Βαση κωνου...(αραχνη?)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
βαση κωνου...(αραχνη?)

Καλημέρα στην παρεα.
Χρειάζομαι την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που μου παρουσιάστηκε σε ενα sub
Πριν ενα μηνα αγορασα ενα sub crystal audio TX12' crystal audio TX12' 2ο' χερι και με απόλυτη ειλικρινεια τα παλικαρι μου εξηγησε οτι ,το γουφερ ειχε επισκευαστή και ειχε αλλαχτει η βαση του κωνου απο μεσα, αραχνη (δεν γνωριζα οτι λεγετε ετσι) και το μονο ''κουσουρι'' που ειχε ,σε απολυτη ησυχία ακουγωνταν ενα σαν ''χρατσ χρατσ'' οπως ακριβως κανει ενας δισκος πικ απ, οταν φτανει στο τελος και δεν επηρεάζονταν απο την ένταση που ειχες στο sub.
Eδω και μια εβδομαδα αρχισε σε καποιες συχνότητες και μου κανει πλεων ''σκασιματα τυπου ΤΑΚ ΤΑΚ' οπου ακουγονται κανονικα αναλογα την ενταση που εχω στο sub.
Λογο που ειμαι πλεων Μεσολογγι ,εχετε να μου προτείνετε κατι-καποιον ,ετσι ωστε να επισκευαστη σωστα και να ερθει στην αρχικη του κατασταση?
Να μην εχω προβληματα γιατι δεν θα ειναι μονο το κοστος επισκευης ,αλλα και με κουριερ πηγενε-ελα και ταλαιπωριας.

Και μια φωτο του sub απο ιντερνετ (δεν το εχω ανοιξει)
Crystal Acoustics TX-SUB12 Driver - 1.JPG

Σας ευχαριστω παρα πολυ
Αντωνης
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μπορεί να είναι κάποιος πυκνωτής στο ηλεκτρονικό κύκλωμα του ενισχυτή ή κρος.
για να δεις αν είναι αράχνη πίεσε απλά τον κώνο όταν δεν παίζει και είναι κλειστό προς τα μέσα, κοντά στο κέντρο-όχι στο dust cap.
Αν η διαδρομή είναι καθαρή και δεν νιώθεις κάποιο γδάρσιμο σύρσιμο η αράχνη και η ανάρτηση είναι ΟΚ.
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Βαση κωνου...(αραχνη?)

μπορεί να είναι κάποιος πυκνωτής στο ηλεκτρονικό κύκλωμα του ενισχυτή ή κρος.
για να δεις αν είναι αράχνη πίεσε απλά τον κώνο όταν δεν παίζει και είναι κλειστό προς τα μέσα, κοντά στο κέντρο-όχι στο dust cap.
Αν η διαδρομή είναι καθαρή και δεν νιώθεις κάποιο γδάρσιμο σύρσιμο η αράχνη και η ανάρτηση είναι ΟΚ.

ok....το τσεκαρο αυριο και μιλαμε.

Ευχαριστω παρα πολυ..!!!
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Βαση κωνου...(αραχνη?)

supersonic καλησπερα..!!!

Εχεις δικιο φιλε μου...ΔΕΝ ειναι αράχνη...
Εβαλα δοκιμαστικά αλλο woofer απο το ιδιο μοντελο της crystal και κάνει ακριβώς τα ιδια σκασιματακια αυτα...
Το τράβηξα και μερικα δευτ/πτα βιντεο με το κινητό οπου ακούγετε καθαρα το προβλημα ,αλλα δεν ξερω πως να το ανεβασω εδω.

Τωρα...τι κανω?

Εαν λύσω απο πισω τον ενισχυτή και βγαλω φωτο ,μπωρεις να με καθοθηγησεις στο τι να αλλάξω..?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: βαση κωνου...(αραχνη?)

μικρες εως ελαχιστες πιθανοτητες.
αλλα ισως ειναι μια αρχη
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ακομα και αν αλλαξει ολουs τουs πυκνωτεs στο κυκλωμα Δημητρη, ποσο Θα στοιχισει?
λιγα ευρω νομιζω. μαγαζι με ηλεκτρονικα δεν εχει η πολη?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
για κάποιον που έχει δει κολλητήρι μόνο σε εικόνες είναι βουνό Ιμαλάια...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μα υποΘέτω οτι για να Θελει ο φιλοs να το "σκαλισει", και κολλητηρι εχει και τρομπα...και το κατεχει το αΘλημα...
αλλιωs μη πειραξει τιποτα μονοs του !!!
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Βαση κωνου...(αραχνη?)

μα υποΘέτω οτι για να Θελει ο φιλοs να το "σκαλισει", και κολλητηρι εχει και τρομπα...και το κατεχει το αΘλημα...
αλλιωs μη πειραξει τιποτα μονοs του !!!

Ετσι ακριβως....εχω ολα τα συναφή γιατι ασχολούμαι....τελος παντων...θα ανοιξω τον ενισχυτή μηπως εχει κανενα σκασμενο πυκνωτη και βλεπουμε...

Σας ευχαριστω παρα πολυ παντως για την βοηθεια...!!! :D
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν διακρίνω χαρακτηριστικά, αλλά προφανώς δεν είναι ίδιας ποιότητας
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
με 5.8 ευρω δεν παιρνειs Rubycon στα 10000μF. Ειπαμε φτηνοι οχι τσαμπα πραμα..
αλλα εδω που τα λεμε την δουλεια τουs Θα την κανουν.