα Surround βάλτα εκεί που κόβει ο τοιχος τον νοητό ιδανικό κύκλο που πόσταρε ο Pleo.

Έχεις πολύ καλό ενισχυτή για αυτό το χώρο. Φτιάξε ένα αξιοπρεπές 5.1
Χτύπα ένα καλύτερο sub και πούλα ότι ηχείο περισσέψει.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Καταρχήν ευχαριστώ που έσβησες τις φωτό που δεν έπρεπε να υπαρχουν.
Ο νοητός κυκλος τρώει τα μουτρα του πάνω στην συρόμενη πόρτα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να τα βάλω πάνω από την πόρτα πιστεύω πως είναι πολύ ψηλά.
Θα μπορούσα να τα φέρω από την γωνία στην γωνία της πόρτας αλλά δεν πιστεύω να κερδίσω κάτι με ένα μέτρο ποιο κοντά.

Το κεντρικό πειράζει να το αφήσω μέσα στο έπιπλο και απλά να βάλω τα άλλα δύο σε βασουλες δαπέδου;
Το ότι το κεντρικό είναι 8 και όχι 4 om όπως τα άλλα πειράζει;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Άμα πάντως αντέχετε οικογενειακώς τα καναλάκια για καλώδια, νομίζω ότι ένα σετάκι alteco εκεί κάπου στο 1,90 δεξιά και αριστερά του καναπέ και συμμετρικά ως προς αυτόν και όσο πίσω επιτρέπει η πόρτα του σαλονιού μια χαρά θα κάτσει. Λεπτό είναι, κάποια κλίση την έχει από μόνο του, καλή διασπορά έχει... και εκεί που έχεις τώρα τα ηχεία αφήνεις τα υπάρχοντα ως back surround.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν ειναι για dolby atmos αυτα;

Μια σκεψη ειναι να παρω αυτα JBL ES20 να βαλω μπροστα δεξια αριστερα η με βασεις δαπεδου η να μεγαλωσω το επιπλο η να παρω ποιο μεγαλο.
Να βαλω δεξια αριστερα στον καναπε τα δυο που θα περισσεψουν και τα πισω να τα βγαλω απο τις βασεις και να τα βαλω πανω στον μπουφε στις γωνιες του μπουφε.

Καπως ετσι δηλαδη.


image.jpg
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Το home cinema στήνεται ως εξής:
Η οθόνη ή η τηλεόραση πρέπει να είναι στην μέση ενός από τους 4 τοίχους ποτέ σε κάποια γωνία.
To sweet spot θέασης πρέπει να είναι στην μέση του δωματίου δεν γίνεται να είναι κάποια γωνία.

Η τραπεζαρία (τραπέζι και καρέκλες) που έχεις στον χώρο είναι τελείως άχρηστη αφού κανείς δεν μπορεί να καθίσει σε καμία απο τις καρέκλες απλά σου τρώει τον χώρο στην ουσία το δωμάτιο σου είναι αποθήκη πρέπει να την βγάλεις απο εκεί. Ίσως και το σύνθετο και ο μπουφές ζημιά σου κάνουν.

Στήσε το καθιστικό με βάση το home cinema. Θα γίνει πιο όμορφο απλό και μοντέρνο το δωμάτιο και θα αναπνέει τώρα είναι ασφυκτικά γεμάτο με όλα τοποθετημένα σε λάθος θέσεις.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Λιγο δυσκολο να διωξω επιπλα δεν εχω καπου να τα παω και η τηλεοραση ειναι στο κεντρο η σχεδον στο κεντρο εκει εχει παει τωρα για το δεντρο.
Την τραπεζαρια την αδικει η φωτο μια χαρα καθομαστε εκει.

Καπως ετσι ελεγα.

image.jpg
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εκανα μετρησεις δεν ειναι αναγκη να κατσω στο κεντρο του καναπε αφου αν κατσω στην ακρη ειμαι σχεδον στο κεντρο του δωματιου.
Η αποσταση μου απο τα μπροστα ηχεια με τα πισω ειναι ιδια η σχεδον ιδια εκανα το σχεδιο καπως καλυτερο

image.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλα ειναι δεδομενων των συνθηκων, αν καταφερεις να μην κρυβεται απ τ αυτι σου καποιο απ τα ηχεια, αν τα περιφερειακα τα σηκωσεις μισο με ενα μετρο μαξιμουμ απ το υψος των αυτιων σου οταν καθεσαι, η ισοσταθμιση θα φερει τα υπολοιπα σ ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα, οχι τελειο ή ιδανικο 100% αλλα θα πλησιαζει αρκετα τοσο ωστε να το ευχαριστηθεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk