Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ελεύθερη γραμμή για σταθερή τηλεφωνία;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Να μην τα πολυλογώ, μετακομίζω κι έκανα στην vodafone αίτηση για μεταφορά γραμμής, σήμερα με πήρανε να μου πούνε ότι στη νέα διεύθυνση δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή και φυσικά άγνωστο πότε, μπορεί να πάρει λέει και χρόνο! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Εν έτει 2018 στο δήμο Περιστερίου στην πρωτεύουσα της Ελλάδος να μην υπάρχει ελεύθερη γραμμή τηλεφώνου. Μ αρέσει που ήθελα να συνεχίσω και vdsl, εδώ δεν θα χω σταθερό κι αφήστε και τις επεκτάσεις που έχει το θέμα. Πρώτα απ όλα ο συναγερμός κι η υπηρεσία φύλαξης που πληρώνω, αναγκαστικά την Πέμπτη που θα μεταφερθεί ο συναγερμός πρέπει να βάλω gprs που είναι ό,τι καλύτερο μου είπαν για επικοινωνία με το συναγερμό αλλά στοιχίζει 170 ευρώ, δεν φτάνουν δηλαδή τα έξοδα της μετακόμισης προστέθηκε τώρα κι αυτό αναγκαστικά.

Τι γίνεται τώρα ρε παιδιά απ την εμπειρία σας; Πόσο χρόνο μπορεί να πάρει για να ελευθερωθεί γραμμή; Πως θα ζήσω εγώ χωρίς ίντερνετ και σταθερή τηλεφωνία που έχουμε στήσει όλη μας τη ζωή πάνω σ αυτό; Πληρωμές, λογαριασμοί, που να θυμάμαι τώρα εγώ κωδικούς που τους έχω αποθηκευμένους στον υπολογιστή για να μπαίνω σ όλες τις ιστοσελίδες που χειρίζομαι σε ίντερνετ καφέ που θα πρέπει να τρέχω;
Ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ. :bigcry:
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Ιντερνετ οκ σταθερη μην τρελενεσαι αφου μπορεις να παιξεις και με voip
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
χωρίς ελεύθερο ζευγάρι δεν εχεις ούτε voip ούτε τίποτε άλλο

το προβλημα στην περιοχή και συγκεκριμένα στην γειτονιά που θα εγκατασταθεις ειναι ότι δεν υπάρχει απερχόμενο από το καφο προς το σπίτι σου ,και δυστυχώς δύσκολα ελευθερώνετε

ισως να εχει κρατημενα ο οτε για την παρτη του
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Κωστα ενα τιπ.. Γιατι το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Ρωτα τους για νεα γραμμη με αλλο νουμερο...

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
χωρίς ελεύθερο ζευγάρι δεν εχεις ούτε voip ούτε τίποτε άλλο

το προβλημα στην περιοχή και συγκεκριμένα στην γειτονιά που θα εγκατασταθεις ειναι ότι δεν υπάρχει απερχόμενο από το καφο προς το σπίτι σου ,και δυστυχώς δύσκολα ελευθερώνετε

ισως να εχει κρατημενα ο οτε για την παρτη του
Μα πηρα τον Οτε για νεα αιτηση και λεει δεν εχουν ελευθερη γραμμη.

Αντωνη εχει διαφορα αν ζητησω νεα γραμμη αφου δεν εχει ελευθερη θυρα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Αν δεν εχει ο οτε τοτε απλα περιμενεις και σταθερο μονο οχι ιντερνετ πας μαλλον για φερεσυχνο και μονο αν υπαρχει ζευγαρι που δεν εχει επανω του ίντερνετ.γιατι ιντερνετ και φερεσυχνο δεν γινεται
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν δεν εχει ο οτε τοτε απλα περιμενεις και σταθερο μονο οχι ιντερνετ πας μαλλον για φερεσυχνο και μονο αν υπαρχει ζευγαρι που δεν εχει επανω του ίντερνετ.γιατι ιντερνετ και φερεσυχνο δεν γινεται
Δεν το καταλαβα αυτο να σου πω την αληθεια για καντο πιο λιανα. Απο χρονο που κυμαινονται παρομοιες καταστασεις;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Απο χρονο για να παρεις δικη σου γραμμη εξαρτάται απο το ποτε θα απελευθερωθει καποιο ζευγάρι απερχομενο ζευγαρι στο καφαο που καλύπτει την γειτονια που θα μεινεις
Οπως καταλαβαινεις δεν μπορει κανεις να σου πει συγκεκριμένα ποσο χρονος θα περασει
Όσο για το φερεσυχνο ειναι η έσχατη λυση για να εχεις απλα τηλεφωνο το ίντερνετ το ξεχνας
Αλλα για να παρεις εστω τηλεφωνο με φερεσυχο θα πρεπει το ζευγαρι καλωδιου που θα σε εξυπηρετήσει να μην εχει επανω του ίντερνετ
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
και να ξερεις οτι το φερεσυχνο το βαζει μονο ο οτε αν δεν κανω λαθος αλλα το αποφευγουν διοτι αν βαλουν φερεσυχνο δεν μπορει να εχει και ο συνδρομητης που μεχρι τωρα ειχε την δικη γραμμη (μονο τηλ) να βαλει πλεον ιντερνετ

