HTPC ή και οχι..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Axille

New member
1 December 2018
2
Καλησπερα σας και αν και παλιος παρατηρητης σας, μολις εγινα μελος στην κοινοτητα, θελω λοιπον και εγω να ζητησω την γνωμη και την βοηθεια σας σχετικα με μια αγορα που εκανα πριν λιγες μερες και στην προσπαθεια μου να τα συνδεσω και ρυθμισω..

Μολις απεκτησα μια Samsung UE55NU7472 και τα εξης ηχεια Logitech Z607 5.1 με bluetooth

Βλεπωντας οτι η TV υποστηρίζει Dolby Digital Plus θεωρησα πως αν αγορασω τα συγκεκριμενα ηχεια και τα συνδεσω με την τηλεοραση με Bluetooth τοτε θα ειχα καποιο αξιοπρεπες αποτελεσμα ηχου, κανωντας το βλεπω οτι τα καναλια απο επιγεια ληψη ακουγονται αθλια και πολυ χαμηλα, οχι οτι δε το περιμενα η οτι με απασχολει κιολας ιδιαιτερα, αλλα βλεπωντας netflix συγκριτικα με καποιο αρχειο απο αναπαραγωγη μεσω Plex το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο και στα 2 ακομη και αν το αρχειο βιντεο το οποιο βλεπω μεσω Plex ειναι με ηχο 5,1 και το ιδιο αναφερρει και στο netflix για οποιο βλεπω.

Συγκριτικα τις περισσοτερες φορες, μεσω netflix η αρχικη ενταση ειναι χαμηλοτερη, την ενταση την αυξομειωνω και μεσω του sub με το remote που ειχε αλλα και απο της τηλεορασης χωρις να ξερω ποιο απο τα 2 ειναι προτιμοτερο να ειναι με πιο αυξημενη ενταση,,, - γνωμη;;

Επισης σκεφτηκα να αντικαταστησω καποια απο τα ηχεια του 5,1 κυριως τα πισω με καποια αλλα που εχω απο παλιοτερο ηχοσυστημα sony που ειχαμε τα εξης : Sony SS H991 + SS SR991 τα οποια ειναι 2+2 αν τα δειτε και δεν ξερω αν γινεται αν θα εχω κατι καλυτερο σε αποτελεσμα η αν δεν κανει κιολας λογω διαφορας Ohm των ηχειων και του ενισχυτη που υπαρχει λογικα μεσα στο sub.
Εξωτερικο ενισχυτη δυστυχως δεν διαθετω...

Αν εχετε καποια βοηθεια γνωμη η πληροφορια για την περιπτωση μου θα ηταν τελειο, και σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Δεν ξερω αν εβαλα το θεμα σε λαθος σημειο.... Συγνωμη
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Βλέπεις με τον ενσωματωμένο player της Samsung και δίνεις ήχο σε 5.1 της Logitech.
Αυτό τον ήχο δίνει το netflix ...τι να κάνουμε. Άραξε , μια χαρά είσαι :cool:.
Τα sony άστα εκεί που είναι.

Όταν με το καλό μαζέψεις χρήματα,
θα πάρεις ένα καλό 5.1 , μετά θα πάρεις εξωτερικό player ,
και μετά θα ψάξεις να βρείς τρόπο να δεις ταινίες με καλύτερο ήχο.
 

Axille

New member
1 December 2018
2
A οκ! Δηλαδη δεν εχω κανει καποιο τραγικο λαθος ειτε στην επιλογη αγορας ειτε στην συνδεση ετσι;;
Απο απλη περιεργια τωρα.. να αφησω τα Sony στη θεση τους επειδη δε θα δω διαφορα η επειδη δεν ταιριαζουν στο συστημα ή επειδη μπορει να προκαλεσω ζημεια σε subwoofer ή στα ιδια τα ηχεια;;
Γενικα, σαν ηχεια τα Sony eιναι καλα; αξιζουν να τα κραταω η απλα πιανουν χώρο;;
Ευχαριστω για την αμεση αμαντηση!