Αγορα Sub ...Μονο ή διπλο?

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Ενα παλιο καλο καιρο ειχα το SVS PC-2000 το οποιο μου το σηκωσε ενα φιλος και το εκανε δικο του :smash: Ενταξει ηθελα και εγω να το δωσω λογω κυριως μεγαλου ογκου... Το ειχα παρει και γυρω στα 800 ευρω, πλεον αγγιζει τα 1000 ευρω. Ειμαστε πλεον στην διαδικασια για αγορα νεου subwoofer. Γλυκοκοιταζω και την λυση των 2 subs μιας και ο ενισχυτης μου (yamaha rx-775) εχει αυτη την δυνατοτητα (2 ξεχωριστα subs output) αλλα νομιζω οτι θα παιζει και καλυτερα αφου το ειχα στριμωξει σε μια γωνια το θηριο PC-2000 και παρολο που εσπερνε...περιμενα περισσοτερα.

Ηρθαν και πλεον σε 2 οροφους παραπανω κοσμος και δεν ξερω αν μπορω να παιζω οσο δυνατα επαιζα με το PC-2000...

Κοιταζα λοιπον ακολουθες λυσεις, να κινηθω στα 600-800 max ευρω...

- 1 x XTZ 12.17 στα 650 (ή XTZ 12.17 Edge στα 720) απο το σαιτ τους
- 1 x Klipsch R-112SW στα 762 Σκρουτζ / 489 περιπου απο γερμανια (ισως 2 τεμαχια??)
- 1 x SVS PB-1000 ~ 600 Ευρω Ελλαδα
- 1 x Sunfire SDS-12 ~ 560 Ευρω Ελλαδα
- 2 x Polk Audio HTS 12 (πανε ~860 Ελλαδα)
- 2 x Temblor T10 Active Studio Subwoofer (~ 666 Ελλαδα)
- 2 x Nubert nuBox AW-443 στα 780 (απο Γερμανια)

τι λετε παιδια? τα 2 subs θα πρεπει να κανω τρελες μετρησεις του χωρου να δουλεψουν το ενα με το αλλο ή ο ενισχυτης θα τα ισορροπησει αυτοματα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Είτε είναι ξεχωριστή, είτε παράλληλη η δεύτερη έξοδος (που μάλλον παράλληλη είναι) δύο μικρότερα είναι καλύτερα από ένα μεγαλύτερο. Εφ' όσον βέβαια μιλάμε για ίδιας ποιότητας sub όμως ;)
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Αν ειναι παραλληλη οπως ειναι και στον δικο μου Denon 1500h δεν θα πρεπει να τα βαλει ακριβως στην ιδια αποσταση απο την θεση θεασης;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Τα οφέλη με δύο sub είναι περισσότερα. Λύνονται περισσότερα προβλήματα απ' όσα δημιουργούνται. Αν μπορείς δύο, βουρ! Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Το χωροταξικό είναι θεματάκι βέβαια... Τα θέματα δε λύνονται όπου εμείς θέλουμε να βάλουμε το sub, αλλά όπου θέλει αυτό να μπει. Και θέλει και καλώδια μέχρι εκεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Το καλώδιο δεν είναι απαραίτητο. Πρίζα να υπάρχει και υπάρχουν τρόποι.

https://www.svsound.com/collections/accessories/products/soundpath-wireless-audio-adapter

Επίσης, σχετικά με το διπλό sub...

https://www.svsound.com/blogs/svs/75040195-why-go-dual


Κοινώς ισχύει ότι γεμίζεις τυχόν τρύπες στο χώρο αλλά και βοηθάς ακόμα και την ισοστάθμιση. Πως; Η βασική αρχή της ηλεκτρονικής διόρθωσης είναι να έχεις να διορθώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα θέματα. :smile:
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,879
Να σε 'διορθωσω'..
Εκει που καταληγουν οι διαπραγματευσεις με την συμβια και επιτρεπει θα μπει..δυστυχως!:slapface:
Δες και τo svs SB2000
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mωρε με ενα svs pc-4000 η συμβια θα ειναι μια χαρα.
Ο συμβιος με τα λεφτα που κοστιζει θα υποφερει λιγακι. :D
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
και εγω προς λυση χ2 ειμαι... @pleo τα Polk Audio HTS 12 ειναι τοσο καλα οσο λενε? SVS δεν ειναι αλλα..διαβασα καλα λογια
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Το καλώδιο δεν είναι απαραίτητο. Πρίζα να υπάρχει και υπάρχουν τρόποι.