εχεις μπλεξει τωρα το περιστερη ειναι απο τις ποιο δυσκολες περιοχες για τηλεφωνο και ιντερνετ


μια αλλη λυση θα ηταν να μιλησεις με inalan για οπτικη αλλα δεν ξερω αν εχει δικτυο εκει και ποσο στοιχιζει
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Κώστα άσε τι λέει ο οτε, πάρε αυριο και ρώτα για νέα σύνδεση...
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ελεύθερη γραμμή για σταθερή τηλεφωνία;

Κώστα άσε τι λέει ο οτε, πάρε αυριο και ρώτα για νέα σύνδεση...

αυτο μαλλον θα πιασει, αλλα αν ρωτησε θα τους ειπε οτι θα φυγει απο voda να παει οτε αρα ειναι σαν νεα συνδεσει για αυτους

τι να πω μακαρι να βγαλει ακρη
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Τακη αυτο που εγραψα μου το προτεινε στελεχος της εταιρειας, για καποιο λογο εχουν μεγαλη καθυστερηση στη μεταφορα η δεν υπαρχει χωρος...



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ελεύθερη γραμμή για σταθερή τηλεφωνία;

Κώστα άσε τι λέει ο οτε, πάρε αυριο και ρώτα για νέα σύνδεση...
Αντωνη μου αυτο εκανα χθες αφοτου εφαγα το ακυρο απο vodafone πηρα τον οτε για νεα συνδεση κι εφαγα ακυρο κι απο κει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και με το νουμερο που τωρα εχω και θα εκκρεμει για μεταφορα; Τι να πω στη vodafone αφου εχει υπολοιπο συμβολαιου με vdsl εναμιση χρονο ακομα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Καλημέρα, θα μάθω και θα σου πω γιατί και εγώ έχω συμβόλαιο σε υπόλοιπο
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
απο την στιγμη που δεν μπορουν να σου κανουν μεταφορα τις γραμμης γιατι δεν υπαρχει ελευθερο ζευγαρι θα πρεπει να σε αφησουν ελευθερο να φυγεις
δεν γινεται να πληρωνεις για κατι που δεν εχεις και δεν ξερουν ποτε θα σου δωσουν ξανα τηλεφωνο
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
απο την στιγμη που δεν μπορουν να σου κανουν μεταφορα τις γραμμης γιατι δεν υπαρχει ελευθερο ζευγαρι θα πρεπει να σε αφησουν ελευθερο να φυγεις
δεν γινεται να πληρωνεις για κατι που δεν εχεις και δεν ξερουν ποτε θα σου δωσουν ξανα τηλεφωνο
Σημερα το πρωι που μιλησα μου ειπαν οτι ο Οτε τους εχει δωσει χρονοδιαγραμμα για συνδεση εντος δυο μηνων, αν παρ αυτα στους δυο μηνες δε με συνδεσουν θα γινει διακοπη γραμμης αλλα θα πληρωσω την ποινη, ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Δεν ξεκινάς με μια καταγγελία σε EETT μπας και κινηθουν πιο γρήγορα τα πράγματα ή τουλάχιστον να μην καθυστερίσουν επιπλέον των 2 μηνών ?

Στο λέω από παρόμοια περίπτωση σε Παλήνη πριν μπουν νέες καμπίνες/γραμμές.

Υπήρχε μεγάλο πλήθως φερέσυχνων και γνωστός μου έκανε καταγγελία γιατί δεν του έβαζαν internet.

Δεν μπήκε και άμεσα αλλά τουλάχιστον αν έχουν καταγγελίες δεν θα είναι το έργο που θα καθυστερίσουν επιπλέον (λογικά πάντα).