Ηχοαπορροφητικα και κινδυνος στην υγεια μας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nick_M

Established Member
30 November 2012
125
Αθήνα,Ελλάδα
Καλησπερα σε ολους σας!

Μολις πριν 1 μηνα εβαλα acoustic foam ( απο τον Thomann,https://www.thomann.de/gb/the_takustik_hilon40.htm ) πισω απο τα ηχεια μου ( Focal CMS-40 ) και τωρα ψαχνω τι θα βαλω στον τοιχο που βρισκεται ακριβως πισω μου,δηλαδη πισω απο το σημειο ακροασης-μιξης.

Ποια υλικα θεωρουνται ακινδυνα για την υγεια μας,γιατι εχουν γραφτει οτι οι πετροβαμβακες,υαλοβαμβακες ειναι καρκινογονα κι εχουν γινει σχετικες ερευνες...

Ευχαριστω!

ΥΓ : Στο δωματιο ( 4μ. μηκος,3μ. πλατος ) γινεται πολυ συχνα ηχογραφηση φωνης
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο πετροβάμβακας και ο υαλοβάμβακας όσο είναι κλεισμένοι και περιορισμένοι με ειδικό ύφασμα ώστε να μην αναπνέεις τις ίνες τους δεν έχουν κάποιο θέμα από ότι γνωρίζω.
Όμως δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις αυτά τα υλικά γιατί υπάρχουν και άλλα λιγότερο επιβλαβή που κάνουν την ίδια δουλειά.
Ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τα γνωστα σε ολουs ρικοφον. δεν χρειαζεται το νετ και εδω ιδιεs τιμεs εχουν.
μονο στιs γωνιακεs μπασοπαγιδεs αξιζει το ebay, αν Θελει ο φιλοs του στελνω item number.
4 κομματια 48cm υψοs, 12cm η καΘε πλευρα (το καΘενα) με 15$ περιπου συνολο
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
κι εγώ δεν εμπιστεύομαι τους πετροβάμβακες. Ότι πιστοποιητικά και να έχουν, οι πετροβάμβακες σε σπίτι με μικρό παιδί μάλιστα, πάντα πετροβάμβακες είναι. Και οι υαλοβάμβακες είναι χειρότεροι. Δε με καλύπτει το πανί μπροστά τους για χώρο διαμονής της οικογένειας. Ο αφρός είναι ασφαλής αλλά κάτι παραπάνω από έφλεκτος. Και δε μπορεί να φέρει αποτέλεσμα σε χαμηλές συχνότητες χωρίς να έχει τερράστιο όγκο.

Αν πας σε diy από την άλλη, μπορείς να φτιάξεις πλαίσιο λ.χ. 60Χ120, το οποίο θα έχει μια μόνο πλευρά ανοιχτή προς τα έξω και εκεί, αφού τοποθετήσεις όσα φύλλα και ότι πάχους πετροβάμβακα θέλεις και σε παίρνει, μπορείς να βάλεις ως τελευταίο ένα λεπτό φύλλο από αφρό και προφανώς μετά να βάλεις το τελικό ύφασμα.

Αν και θα έλεγα μάλλον πριν τα τελειώματα καλό είναι να υπολογιστεί κάποια διαχυτική διάταξη η οποία για να γίνει όμως θα χρειαστεί αρκετό ψάξιμο και ακόμα πιο πολλή δουλειά. Μπορεί να γίνει είτε εμφανής με προσοχή στο φινίρισμα και πάνω από το ύφασμα είτε πίσω από αυτό κάνοντας τα απαραίτητα διαχυτικά patterns πάνω σε λεπτό φύλλο καπλαμά.

