HTPC-TV-2PC Monitors-Dali Spektor 2-AVR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Khelben

New member
10 December 2018
2
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε διαδικασία κατασκευής καινούριου PC/ΗΤPC .Πιο συγκεκριμενά το PC έχει μια RTX 2070 με 3 DisplayPort out ( από εδώ θα "ταίζω τις 2 οθόνες του PC) και ενα HDMI 2.0b out( από εδώ θέλω να μεταφέρω ήχο στο AVR).Τέλος και ανεξάρτητα από το PC θα υπάρχει μια 55αρα Sony(KD-55FX8505).

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να έχω ένα sound system ( σκέφτομαι για ένα ζεύγος Dali Spektor 2) το οποίο θα να παράλληλα συνδεδεμένο και με PC και με την TV και να μπορώ να εναλλάσω ανάμεσα στις 2 πηγές(TV/ PC). Αν δεν έχω καταλάβει κάτι τραγικά λάθος από την έρευνα που έκανα online,κάτι τέτοιο είναι εφικτό με έναν AVR.Θα ήθελα να μου προτείνετε λοιπόν έναν AVR o οποιός μπορεί να κάνει ικανοποιητικά drive τα Dali Spektor 2 σε stereo είτε τα χρησιμοποιώ για gaming / μουσική από το PC είτε για ταινίες από την TV.

Κάτι τελευταιό αν και νομίζω κρίσιμο. Το δωμάτιο που θα στηθούν όλα τα παραπάνω προσωρινά(ουδέν μονιμότερο ξέρω....) και μέχρι να μετακομίσω είναι αρκετά μικρό ( 14τ.μ) και τέλειο τετράγωνο.Θα προτιμούσα επίσης το bass να είναι όσο διακριτικότερο γίνεται σε normal ένταση ήχου (να μη χρειάζεται δηλαδή να έχω την ένταση σχεδόν στο μηδέν ώστε να μην είναι ενοχλητικό το bass).Είναι κάτι τέτοιο εφικτό με τα Dali ή παραείναι μικρός ο χώρος μου ; Αν θεωρειτέ οτί θα είναι έστω στα όρια του υποφερτού είμαι οκ καθώς όταν με το καλό μετακομίσω όλα τα παραπάνω θα μπουν σε σαλόνι και οχι σε δωμάτιο/γραφείο 14τ.μ. όπου λογικά θα προσθέσω κι άλλα ηχεία για να έχω 5.1. Απλά όπου έχω κοιτάξει atm οι κριτικές για τα Spektor είναι στα όρια του διθυράμβου και η τίμη τους ειναι δελεαστικότατη.

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για το χρόνο και τον κόπο σας και ζήτω συγγνώμη για το "σεντόνι" που σας άπλωσα. :itsme:
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Καλημέρα και καλως ήρθες στο club, τα spector 2 είναι πολύ καλά ηχεία για την κατηγορία τιμής τους. Ενας οποιοσδήποτε σύγχρονος avr με arc θα μπορούσε να διαχειριστεί τη μετάβαση από το pc στην tv και πίσω σχεδόν αυτόματα. Επίσης θα μπορεί να διαχειριστεί το μπάσο κατα βούληση αλλά αν το χαμηλώσεις τόσο πολύ ο ήχος που θα ακούσεις θα είναι τόσο ξερός που θα είναι σαν να ακούς από φθηνά ηχεία υπολογιστη και σε αυτη τη περίπτωση σε καλύβουν και τα ηχεία της tv χωρίς να ξοδεψεις και 500ε για ηχεία και ενισχυτή. Τέλος με τα ίδια χρηματα περίπου που κάνουν τα spector 2 ίσως θα μπορείς να αγοράσεις τα ζενσορ 3 στις εκπτώσεις σε κανένα μήνα από τώρα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να λειτουργήσεις όπως φαντάζεσαι μέσω hdmi και displayport το θέμα των οθονών.
Βασικά από το displayport δεν περνάει HDR οπότε αν αυτό σε ενδιαφέρει και στις δύο οθόνες δημιουργείται θέμα. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να ορίσεις ταυτόχρονα το display port για εικόνα και το hdmi για ήχο. Νομίζω στα windows 10 γίνεται αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
Τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις?
 

Khelben

New member
10 December 2018
2
Kαλησπέρα και σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας.


Ενας οποιοσδήποτε σύγχρονος avr με arc θα μπορούσε να διαχειριστεί τη μετάβαση από το pc στην tv και πίσω σχεδόν αυτόματα.


Συγγνώμη αν δε το διατύπωσα καθαρά στο αρχικό μου post,αλλά το PC με την TV δε θέλω να συνδέονται καθόλου.Το PC θα έχει δυο δικά του monitor για display.Αυτό που θέλω να πετύχω είναι τόσο το PC όσο και η TV να κάνουν audio out στα Spektor και να μπορώ να ακούω εναλλάξ οποιό από τα δυο θέλω.


Τέλος με τα ίδια χρηματα περίπου που κάνουν τα spector 2 ίσως θα μπορείς να αγοράσεις τα ζενσορ 3 στις εκπτώσεις σε κανένα μήνα από τώρα.
Κατά πόσο μπορώ ρεαλιστικά να περιμένω εκπτώσεις σε μια τόσο niche αγορά οπώς αυτή του hifi audio στην Ελλάδα ; Αν όντως παίζει κάτι τέτοιο να περιμένω καθότι οι αγόρες μου για ήχο δε σταμάτανε στα ηχεία και στον AVR. Θέλω ακομά ένα studio mic (με boom arm και shockmount) καθώς και ένα μίκτη( ή audio interface ) για να ταίζω το xlr mic στο PC.

Όπως γνωρίζεις τα παραπάνω δεν μπορώ να τα βρω στον εκάστοτε Κωτσόβολο/Πλαίσιο,οπότε σκόπευα αφού καταλήξω στα parts που θέλω,να πάω σε ένα κατάστημα τύπου Νάκας/Ηχοέκφραση και να πάρω προσφορές για το πακετάκι μου.Τι πιθανότητα υπάρχει τέτοια καταστήματα να χουν Χριστουγεννιάτικες εκπτώσεις;


Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να λειτουργήσεις όπως φαντάζεσαι μέσω hdmi και displayport το θέμα των οθονών.
Βασικά από το displayport δεν περνάει HDR οπότε αν αυτό σε ενδιαφέρει και στις δύο οθόνες δημιουργείται θέμα.

Τα displayport της κάρτας είναι 1.4 και είναι πλήρως ικανά να περάσουν 1440p HDR και Gsync στα 144Hz ( https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort ) , κάτι που το HDMI δεν κάνει .Το 1o monitor θα τρέχει ακριβώς αυτό(1440p Gsync στα 144Hz) και το 2o θα είναι σε απλά 1080p (max 1920x1200).Δε θα είναι σε mirror αλλά σε extended display.Mε λίγα λόγια -είπε γράφοντας ένα σεντόνι :p - το 1ο monitor θα ναι για τις ταινίες/gaming/CAD και στο 2ο θα χω παράλληλα ανοιχτό τον browser/desktop etc.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να ορίσεις ταυτόχρονα το display port για εικόνα και το hdmi για ήχο. Νομίζω στα windows 10 γίνεται αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει εύκολη απάντηση.Είναι κάτι το οποίο ακόμα ψάχνω γιατί σε καμία περίπτωση δε θέλω τα monitor να παίζουν από τον AVR."Λύσεις" υπάρχουν αλλά ερχόνται με compromises τα οποία δεν ειμαι διατεθιμένος να υποστώ( π.χ δεν πρόκειται να "θυσιάσω" 800 monitor πάνω στον AVR και να μη μου δίνει αυτά για τα οποία το χρυσοπληρώνω - 1440p Gsync HDR σε 144hz-). Πάντα στο πίσω του μυαλού μου υπάρχει και η εναλλακτική προσωρινή λύση του να δώσω ήχο στον AVR μέσω του S/PDIF της μητρικής που αν δεν κάνω όμως λάθος θα με περιορίσει σε stereo.

Τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις?

Ελπίζω τα παραπάνω να έδωσαν μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι ακριβώς θέλω να πετύχω.Επισημανέ μου αν κάπου δε βγάζω νόημα ή έχω αφήσει κενά :D

Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές σας. :itsme:
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Αυτό εννοώ και εγώ,συνδεεις την τηλεόραση στο hdmi arc του ενισχυτή και γυρίζει αυτόματα σε tv audio μόλις την ανοιξεις (εκτός και αν απενεργοποιήσεις την λειτουργία ) και την hdmi της καρτας γραφικών σε μια είσοδο hdmi του ενισχυτή την οποία επιλέγεις κατά βούληση.
Όταν λέω σε κανένα μήνα εννοώ τις εκπτώσεις του Ιανουαρίου. συγκεκριμένα τα media markt στη black friday είχαν τα zensor 3 sta 260ε και πιθανόν να τα ξαναβγάλουν.