Monitor Audio Bronze - Elac Debut - Polk Signature S για 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Θέλω να στήσω νέο home cinema σε μεγάλο ενιαίο χώρο και προσπαθώ αν διαλέξω ηχεία από τον τίτλο. Για ενισχυτή θα έχω τον υπάρχον Pioneer Lx76 ή σκέφτομαι για Denon X4500H. O ενισχυτής που θα μείνει θα οδηγήσει τα υπάρχοντα Dali Zensor.
Τέλος σκέφτομαι για extra ηχεία atmos στο σύστημα με τον Denon.
Περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μάλλον εννοείς τα Signature E από Polk.

Την επέκταση σε atmos αν κι εφ' όσον, πως την σκέφτεσαι; Με ηχεία σε τοίχο ή στο ταβάνι; Ή δια ανακλάσεως από την οροφή;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δηλ. μονόδρομος τα Elac σαν να λέμε που βγάζουν τέτοιο ηχείο. Απλά να ξέρεις, μαζί με τον μονόδρομο των Elac πάει και ένας μονόδρομος σε νέο Pioneer. Γιατί ο αγαπητός Jones αποφάσισε να σχεδιάσει ένα ηχείο atmos έχοντας υπ' όψη πως λειτουργεί το bass management στους Pioneer. Με αποτέλεσμα το ηχειάκι να είναι κομματάκι λειψό σε απόκριση :p

Για subwoofer μην ανησυχείς. Το καλύτερο θα διαλέξεις φυσικά.

Η γνώμη μου είναι να βάλεις στο παιχνίδι και τη σειρά Q της KEF. Πρώτον γιατί έχει καλύτερο ηχείο atmos με ανάκλαση η σειρά και δεύτερον κάνει δώρο τα surround ηχεία. Και τρίτον είναι ανώτερα από ό,τι συζητάμε εδώ πέρα σε σειρές ηχείων μέχρι στιγμής.

Edit: Ό,τι βάλεις πάντως να ελέγξεις ότι δεν θα ξεπερνά το συνολικό ύψος των ηχείων, το μέσο του ύψους του δωματίου μέχρι την οροφή. Dolby says so.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βάλε ντε κι ένα σχέδιο κάτοψης με διαστάσεις και φυσικά μπάτζετ. Υπογούφερ εννοείται svs pb2000 ή ακόμα καλύτερα σχεδόν στα ίδια λεφτά δύο svs pb1000, για ενισχυτές κι ηχεία στα είπε ο Pleo.
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Γεια και από μένα. Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για μπροστινά ηχεία σε σύστημα 7.1.2 atmos. Σε τι τιμές παίζουν τα KEF Q750?
 

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Επειδή ο παράγοντας atmos βλέπω περιπλέκει τα πράγματα, ας τον αφήσουμε σε πρώτη φάση! Τα Kef μοιάζουν πολύ καλά αλλά ξεφέυγουν σε κόστος. Το budget μου υπολόγιζα στα 3000-3500 για ενισχυτή και ηχεία. Παρακαλώ βοηθήστε με για επιλογή από τα ηχεία του τίτλου και αν αξίζει η αντικατάσταση του sub της κάθε εταιρείας με ένα SVS όσον αφορά τιμή προς απόδοση.
Δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός και με το υπάρχον σύστημα pioneer-Dali (που εδώ μου προτείνατε!) είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Απάντηση: Re: Monitor Audio Bronze - Elac Debut - Polk Signature S για 5.1

Δηλ. μονόδρομος τα Elac σαν να λέμε που βγάζουν τέτοιο ηχείο. Απλά να ξέρεις, μαζί με τον μονόδρομο των Elac πάει και ένας μονόδρομος σε νέο Pioneer. Γιατί ο αγαπητός Jones αποφάσισε να σχεδιάσει ένα ηχείο atmos έχοντας υπ' όψη πως λειτουργεί το bass management στους Pioneer. Με αποτέλεσμα το ηχειάκι να είναι κομματάκι λειψό σε απόκριση :p


Mπορείς να μου το κάνεις λίγο πενηνταράκι αυτό γιατι δεν το καταλαβαίνω?
Σκέφτομαι να βάλω ταβάνι 2 Elac Debut A4.
Θα ταιριάζουν καλύτερα με Pioneer?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Monitor Audio Bronze - Elac Debut - Polk Signature S για 5.1

Mπορείς να μου το κάνεις λίγο πενηνταράκι αυτό γιατι δεν το καταλαβαίνω?
Σκέφτομαι να βάλω ταβάνι 2 Elac Debut A4.
Θα ταιριάζουν καλύτερα με Pioneer?