https://www.svsound.com/collections/accessories/products/soundpath-wireless-audio-adapter

Επίσης, σχετικά με το διπλό sub...

https://www.svsound.com/blogs/svs/75040195-why-go-dual


Κοινώς ισχύει ότι γεμίζεις τυχόν τρύπες στο χώρο αλλά και βοηθάς ακόμα και την ισοστάθμιση. Πως; Η βασική αρχή της ηλεκτρονικής διόρθωσης είναι να έχεις να διορθώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα θέματα. :smile:

καλωδιο θα παιξει, ισοπλευρα απο τον ενισχυτη (πανω κατω)...εκτος και δεν ακουγεται καλα και αρχισουμε τις βολτες μεσα στο σπιτι :p
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
και εγω προς λυση χ2 ειμαι... @pleo τα Polk Audio HTS 12 ειναι τοσο καλα οσο λενε? SVS δεν ειναι αλλα..διαβασα καλα λογια

Δυστυχώς σε άμεση σύγκριση είχα την ευκαιρία να ακούσω το μικρότερο HTS10, αλλά δίπλα του έπαιζε ένα PB2000 και όπως καταλαβαίνεις, το... κατάπιε το SVS το μικρούλι HTS. Το HTS12 έτυχε να το ακούσω μόνο του σε σπίτι οπότε πάλι δεν μπορώ να κάνω σύγκριση. Τα προτιμώ τα Polk από τα αντίστοιχα Klipsch πάντως. Πιο καλό value. Όμως μην περιμένετε θαύματα όταν γίνεται οικονομία κλίμακος από τα 500 ευρώ και κάτω γενικότερα.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
ε καλα το PB-2000 θα πεταει φωτιες, δε περιμενω συγκριση 430ευρω vs 1000...το θεμα ειναι αν με 2 Polk Audio 12αρια, θα παρεις ηχητικα ενα καλυτερο απο ενα μονο PB-2000 (που παλι θα κανει +150 ευρω παραπανω)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,576
Αθήνα
Εγώ έγραψα πριν αυτό:

Είτε είναι ξεχωριστή, είτε παράλληλη η δεύτερη έξοδος (που μάλλον παράλληλη είναι) δύο μικρότερα είναι καλύτερα από ένα μεγαλύτερο. Εφ' όσον βέβαια μιλάμε για ίδιας ποιότητας sub όμως ;)

Συνεπώς η απάντηση είναι ότι δύο PB1000 είναι καλύτερα από ένα PB2000, δύο HTS10 είναι καλύτερα από ένα HTS12 και πάει λέγοντας. Οι άλλες συγκρίσεις μεταξύ διαφορετικών sub είναι χαοτικές.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,889
Dystopia
Ενα παλιο καλο καιρο ειχα το SVS PC-2000 το οποιο μου το σηκωσε ενα φιλος και το εκανε δικο του :smash: Ενταξει ηθελα και εγω να το δωσω λογω κυριως μεγαλου ογκου... Το ειχα παρει και γυρω στα 800 ευρω, πλεον αγγιζει τα 1000 ευρω. Ειμαστε πλεον στην διαδικασια για αγορα νεου subwoofer. Γλυκοκοιταζω και την λυση των 2 subs μιας και ο ενισχυτης μου (yamaha rx-775) εχει αυτη την δυνατοτητα (2 ξεχωριστα subs output) αλλα νομιζω οτι θα παιζει και καλυτερα αφου το ειχα στριμωξει σε μια γωνια το θηριο PC-2000 και παρολο που εσπερνε...περιμενα περισσοτερα.

Ηρθαν και πλεον σε 2 οροφους παραπανω κοσμος και δεν ξερω αν μπορω να παιζω οσο δυνατα επαιζα με το PC-2000[SUP][1][/SUP]...

Κοιταζα λοιπον ακολουθες λυσεις, να κινηθω στα 600-800 max ευρω...

- 1 x XTZ 12.17 στα 650 (ή XTZ 12.17 Edge στα 720) απο το σαιτ τους
- 1 x Klipsch R-112SW στα 762 Σκρουτζ / 489 περιπου απο γερμανια (ισως 2 τεμαχια??)
- 1 x SVS PB-1000 ~ 600 Ευρω Ελλαδα
- 1 x Sunfire SDS-12 ~ 560 Ευρω Ελλαδα
- 2 x Polk Audio HTS 12 (πανε ~860 Ελλαδα)
- 2 x Temblor T10 Active Studio Subwoofer (~ 666 Ελλαδα)
- 2 x Nubert nuBox AW-443 στα 780 (απο Γερμανια)

τι λετε παιδια? τα 2 subs θα πρεπει να κανω τρελες μετρησεις του χωρου να δουλεψουν το ενα με το αλλο ή ο ενισχυτης θα τα ισορροπησει αυτοματα[SUP][2][/SUP]?


[1]Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?
Το "δεν μπορώ να παίζω όσο δυνατά έπαιζα με το PC-2000" τι ακριβώς σημαίνει?
Πχ ακόμα και το PB-1000 μου φαίνεται μικρό.

Η χρήση πολλαπλών sub γίνεται για να αποφύγεις στάσιμα κύματα, για να δέσει το μπάσο στο χώρο και για καλύτερο μπασο γενικά.
Για να έχεις δυο sub πρέπει καταρχάς τα Sub (i) να κατεβαίνουν χαμηλά και (ii) να παίζουν δυνατά.
Δεν σου αυξάνει την ένταση (μαθηματικά στην αυξάνει αλλα στην πράξη ελάχιστα), ούτε σε βοηθάει να κατέβεις πιο χαμηλά.
Εν ολίγοις είναι μια πολυτέλεια με πολύ μικρό value.
Τι να βελτιώσεις αν δεν είσαι ήδη ικανοποιημένος από το υπάρχον μπάσο?


[2]Σε δεύτερη φάση δεν θες ενισχυτή απλά με 2 εξόδους.
Κάπως πρέπει να τα ρυθμίσεις τα 2 sub , είτε με το λογισιμικό του ενισχυτή είτε με εξωτερικό επεξεργαστή.


Εν ολίγοις στην κατηγορία τιμής που κινείσαι και με τον υπάρχον ενισχυτή θα εξαντλούσα όλο το μπάτζετ σε ένα καλό subwoofer.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Re: Απάντηση: Αγορα Sub ...Μονο ή διπλο?

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?

εμπρος απο τον καναπε...17μ2
πισω απο τον καναπε αλλα 18μ2 ανοιχτος χωρος

Το "δεν μπορώ να παίζω όσο δυνατά έπαιζα με το PC-2000" τι ακριβώς σημαίνει? Πχ ακόμα και το PB-1000 μου φαίνεται μικρό.

Το PC-2000 οταν ανοιγες το γκαζι εδινε πολυ πονο και στα χαμηλα...εννοω οτι ισως να θελω κατι να το νιωθω αλλα οχι τοσο σε ενταση ηχου

Εν ολίγοις στην κατηγορία τιμής που κινείσαι και με τον υπάρχον ενισχυτή θα εξαντλούσα όλο το μπάτζετ σε ένα καλό subwoofer.

Αποψεις προσπαθω να μαζεψω, μακαρι να μπορουσα να ακουσω τα παντα στο χωρο μου :music-smiley-005:
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Η ΧΤΖ μου "αφηνει" 685 το 12.17 Edge ..μαλλον θα προχωρησω στην αγορα του
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,965
Δύο σαμπ είναι καλύτερα από ένα... Εγώ έβαλα μαζί με το παλαιό μου 12αρι της crystal audio και ένα 15αρι επαγγελματικό από τον Τόμαν... Παρότι ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ τους και τα ρύθμισα μόνον με το αυτί και δοκιμές, η συνολική αίσθηση μπάσου στον χώρο μου έχει βελτιωθεί σημαντικά... Η προσλαμβανουσα αίσθηση είναι για πλέον ομαλό, ρευστό και ισχυρό χαμηλό...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk