Νέο sub για μουσική /ταινίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Χαίρεται και καλώς σας βρήκα. Έχω ένα χώρο περίπου 20m2 ο οποίος καλύπτεται από ένα 5.1 (χωρίς το .1 πλέον) το οποίο είναι: Ένας Yamaha RX-V440, 2 Focal Chorus 706V, και κεντρικό και τα 2 πίσω ηχεία της Creative από το Gigaworks S700 7.1. Θέλω να προσθέσω ένα sub γιατί το παλιό magnat motion sub 16A δεν άντεξε και γλυκοκοιτάζω το SVS PB-1000 ή SB-1000 (ported και sealed αντίστοιχα). Υπάρχει κάποια πρόταση για sub σ' αυτό το budget ή κάποια συμβουλή; Χρήση για ακρόαση μουσικής (πολλές φορές αρκετά δυνατά καθ' ότι το σπίτι είναι ημιυπόγειο) και για προβολή ταινιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Δημήτρης.
 

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Μόλις τσέκαρα το 10.17 και δείχνει πολλά υποσχόμενο. 500W RMS δεν είναι πολλά για έναν τόσο μικρό χώρο; (μικρότερο από 20 τμ). Είδα και το 10.17 αλλά κι αυτό 500W είναι...
 

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Τα XTZ (12 και 10) παίζουν κάπου Ελλάδα για να τ' ακούσουμε, δούμε, πιθανώς αγοράσουμε;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Απάντηση: Νέο sub για μουσική /ταινίες

500W RMS δεν είναι πολλά για έναν τόσο μικρό χώρο; (μικρότερο από 20 τμ).

Μπα μην αγχώνεσαι. Εγώ στο δικό μου χώρο που είναι 14m2 έχω 18-άρι με 2100w. Καλό είναι να υπάρχουν (όπως το γκάζι ένα πράμα..... :twoguns:)
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Με το xtz 12.17 πολύ ευχαριστημένος. Τσιμπα το άφοβα. Και στολίδι για το χώρο. (Όταν έβλεπα το San Andreas με τους σεισμούς, έπεσε το τηγάνι από τα ράφια λόγω του μπάσου. Χαχα. (Χεστηκαμε εννοείται πάνω μας)
 

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Έπεσε το μάτι μου και στα 12άρια της Klipsch. Το XTZ 12.17 από που το αγόρασες; Διαβάζω, διαβάζω και τελειωμό δεν έχουν τα reviews και τα comparisons... 😒 Απλά σκέφτομαι στο budget των 500-600 Ευρώ μήπως υπάρχουν καλύτερες επιλογές από το SVS SB/PB-1000; Δεν θέλω να αγοράσω κάτι και μετά να το μετανιώσω. Είναι και ο Yamaha RX-V440 που τα 'χει τα χρονάκια του...
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Και από τις δύο εταιρείες δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ούτε θα το μετανιώσεις είναι θηρία, σκέψου και τις εταιρείες bksubwoofer και τα presonus teblor10.
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Re: Απάντηση: Νέο sub για μουσική /ταινίες

Από το επίσημο site της xtz. Μπροστά του το klipsch μην το κοιτάς καν.
 

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Αν σου πω ότι πιο κοντά στο SB-1000 κλείνω τελικά μετά από διάβασμα και reviews... Το κακό είναι ότι δεν θα μπορώ να το δοκιμάσω στο χώρο μου. Διαβάζω ότι τα sealed γενικά είναι πιο στοχευμένα στη μουσική και ότι έχουν πιο σφιχτό μπάσο...
 

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Τελικά, λόγω περιορισμού στο budget, με την πρόταση μέλους από εδώ (Thnx Pleo) παρήγγειλα το Polk PSW110. Αύριο λογικά θα το έχω στα χέρια μου...
 

Nikos Floros

New member
16 January 2011
43
Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός pb1000 τελικά..
Παίζει παρέα με ένα σετ dali zensor 3,1 και vokal είμαι απόλυτα ευχαριστημένος..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις να δώσεις λίγο παραπάνω πληροφορίες για το χώρο, το κροσαρισμα και τη θέση του sub και των λοιπών ηχειων θα βοηθούσε :)
 

Nikos Floros

New member
16 January 2011
43
Αν θέλεις να δώσεις λίγο παραπάνω πληροφορίες για το χώρο, το κροσαρισμα και τη θέση του sub και των λοιπών ηχειων θα βοηθούσε :)
ο χωρος ειναι μεγαλος γυρο στα 30 τετραγωνικα πιστευα οτι δεν θα μπορουσε να τον γεμισει...
Βεβαια δεν εχω τρελες απαιτησεις ουτε εχω ακουσει στημενα σε χωρους μεγαλυτερα απο αυτο..
Τα dali τα εχω κροσαρει στους 80....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Χαίρεται και καλώς σας βρήκα. Έχω ένα χώρο περίπου 20m2 ο οποίος καλύπτεται από ένα 5.1 (χωρίς το .1 πλέον) το οποίο είναι: Ένας Yamaha RX-V440, 2 Focal Chorus 706V, και κεντρικό και τα 2 πίσω ηχεία της Creative από το Gigaworks S700 7.1. Θέλω να προσθέσω ένα sub γιατί το παλιό magnat motion sub 16A δεν άντεξε και γλυκοκοιτάζω το SVS PB-1000 ή SB-1000 (ported και sealed αντίστοιχα). Υπάρχει κάποια πρόταση για sub σ' αυτό το budget ή κάποια συμβουλή; Χρήση για ακρόαση μουσικής (πολλές φορές αρκετά δυνατά καθ' ότι το σπίτι είναι ημιυπόγειο) και για προβολή ταινιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Δημήτρης.

Κοιτα να αλλάξεις και κεντρικό με την πρώτη ευκαιρία 😉
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Απάντηση: Νέο sub για μουσική /ταινίες

οτι αφτερ σαλε ειχα κ εγω που καηκε ο ενισχυτης ενος Κλιπσ 115 μετα την εγγυηση !Η αντιπροσωπια δεν ειχε ανταλλακτικο παρα μονο με παραγγελια που στοιχιζε οσο το σαμπ απο αμαζον ,τελικα το πηρα απο Αμερικη στο 1/3 της Ελληνικης τιμης! ΜΟΝΟ σε εγγυηση υπαρχει υποστηριξη !