Philips 32PF3302/10 προβλημα με τον ηχο σε hdmi

manthes

Senior Member
17 June 2010
524
Εχω ενα θεμα με τον ηχο (καποιες φορες) οταν συνδεω τον αποκωδικοποιητη ή το tv box με την τηλεοραση. Μερικες φορες τον βρισκει και αλλες οχι. Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα καλωδια και το μεγαλυτερο προβλημα υπαρχει με τον αποκωδικοποιητη.

Το προβλημα αρχισε οταν μια ημερα σταματησε να αναγνωριζει τον υπολογιστη και καπου εκει αρχισε να γινεται μπαχαλο η κατασταση. Με το tv box μπορω μεσα απο της ρυθμισεις της τηλεορασης να κανω μια εναλλαγη στον ηχο απο την πηγη hd σε τηλεοραση Και να δουλεψει αλλα αυτη η δυνατοτητα δεν υπαρχει με τον αποκωδικοποιητη.

Εχω δοκιμασει να βγαλω ολα τα καλωδια και να την αφησω εκτος ρευματος αλλα τιποτα. Οπως επισης απο το μενου κρατωντας το πατημενο κανει ενα ψευτο-reset οπου απλα ξαναδινει την δυνατοτητα να επιλεγει η χωρα και να ψαξει για τα καναλια. Δεν αλλαζει στην αρχικη μορφη ουτε τις ρυθμισεις εικονας ουτε του ηχου
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έκανες factory reset σε όλες τις συσκευές σου; Μετά το factory reset αφησε για κάμποση ώρα (πάνω απο 20 λεπτά) εκτός ρεύματος τις συσκευές σου. Βγάλε και τα HDMI. Μετά άνοιξε πρώτα τη τηλεόραση και μετά συνέδεσε πάνω τον αποκωδικοποιητή και το tv box.
 

manthes

Senior Member
17 June 2010
524
Μια απο τα ιδια. Αναλογως με τα κεφια του βρισκει τον ηχο στον ψηφιακο δεκτη ειδικα
 

manthes

Senior Member
17 June 2010
524
Δοκιμασα και αλλο υπολογιστη αλλα ουτε εκεινος δινει εικονα ενω οι υπολοιπες συσκευες ειναι ενταξει εχοντας φυσικα το θεμα του ηχου κατα διαστηματα.
Πιστευω πως δεν ειναι θεμα υλικου αλλα δεν βγαινει καποια ακρη
 

manthes

Senior Member
17 June 2010
524
Η αληθεια ειναι οτι ανοιξα πιο πολυ το θεμα με την ελπιδα να ειχε καποιος αλλος αναλογο προβλημα και να επαιρνα μια ιδεα τι φταιει και με τι κοστος επιδιορθωνεται γιατι η τηλεοραση εχει αρχισει να παλιωνει και αν πουν οτι θελει πλακετα προφανως δεν αξιζει.

Υπαρχει ενδεχομενο επειδη χρησιμοποιω hdmi switch, προφανως τεσταρω χωρις αυτο αυτες τις μερες, να μου χαλασε ολα τα καλωδια hdmi και να ειναι εκει το προβλημα; Ακραιο μου φαινεται 4 καλωδια μαζεμενα