Sony cassetee deck TC-K615S με πρόβλημα στην εγγραφή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

word21b

New member
19 March 2012
6
Καλησπέρα σε όλους !
Εχω ενα sony TC-K615S και παρατήρησα εδώ και κάτι μήνες ότι έχει θέμα το αριστερό κανάλι στην εγγραφη ! όχι μεγάλη απόκλιση ! όμως όταν την ώρα τις εγγραφης το γυρνάω μια στο play μια στο rec και ακούω σύγχρονος αν γράφετε καλά η κασέτα εκεί καταλαβαίνω το αριστερό κανάλι ότι έχει λίγο ποιο χαμηλή ένταση!
Αλλαξα καλώδια μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα αλλα τίποτα ! Την κεφάλι και όλα τα μέρη του κασετοφώνου εννοείτε ότι τα καθαρίζω αρκετά συχνά όταν μερικές κασέτες λερώνουν την κεφάλι !
Δεν ξέρω τι να κοιτάξω πάνω στην πλακέτα ! Λογικά κάποι ηλεκτρολυτική πυκνωτές που ευθύνονται για την εγγραφη του αριστερού καναλιού έχουν παράδοση πνεύμα ! όμως δεν έχω εργαλεία για να τους μετρήσω ! με γυμνό μάτι δεν φαίνεται κάποια διαρροή από τους πυκνωτές παντος.
Ασε που δεν ξέρω ποίους συγκεκριμένα να μετρήσω γιατί έχει και πόλους ! Αν ήξερα ποιοι πυκνωτές ευθύνονται για το αριστερό κανάλι στην εγγραφη θα τους άλλαζα χωρίς να χρειαστεί να τους μετρήσω !
Αν ξέρει κανεις κάτι θα του ήμουν υπόχρεος να μου δώση τα φώτα του !
 

Attachments

  • sony tc-k615s..jpg
    sony tc-k615s..jpg
    235.7 KB · Views: 50