Περί πωλήσεων-ανταλλαγών κλπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Επισκέφθηκα το νήμα με τίτλο "Πωλήσεις-ανταλλαγές-αναζητήσεις υλικών-εξαρτημάτων DIY, από χομπίστες" και ανακάλυψα ότι το νήμα έχει κλειδώσει. Πότε έγινε αυτό και γιατί; (βλέπω ότι το τελευταίο μήνυμα που έχει δημοσιευθεί είναι τον Ιούνιο 2018).
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Σχετικά πρόσφατα υπήρξε μια αλλαγή στην πολιτική των αγγελιών . Μπήκαν κάποια όρια ανά χρήστη και γενικά έπεσε πολύ καθάρισμα . Εκτιμώ ότι κάτι παίχτηκε εκεί .
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
απλά εχει κλειδωθεί το θέμα δεν ξέρω τους λόγους, νομίζω ότι δεν ανακοίνωσαν κάτι για αυτό αλλά βοηθούσε πολύ όσους ασχολούνται με το diy

καλό θα ήταν να μάθουμε γιατί έγινε αυτό
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Ναι το ειδα και εγω καποιος λογος θα υπαρχει δεν μπορει , οι διαχειριστες τουλαχιστον οφειλουν προς τα μελη μια ανακοινωση ......
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Το νήμα κλειδώθηκε διότι ο σκοπός που εξυπηρετεί, καλύπτεται από την Κατηγορία των Αγγελιών.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
δηλαδη οποιος θελει να πουλησει δυο τρανζιστορ η ενα τυπωμενο θα το βαζει εκει; αν ειναι ετσι γνωμη μου παντα καλο θα ηταν να φτιαχτει μαι υποκατηγορια ωστε να μην μπαινουν οπουδηποτε τα υλικα γιατι για τετοια μιλαμε και οχι για ολοκληρα μηχανηματα
 
δηλαδη οποιος θελει να πουλησει δυο τρανζιστορ η ενα τυπωμενο θα το βαζει εκει; αν ειναι ετσι γνωμη μου παντα καλο θα ηταν να φτιαχτει μαι υποκατηγορια ωστε να μην μπαινουν οπουδηποτε τα υλικα γιατι για τετοια μιλαμε και οχι για ολοκληρα μηχανηματα

Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτό. Δεν ξέρω για τους υπολοίπους αυτής εδώ της κατηγορίας των DIYers, αλλά εγώ δεν μπαίνω ποτέ στις αγγελίες. Παρόλα αυτά, χαζεύοντας στην κατηγορίας μας, μπορεί να έβλεπα κάτι που πιθανόν να με ενδιέφερε στο (κλειδωμένο πλέον) νήμα. Τουλάχιστον, ας φτιαχτεί μία ειδική κατηγορία στις Αγγελίες που να αφορά σε προσφορά-ζήτηση-ανταλλαγή εξαρτημάτων-πλακετών κλπ που αφορούν αυτούς που κάνουν ιδιοκατασκευές. Άσε δε που αυτό το όριο των 3 μόλις αγγελιών κατ' έτος είναι υπερβολικά μικρό.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτό. Δεν ξέρω για τους υπολοίπους αυτής εδώ της κατηγορίας των DIYers, αλλά εγώ δεν μπαίνω ποτέ στις αγγελίες. Παρόλα αυτά, χαζεύοντας στην κατηγορίας μας, μπορεί να έβλεπα κάτι που πιθανόν να με ενδιέφερε στο (κλειδωμένο πλέον) νήμα. Τουλάχιστον, ας φτιαχτεί μία ειδική κατηγορία στις Αγγελίες που να αφορά σε προσφορά-ζήτηση-ανταλλαγή εξαρτημάτων-πλακετών κλπ που αφορούν αυτούς που κάνουν ιδιοκατασκευές. Άσε δε που αυτό το όριο των 3 μόλις αγγελιών κατ' έτος είναι υπερβολικά μικρό.

σωστα τα λες
και εχω νια ερωτηση προς τους διαχειριστες ,αν δεν γινει μια υποκατηγορια στις αγγελιες για το diy που θα πρεπει να μπαινουν τα εξαρτηματα που εχουμε και μας περισευουν ;
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
δηλαδη οποιος θελει να πουλησει δυο τρανζιστορ η ενα τυπωμενο θα το βαζει εκει; αν ειναι ετσι γνωμη μου παντα καλο θα ηταν να φτιαχτει μαι υποκατηγορια ωστε να μην μπαινουν οπουδηποτε τα υλικα γιατι για τετοια μιλαμε και οχι για ολοκληρα μηχανηματα

+1
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Επί του παρόντος, είδη που δεν ταιριάζουν στις υπόλοιπες κατηγορίες των Αγγελιών, μπαίνουν στα ''Gadgets και Διάφορα είδη (Προσφορά)''.

Δυστυχως δεν ταιριαζουν εκει οτι εχουμε ,αποψη μου ηταν λαθος το οτι κλειδωθηκε το θεμα δεν νομιζω να επηρεαζε τοσο το φορουμ
Αλλοι αποφασιζουν ομως οποτε παω πασο και δεν ασχολούμαι αλλο

Ευχαριστω για την απαντηση
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ο χώρος των Αγγελιών είναι συγκεκριμένος (η ομώνυμη Κατηγορία). Από τη στιγμή που τα δικά σας αντικείμενα είναι συναφή με τη θεματολογία του forum αλλά δεν ταιριάζουν στις υπόλοιπες κατηγορίες των Αγγελιών, μπαίνουν στα ''Gadgets και Διάφορα είδη (Προσφορά)''.
Αυτό άλλωστε προβλέπει ο Κανονισμός:

Αν το προς πώληση προϊόν δεν εμπίπτει σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες μπορεί να μπει στα ''Gadgets και Διάφορα είδη'' με την επιφύλαξη της συνάφειας προς το AV αντικείμενο.
Να ξέρετε πάντως ότι ο προβληματισμός σας καταγράφηκε.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Αν θέλετε να έχετε όλες τις Αγγελίες μαζί, τότε τουλάχιστον δημιουργήστε μια νέα υποκατηγορία 'DIY υλικά και Εργαλεία' ή κάτι τέτοιο, όπως και το μεικτό φόρουμ Audio και DIY όπως το PinkFishMedia
Αν δεν υπάρχει πλήθος αγγελιών για να δικαιολογήσουν την ύπαρξη υποκατηγορίας, επαναφέρετε τις DIY αγγελίες όπως ήταν.
Όποιος το σκέφτηκε δεν πρέπει να ήταν ντιούης
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Κατ'αρχάς δεν είναι δυνατόν να είναι όλοι ''ντιούηδες'' ή/και να σκέφτονται με ανάλογο τρόπο, όπως δεν είναι δυνατόν να είναι όλοι θιασώτες του Πολυκάναλου ήχου, του Κινηματογράφου κλπ. Επί της ουσίας: προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια σκέψη για αναδιάρθρωση Κατηγοριών. Οι προτάσεις σας όμως καταγράφονται για πιθανή μελλοντική αναφορά.
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Περιεργως σβηνονται ποστ απο τα Gadgets και Διάφορα είδη (Προσφορά) !!!? Απο το κακο στο χειροτερο...