Power Conditioner - Μετασχηματιστής 1:1- ΕΜΙ φίλτρο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tedsorvino

New member
27 November 2018
11
Γεια χαρά.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει μετασχηματιστή 1:1( ίσως μαζί και με κάποιο EMI φίλτρο) , σε κάποιο αυτοσχέδιο power conditioner, για καθάρισμα της γραμμής ρεύματος ac.
Το θέλω για εφαρμογές studio ήχου - ηχογραφήσεις, με λαμπάτους παλιούς ενισχυτές, κυρίως. Παρατηρώ πως υπάρχει σχετικός θόρυβος στο ρεύμα μου (ειδικά με τα παλαιά μηχανήματα). Και γενικά επειδή μεταφέρω συχνά τα μηχανήματα θεωρώ πως θα μου δώσει μια σιγουριά ποιότητας, ως προς την παροχή.
Έχω βρει υλικά και σχέδια στο διαδύκτιο από διεθνή sites και εγχώριους έμπορες, αλλά η δική σας εμπειρία είναι πάντα χρήσιμη.
Κάποιες ιδέες ή συμβουλές, σχετικά με τα υλικά και την κατασκευή και τ'αποτελέσματα, παρακαλώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για το χρόνο σας​



 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Καλωσήρθες.
Πολύ ενδιαφέρον, το θέμα. Προσωπικά θα υπολόγιζα 1 : 1 με το Transformer εναν μεγαλο Μ/Τ , θα το έδινα σε κάποιον που κανει περιελίξεις και θα το έδενα προσεκτικά. Υλικά απο το Συναδινό, στην Ικαιραίων, στον Κεραμικό.
Επίσης, δες εδώ
http://www.sinadinos.gr/site_pages/sinadinos_products_gr.html

Καλή επιτυχία , αν το προχωρίσεις ...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
χωριs να Θελω να στερησω τη χαρα του DIY , αν το κοστοs υπερβαινει τα 220ευρω, μηπωs να κοιταξειs το FURMAN AC210A E ?
(εγχωρια αγορα. δεν συμφερει απ`εξω)
 

tedsorvino

New member
27 November 2018
11
Απάντηση: Re: Power Conditioner - Μετασχηματιστής 1:1- ΕΜΙ φίλτρο

χωριs να Θελω να στερησω τη χαρα του DIY , αν το κοστοs υπερβαινει τα 220ευρω, μηπωs να κοιταξειs το FURMAN AC210A E ?
(εγχωρια αγορα. δεν συμφερει απ`εξω)


Κανένα θέμα χαράς DIY. Για καλή μου τύχη δε θα ξεπεράσει τα 60-70. Δεν ξέρω αν ποιοτικά θα πλησιάζει το Furman (έχει αρκετά extra) αλλά νομίζω θα κάνει δουλειά.
 
Απ' ό,τι θυμάμαι από το μακρινό παρελθόν, που ασχολιόμουνα με αυτό το θέμα, για τον μετασχηματιστή απομόνωσης οι ειδικοί προτείνανε το δευτερεύον να είναι 2Χ115 ώστε να υπάρχει απόρριψη του κοινού θορύβου. Αν παραγγείλεις έναν τέτοιο Μ/Τ, να φροντίσεις να πεις τα δύο δευτερεύοντα να τυλιχτούν με δίμιτη περιέλιξη, ώστε να υπάρχει ακριβώς το ίδιο μήκος σύρματος και στα δύο δευτερεύοντα και έτσι να έχουν ακριβώς την ίδια ωμική αντίσταση.
 

tedsorvino

New member
27 November 2018
11
Απάντηση: Re: Power Conditioner - Μετασχηματιστής 1:1- ΕΜΙ φίλτρο

Απ' ό,τι θυμάμαι από το μακρινό παρελθόν, που ασχολιόμουνα με αυτό το θέμα, για τον μετασχηματιστή απομόνωσης οι ειδικοί προτείνανε το δευτερεύον να είναι 2Χ115 ώστε να υπάρχει απόρριψη του κοινού θορύβου. Αν παραγγείλεις έναν τέτοιο Μ/Τ, να φροντίσεις να πεις τα δύο δευτερεύοντα να τυλιχτούν με δίμιτη περιέλιξη, ώστε να υπάρχει ακριβώς το ίδιο μήκος σύρματος και στα δύο δευτερεύοντα και έτσι να έχουν ακριβώς την ίδια ωμική αντίσταση.


Αλήθεια είναι, το χω διαβάσει κι εγώ.
Αλλά όλοι οι κατασκευαστές μετασχηματιστή μου είπαν πως δεν έχει κανένα νόημα το 2 x 115 και μάλιστα μου έλεγαν πως υπάρχει και πιθανότητα να έχω λίγο μετριότερα αποτελέσματα, σε διάφορα κατασκευαστικά. Όλοι πιστοποιούν πως η θωράκιση παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.
Τι να πω κι εγώ....ακούω και βλέπω διάφορα. Θα δοκιμάσω και θα δώ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Power Conditioner - Μετασχηματιστής 1:1- ΕΜΙ φίλτρο

Κανένα θέμα χαράς DIY. Για καλή μου τύχη δε θα ξεπεράσει τα 60-70. Δεν ξέρω αν ποιοτικά θα πλησιάζει το Furman (έχει αρκετά extra) αλλά νομίζω θα κάνει δουλειά.
δουλεια Θα κανει σιγουρα. και με αυτο το κοστοs? δεν το συζηταμε.. μισα λεφτα απο το taga harmony. προχωρα το!
 

tedsorvino

New member
27 November 2018
11
Κάνει όντως δουλειά.
Κόστος 30 ευρώ μετασχηματιστής + 10 ευρώ φίλτρο + 3 ευρώ φερίτες στο πρωτεύον και το δευτερεύον + 2 ευρώ φις με ασφαλεια και διακόπτη + 20 ευρώ κουτί +1 ευρώ φις σουκο = 66 ευρώ
 
28 June 2006
2,941
Γεια χαρά.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει μετασχηματιστή 1:1( ίσως μαζί και με κάποιο EMI φίλτρο) , σε κάποιο αυτοσχέδιο power conditioner, για καθάρισμα της γραμμής ρεύματος ac.
Το θέλω για εφαρμογές studio ήχου - ηχογραφήσεις, με λαμπάτους παλιούς ενισχυτές, κυρίως. Παρατηρώ πως υπάρχει σχετικός θόρυβος στο ρεύμα μου (ειδικά με τα παλαιά μηχανήματα). Και γενικά επειδή μεταφέρω συχνά τα μηχανήματα θεωρώ πως θα μου δώσει μια σιγουριά ποιότητας, ως προς την παροχή.
Έχω βρει υλικά και σχέδια στο διαδύκτιο από διεθνή sites και εγχώριους έμπορες, αλλά η δική σας εμπειρία είναι πάντα χρήσιμη.
Κάποιες ιδέες ή συμβουλές, σχετικά με τα υλικά και την κατασκευή και τ'αποτελέσματα, παρακαλώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για το χρόνο σας​



Έχουν αλλαχτεί οι ηλεκτρολυτικοί στα παλιά μηχανήματα?