Hdmi splitter

Nikos Floros

New member
16 January 2011
43
Καλημέρα και καλό μήνα.
Την εβδομάδα περιμένω την 65xf9005
να μου έρθει.
Το θέμα είναι το εξής.
Ο ενίσχυτης μου denon 3100 δεν είναι hdr.
Αν πάρω ένα splitter και τοhdmi που βγάζω από το pc τα κάνω 2. Και το ένα το ρίξω απευθείας στην τβ και to άλλο στον ενίσχυτη μόνο για ήχο? Θα δουλέψει σωστά?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Για δες εδώ για αρχή. Δεν είναι τόσο απλό αυτό που θες. Δυστυχώς.
Πάντως μάλλον καλό θα ειναι τελικά να αγοράσεις player που να έχει και οπτική και να συμβιβαστείς προσωρινα με απλό dts μέχρι να πάρεις και αντίστοιχο avr. Αυτα τα μεσοβεζικα σπάνε νεύρα.
 

Nikos Floros

New member
16 January 2011
43
Η άλλη λύση που είναι με vga που να έχει 2 hdmi το ένα στην τβ το άλλο στον av αλλά ούτε αυτό ξέρω αν δουλεύει
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Το έψαξα λίγο για μια1050 silent. Είχε dvi, display port και hdmi. Ηχος απο hdmi αλλά display port Δεν υποστηρίζει hdr και dvi δεν υποστηρίζει πλήρες 4κ 60hz... με διπλό hdmi ιιισως κάτι γίνει. Αλλά κι εγώ δεν ξέρω.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Ήθελα να ρωτήσω κάτι... Πήρα ένα hdmi splitter με σκοπό το σήμα από τον ενισχυτή να πηγαίνει σε tv και projector. Πήρα ένα με εξωτερικό τροφοδοτικό. Ωστόσο, παρατήρησα ότι πάιζει και χωρίς αυτό. Δοκίμασα για αρχή με ένα output και παίζει. Βέβαια ορισμένες φορές που σταματάει το σήμα στο output αλλά το διορθώνω βγάλε βάλε το input. Τι μπορεί να συμβαίνει? Χρειάζεται το εξωτερικό τροφοδοτικό;
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Γιατί φοβάσαι μην κάψεις ρεύμα;
Με την βλακεία που κάνεις βάλε βγάλε είναι καλύτερα;
Εχ
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Εχεις λύσει όλα τα προβλήματα και έχεις απορίες γι αυτό;
Βγάλε βάλε θα σου κλάσει το σπλιτερ και θα βάζεις μετά δάχτυλο για να βλέπεις..
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Όντως γιατί να μπλέξεις με κάτι τέτοιο και δε βάζεις πάνω το τροφοδοτικό;
Μα το έβαλα το τροφοδοτικό και με αυτό μου έβγαζε μαύρη οθόνη στην tv. Μήπως θέλει και την TV και τον projector για να δουλέψει καλά;