Μέτρηση ηχειων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Zymaroulis

New member
10 December 2018
2
Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στον χώρο. Έχω βρεθεί με ένα σύστημα home cinema, με 3 ηχεία στην οροφή του χώρου. Το ένα είναι μπροστά, πάνω από το πανί και τα δύο στο πίσω μέρος του χώρου. Επειδή είναι δύσκολο να τα κατεβάσω και να δω τα ταμπελακια, αγορασα ένα πολύμετρο για να μετρήσω τις αντιστάσεις τους, ώστε να δω τι ενισχυτή πρέπει να πάρω. Μετρώντας στα άκρα τους τα δύο (που υποθέτω ότι είναι τα πισω) δίνουν μέτρηση 5.1 και 5.5 και το τρίτο δίνει 6.8Ω. Οι μετρήσεις είναι λογικές; Αυτό σημαίνει ότι λογικά είναι 6Ω; Μπορώ να μετρήσω κάτι αλλο, για να βεβαιωθω ότι δε θα προβώ σε λάθος αγορά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ρωτάω προφανή πράγματα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Τα ηχεία δεν έχουν σταθερή αντίσταση κατά την λειτουργία, η αντίσταση που βλέπουν οι ενισχυτές είναι η σύνθετη αντίσταση με αυξομειώσεις. Η ονομαστική αντίσταση που δίνουν οι κατασκευαστές συνήθως είναι 4 η 8Ωμ. Θεωρητικά πάντα ένα ηχείο 8Ωμ ονομαστικής δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 6Ωμ.
Αυτό που μέτρησες είναι η σταθερή ωμική αντίσταση του ηχείου όταν αυτό είναι σε αδράνεια και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική.
Απλά, ενισχυτή διαλέγουμε πάντα με πολλά ρεύματα για να μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τα ηχεία. Ανάλογα πάντα και με τις δυνατότητες των ηχείων φυσικά.
 

Zymaroulis

New member
10 December 2018
2
Απάντηση: Re: Μέτρηση ηχειων

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ρωτάω γιατί όταν πήγα να δω για ενισχυτή μου είπαν να μετρήσω και να δω τι ηχεία έχω για να πάρω τον κατάλληλο ενισχυτή. Φαντάζομαι λοιπόν ότι ένας ενισχυτής με εύρος 6-12 (όπως οι περισσότεροι) θα κάνει για την συγκεκριμένη εγκατάσταση. Σωστά;
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Σε ένα homecinema - hometheater ενισχυτή πρέπει να δηλώσεις, αν είναι μεγάλα, μεσαία, μικρά σε μέγεθος τα ηχεία, πρέπει να μετρήσεις με ακρίβεια τις αποστάσεις για τις καθυστερήσεις, το καλύτερο είναι να ξέρεις οπωσδήποτε τα χαρακτηριστικά των ηχείων όταν πας να αγοράσεις ενισχυτή.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/72/Speaker_impedance.svg

Η "αντισταση" των ηχείων δεν μετράται απλά με ένα πολύμετρο.

Απλά γιατί δεν έιναι [αντίσταση] αλλά [εμπέδηση].

Μεταβαλλεται δηλαδή σε [μέτρο] και σε [φάση] σε συνάρτηση με τη συχνότητα.

Δείτε την εικόνα στο λινκ παραπάνω.

Το σίγουρο στοίχημα, ένας ενισχυτής με ρεύματα ωστε να μπορεί να οδηγήσει πιθανές διακυμάνσεις ...
 
28 June 2006
2,941
Θεώρησέ τα 8ωμα. Αν δεν είναι τίποτα εξεζητημένες κατασκευές (πολύ μεγάλα, περίεργα - εξωτικά μεγάφωνα) πάρε έναν ενισχυτή της σειράς, μια χαρά θα είσαι. Γιατί έχω την αίσθηση ότι σου λείπουν 2? (δεξιά και αριστερά της οθόνης). Αυτά τα πίσω είναι μικρά τύπου 20 πόντοι ύψος?