Πρώτ' απ' όλα θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις ηχείο σε ταβάνι που η κύρια σχεδίασή του είναι να λειτουργεί με ανάκλαση. Κυρίως γιατί - θεωρητικώς τουλάχιστον - στα ηχεία του τύπου αυτού υπάρχει ένα boost στα 7ΚΗz και μια βουτιά στα 12KHz για να λειτουργήσει το HRTF.
Σε ό,τι αφορά το λειψό της απόκρισης, αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί το bass management στους Pioneer. Μεταφέρεται πρώτα στο συγγενικό ηχείο και κατόπιν στο subwoofer. Ειδικά σε αυτούς θα πρέπει να ξέρεις επίσης ότι δεν ρυθμίζεται το crossover ανά ομάδα ηχείων διαφορετικά. Είναι κοινό για όλες τις ομάδες.
Ο Jones λοιπόν επηρεασμένος από τον τρόπο που λειτουργεί το bass management στους Pioneer (αυτούς ήξερε) έκανε το ηχείο να παίζει μέχρι τους 180 κύκλους. Από κει και κάτω δεν έχει απόκριση.

Με λίγα λόγια, upfiring atmos και τοποθέτηση στο ταβάνι είναι No-Go. Καλύτερα ένα κανονικό ηχείο.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
θέλεις να αντικαταστήσεις το σύστημά σου ή να να το συγχωνεύσεις με τα dali;Επίσης ενδιαφέρεσαι για δαπέδου γιατί δεν το διευκρινίζεις, μάλλον βγαίνει από τα συμφραζόμενα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Απελευθερώσου από τη λύση atmos δια ανάκλασης για να μην αναγκάζεις το sub να παίζει στα... 200Hz και προτίμησε κανονικά ηχεία όταν φτάσει η σειρά του atmos. Ακόμα και ηχεία height να βάλεις (όχι ceiling δηλαδή, αλλά στον τοίχο ψηλά) είναι καλύτερα από τα upfiring. Έτσι ξεκλειδώνεις όλες τις επιλογές σε σειρές ηχείων.

Κατόπιν και εφ' όσον ισχύει η ως άνω συνθήκη, δες τη νέα σειρά Signature E της Polk, καθώς με λίγα χρήματα παίρνεις πολύ ηχείο, χωρίς να έχει γίνει έκπτωση στην ακουστική ποιότητα.
 

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Στο Ηράκλειο δυστυχώς νομίζω δεν υπάρχει πια μαγαζί για ήχο...
Τα atmos, όπως είπα και πριν, τα αφήνω για αρχή.
Pleo οπτικά και εγώ προς τα polk κλίνω, μου αρέσει το κεντρικό μακρόστενο ηχείο! Για sub λέω το XTZ Sub 12.17 Edge.
Για ενισχυτή προτείνετε κάτι άλλο από τον Denon X4500?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ θα έριχνα μια ακρόαση πρώτα στο PB2000 και στον SR7013 πάντως. Δεν αξίζει για λίγη διαφορά να χάσεις τα καλύτερα :)
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες, τα s20e kai s35e είναι sealed οπότε και μπορούν να κολλήσουν στον τοίχο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όλα bass reflex είναι. Τα S35e, S15e και S10e έχουν keyhole για να κρεμαστούν σε τοίχο. To bass reflex στη σειρά Signature έχει flowport/powerport γι' αυτό και δεν μπορείς να το δεις από τη φωτογραφία.

Μπορείτε να τα δείτε και να τα ακούσετε στην Ultimate Audio βασικά που είναι στημένα. S55e-S15e-S35e. Έβαλα και το SB4000 δίπλα στο PB2000 για άμεση σύγκριση και όλο αυτό με έναν SR5013. Ο οποίος τα πάει άνετα τα Polk.