Κάποιοι θεωρούν ότι όλη τη φασαρία με το διαχυτικό φύλλο μπορείς να τη γλυτώσεις αν προμηθευτείς πετροβάμβακα ο οποίος από τη μια πλευρά έχει φύλλο αλουμινίου και φροντίσεις η πλευρά αυτή να είναι η τελευταία εξωτερική πριν το ύφασμα. Εμένα με βρίσκει λίγο σκεπτικό το κατά πόσο τελικά αυτή η λύση φέρνει το όποιο αποτέλεσμα στις υψηλές και μεσαίες συχνότητες. Και κατά πόσο μπορεί να επηρρεάζει τις χαμηλές. Αν και πολύ θα με βόλευε η αλήθεια έιναι.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ρικοφον και εχειs το κεφαλι σου ησυχο. καποιοι μαλιστα τα διαφημιζουν ωs αφλεκτα. δοκιμη εγω παντωs δεν εκανα στιs γωνιακεs μπασοπαγιδεs..
οι οποιεs -παρεμπιπτοντωs- στο σπιτι του φιλου, καναν πολυ καλη δουλεια.
τα φυλλα ρικοφον κυκλοφορουν κ εγχρωμα για να γινουν ανεκτα απο τιs συζυγουs.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
το ρικοφον δεν κανει.
αν ψαξετε στο νετ την καλυτερη μονωση την κανει ιδιοκατασκευη με παλιες πετσετες
 

Nick_M

Established Member
30 November 2012
125
Αθήνα,Ελλάδα
κι εγώ δεν εμπιστεύομαι τους πετροβάμβακες. Ότι πιστοποιητικά και να έχουν, οι πετροβάμβακες σε σπίτι με μικρό παιδί μάλιστα, πάντα πετροβάμβακες είναι. Και οι υαλοβάμβακες είναι χειρότεροι. Δε με καλύπτει το πανί μπροστά τους για χώρο διαμονής της οικογένειας. Ο αφρός είναι ασφαλής αλλά κάτι παραπάνω από έφλεκτος. Και δε μπορεί να φέρει αποτέλεσμα σε χαμηλές συχνότητες χωρίς να έχει τερράστιο όγκο.

Αν πας σε diy από την άλλη, μπορείς να φτιάξεις πλαίσιο λ.χ. 60Χ120, το οποίο θα έχει μια μόνο πλευρά ανοιχτή προς τα έξω και εκεί, αφού τοποθετήσεις όσα φύλλα και ότι πάχους πετροβάμβακα θέλεις και σε παίρνει, μπορείς να βάλεις ως τελευταίο ένα λεπτό φύλλο από αφρό και προφανώς μετά να βάλεις το τελικό ύφασμα.

Αν και θα έλεγα μάλλον πριν τα τελειώματα καλό είναι να υπολογιστεί κάποια διαχυτική διάταξη η οποία για να γίνει όμως θα χρειαστεί αρκετό ψάξιμο και ακόμα πιο πολλή δουλειά. Μπορεί να γίνει είτε εμφανής με προσοχή στο φινίρισμα και πάνω από το ύφασμα είτε πίσω από αυτό κάνοντας τα απαραίτητα διαχυτικά patterns πάνω σε λεπτό φύλλο καπλαμά.

Κάποιοι θεωρούν ότι όλη τη φασαρία με το διαχυτικό φύλλο μπορείς να τη γλυτώσεις αν προμηθευτείς πετροβάμβακα ο οποίος από τη μια πλευρά έχει φύλλο αλουμινίου και φροντίσεις η πλευρά αυτή να είναι η τελευταία εξωτερική πριν το ύφασμα. Εμένα με βρίσκει λίγο σκεπτικό το κατά πόσο τελικά αυτή η λύση φέρνει το όποιο αποτέλεσμα στις υψηλές και μεσαίες συχνότητες. Και κατά πόσο μπορεί να επηρρεάζει τις χαμηλές. Αν και πολύ θα με βόλευε η αλήθεια έιναι.


Αρα λες να προτιμησω ξανα το ιδιο που εβαλα και πισω απο τα ηχεια?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καΘε μερα περναω απ`εξω για να παω στη δουλεια. εχω αγορασει απο εκει μεχρι κολλα και στοκο για πλακακια..! χαμπαρι δεν ειχα παρει οτι εχει τοσα ηχοαπορροφητικα.
κρυμμενα τα`χουν...:stupid: