Κινητά για χρήση ως DAP

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Μιας και δεν έχω δει ανάλογο θέμα (νομίζω είναι η κατάλληλη κατηγορία), θα με ενδιέφεραν προτάσεις για κινητά με χρήση DAP


Χρησιμοποιώ το κινητό αρκετά για να ακούω μουσική στις καθημερινές μετακινήσεις (προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να κουβαλάω έξτρα ενισχυτή ή ξεχωριστό DAP)
Στο δρόμο ακούω με bluetooth ακουστικά (Senheiser PXC-550) αλλά κάποιες φορές το χρησιμοποιώ και ενσύρματα στο σπίτι με τα HD598


Αυτή τη στιγμή έχω το Xiaomi Redmi Note 4 (το οποίο δυστυχώς δεν έχει AptX) και πλησιάζει ο καιρός να το αλλάξω σιγά σιγά...

Τα απαραίτητα (για μένα)

1) υποστήριξη aptX - το κινητό που έχω δυστυχώς δεν υποστηρίζει και θα ήθελα το επόμενο να έχει. Εδώ είναι η επίσημη λίστα, αν και απ'ότι έχω καταλάβει και κινητά που δεν είναι στη λίστα μπορεί να υποστηρίζουν, θα με ενδιέφερε κάποιος να το έχει χρησιμοποιήσεις με apt x ακουστικά
2) υποδοχή για SD-Card
3) έξοδος mini jack - για τις περιπτώσεις που δεν ακούω με bluetooth


Επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο (αφού ακούω κυρίως με Bluetooth) για μένα έχει κάποιο ποιοτικό DAC/ενισχυτή ακουστικών

(Θα προτιμούσα κάποιο xiaomi... αλλά δυστυχώς μάλλον δεν τα πάει καλά με το aptX η Xiaomi)


Θα ήθελα προτάσεις για κινητά σε λογικές τιμές. Θα προτιμούσα μέχρι 200-250 ευρώ γιατί θεωρώ τα κινητά αρκετά αναλώσιμα - πέφτουν, σπάνε, χαλάνε κλπ. (και ακριβότερες προτάσεις δεκτές βεβαίως)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτή τη στιγμή έχω το Xiaomi Redmi Note 4 (το οποίο δυστυχώς δεν έχει AptX) και πλησιάζει ο καιρός να το αλλάξω σιγά σιγά...

Τα απαραίτητα (για μένα)

1) υποστήριξη aptX - το κινητό που έχω δυστυχώς δεν υποστηρίζει και θα ήθελα το επόμενο να έχει. Εδώ είναι η επίσημη λίστα, αν και απ'ότι έχω καταλάβει και κινητά που δεν είναι στη λίστα μπορεί να υποστηρίζουν, θα με ενδιέφερε κάποιος να το έχει χρησιμοποιήσεις με apt x ακουστικά
2) υποδοχή για SD-Card
3) έξοδος mini jack - για τις περιπτώσεις που δεν ακούω με bluetooth


(Θα προτιμούσα κάποιο xiaomi... αλλά δυστυχώς μάλλον δεν τα πάει καλά με το aptX η Xiaomi)

Έχω το Note 5. Αυτό που αναφέρεις περί υποστήριξης codec έχει να κάνει με την έκδοση android. Εμένα τρέχει 8.1.0 και στις ρυθμίσεις επιλέγεις τo codec του Bluetooth που θα χρησιμοποιήσεις. Έχει aptxHd και LDAC στις επιλογές.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απο αυτα της λιστα ξεχωριζει το LG G7 . Αν ακους με τη jack εξοδο θα σου αρεσει το 32bit quad DAC που εχει.
Εδω και ενα μικρο review https://www.audiosciencereview.com/...o-measurement-of-lg-g7-thinq-smartphone.4468/

Αναλογο ηχο εχει και το Lg V30 που ειναι καλυτερη και ως συσκευη συνολικα.

Καινούργια τα βρισκεις πανω απο 400. Μεταχειρισμενα ισως στην τιμη που θες.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Έχω το Note 5. Αυτό που αναφέρεις περί υποστήριξης codec έχει να κάνει με την έκδοση android. Εμένα τρέχει 8.1.0 και στις ρυθμίσεις επιλέγεις τo codec του Bluetooth που θα χρησιμοποιήσεις. Έχει aptxHd και LDAC στις επιλογές.

Για το Note 5 το έχω υπόψη μου, είναι άλλωστε από τα λίγα Xiaomi της λίστας, απ' ότι είχα δει εδώ, η υποστήριξη άρχισε με την 9.64 miui
Κοιτάω το Note 6 αλλά θα ήθελα κάποιον να κάνει confirm ότι είναι ok επίσης

Απο αυτα της λιστα ξεχωριζει το LG G7 . Αν ακους με τη jack εξοδο θα σου αρεσει το 32bit quad DAC που εχει.
Εδω και ενα μικρο review https://www.audiosciencereview.com/...o-measurement-of-lg-g7-thinq-smartphone.4468/

Αναλογο ηχο εχει και το Lg V30 που ειναι καλυτερη και ως συσκευη συνολικα.

Καινούργια τα βρισκεις πανω απο 400. Μεταχειρισμενα ισως στην τιμη που θες.
Ναι όντως τα LG ξεφεύγουν λίγο στο budget αλλά πρέπει να αξίζουν ως dap ειδικά αν χρησιμοποιείς αποκλειστικά το jack - για μένα όμως που η κύρια χρήση είναι με bluetooth, αν ήταν λίγο πιο φτηνά..
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Παιδια με το θεμα του aptx επειδη με εχει βασανισει αρκετα,μην νομιζετε οτι ειναι το αγιο δισκοποτηρο.
Εχω την απολυτη πεποιθηση οτι πιο μεγαλο ρολο παιζει η καρτα ηχου του κινητου ,παρα αν εχει η οχι aptx
Oχι οτι ειναι κακο (το αντιθετο) αλλα δεν ειναι το παν!
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
1) προφανώς και δεν είναι άγιο δισκοπότηρο το aptx, απλά αφού ακούω μέσω Bluetooth συνήθως, θα ήθελα να εκμεταλλευτώ τη δυνατότητα που μου δίνουν ήδη τα ακουστικά. Αν θα έχει διαφορά και πόσο, μένει να το δω

2) για την κάρτα ήχου του κινητού μιλάς προφανώς όταν ακούς ενσύρματα, διότι διαφορετικά, το DAC των ακουστικών είναι αυτό που χρησιμοποιείται, και όχι του κινητού, εφόσον το σήμα μέσω Bluetooth μεταφέρεται ψηφιακά
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Συγγνώμη αλλά εγώ το έχω καταλάβει λάθος? Δεν πρέπει να έχει η συσκευή BT chip της Qualcomm για να υποστηρίζει aptX? Όσον αφορά στην απόδοσή του δεν έχω άποψη καθώς είμαι "καλωδιάκιας". Έχω ακούσει όμως πως υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με τα άλλα BT πρωτόκολλα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
2) για την κάρτα ήχου του κινητού μιλάς προφανώς όταν ακούς ενσύρματα, διότι διαφορετικά, το DAC των ακουστικών είναι αυτό που χρησιμοποιείται, και όχι του κινητού, εφόσον το σήμα μέσω Bluetooth μεταφέρεται ψηφιακά
Εμ εδω ειναι ,για μενα , το μυστηριο.
ΔΕΝ υπαρχει καμμια τεκμηριωση οτι αυτο που φευγει απο το κινητο ειναι αγνο ψηφιακο σημα ή μουσικη μεσω της καρτας ηχου του κινητου.
Στο ταμπλετ μου ΟΤΙ αλλαγη κανεις στον ηχο ,ακουγεται και στο bt ηχειο μου......αρα????
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Παιδια με το θεμα του aptx επειδη με εχει βασανισει αρκετα,μην νομιζετε οτι ειναι το αγιο δισκοποτηρο.
Εχω την απολυτη πεποιθηση οτι πιο μεγαλο ρολο παιζει η καρτα ηχου του κινητου ,παρα αν εχει η οχι aptx
Oχι οτι ειναι κακο (το αντιθετο) αλλα δεν ειναι το παν!

Τα έχουμε ξανασυζητήσει και παλαιότερα.

Bluetooth-Audio-Codecs-840x559.png


Το SBC είναι το βασικό πρωτόκολλο.
Τα AptX και AptxHD είναι της Qualcomm
Το Ldac είναι της Sony αλλά πλέον έχει δώσει άδεια και σε άλλους κατασκευαστές να το ενσωματώσουν.

Εξυπακούεται πως για να υποστηρίζονται τα πρωτόκολλα αυτά πρέπει η συσκευή να έχει πληρώσει άδεια
στην σχετική εταιρεία και φυσικά δεν είναι θέμα έκδοσης android όπως γράφτηκε πιο πάνω.
Το Android από το 8.0 και πάνω υποστηρίζει όλα μα όλα τα υπάρχοντα Codecs Bluetooth ΑΡΚΕΪ να τα έχει βάλει και ο κατασκευαστής.
Εννοείται ότι δέκτης και πομπός πρέπει να υποστηρίζουν το ίδιο πρωτόκολλο.

Η κάρτα ήχου του κινητού δεν έχει καμία σχέση.
Ο πομπός στέλνει τα πακέτα της πληροφορίας σε ψηφιακή μορφή στον δέκτη όπου
εκεί γίνεται η λήψη και στην συνέχεια η μετατροπή σε αναλογικό σήμα.
Προφανώς παίζει ρόλο πέρα από το είδος του codec το τι DAC φοράει ο δέκτης.
Μπορεί να είναι μια all in one λύση με ένα πχ δέκτη - DAC της Qualcomm αλλά
μπορεί και να υπάρχει ξεχωριστός δέκτης με ξεχωριστό DAC υψηλής ποιότητας.
Άρα όσο καλύτερο είναι το προς χρήση ακουστικό και όσο καλύτερο DAC έχει ο δέκτης τόσο πιο
απαραίτητη είναι η υψηλότερη ποιότητα του προς χρήση Codec.

Οι διαφορές ακούγονται όλες στο κατάλληλο σύστημα.
Σε ποιότητα aptxHD με καλό DAC στην άλλη άκρη είναι σχεδόν αδύνατον να ξεχωρίσεις
την ενσύρματη σύνδεση με την ασύρματη τόσο καλό είναι.

π.χ στο Fiio BTR3 που υποστηρίζει όλα τα υπάρχοντα Codec και σύνδεση USB DAC
όποιος ακούσει διαφορά στην ασύρματη σύνδεση με aptxHD και την καλωδιακή με USB κερδίζει βραβείο!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εμ εδω ειναι ,για μενα , το μυστηριο.
ΔΕΝ υπαρχει καμμια τεκμηριωση οτι αυτο που φευγει απο το κινητο ειναι αγνο ψηφιακο σημα ή μουσικη μεσω της καρτας ηχου του κινητου.
Στο ταμπλετ μου ΟΤΙ αλλαγη κανεις στον ηχο ,ακουγεται και στο bt ηχειο μου......αρα????

Λάθος και πάλι λάθος.
Είναι ψηφιακό σήμα το Bluetooth δεν υποστηρίζει αναλογικά σήματα.
Ακόμα και όταν μιλάς στο τηλέφωνο σου με το BT ακουστικό το σήμα
που φεύγει από το κινητό είναι ψηφιακό.

Ίσως σε μπερδεύει το εξής -
Το ψηφιακό σήμα που φεύγει από τον πομπό δεν είναι raw.
Δηλαδή αν χρησιμοποιείς πχ ένα κινητό με τον Neutron player ότι ρύθμιση ισοστάθμισης
ή gain ή οτιδήποτε άλλο έχεις κάνει αυτό θα περάσει στον δέκτη και θα το ακούσεις.
Αυτό συμβαίνει διότι στα κινητά , τάμπλετ κλπ όλες αυτές οι αλλαγές γίνονται ψηφιακά μέσω DSP και όχι αναλογικά
όπως πχ στα tone controls του ενισχυτή σου.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
@Sonorus
Μα αυτό που λέει ο mdvq (αν το αντιλαμβάνομαι ορθά) είναι πως το ψηφιακό μουσικό αρχείο που αναπαράγεται από τον player δε "φεύγει" bit perfect αλλά περνάει από μία διαδικασία όπου προφανώς συμμετέχει το hardware της συσκευής. Εκτός κι αν η όποια επέμβαση γίνεται σε επίπεδο λογισμικού και μόνο. Είσαι σίγουρος πως συμβαίνει το δεύτερο?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Περνάει από τον player που χρησιμοποιείται είτε είναι ο στοκ της Goggle είτε κάποιος άλλος
όπου οτιδήποτε συμβαίνει είναι στο Digital Domain ακόμα και η αυξομείωση του ήχου.
Οτιδήποτε συμβαίνει μέσα σε ένα κινητό είναι DSP και μετατροπή σε αναλογικό υπάρχει μόνο στην έξοδο ήχου.
Δεν συμβαίνουν ενδιάμεσες ADC μετατροπές.
Δεν υπάρχει ξεχωριστή κάρτα ήχου (DAC) εκτός και αν
αναφέρεται ρητά από τον κατασκευαστή.
Όλα είναι ενσωματωμένα στο Chipset.
Στην περίπτωση ξεχωριστού DAC πχ το LG που αναφέρθηκε πιο πάνω η κάρτα ήχου δηλαδή με απλά λόγια το stand alone DAC που έχει το κινητό
συμμετέχει μόνο στην αναλογική έξοδο του κινητού.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δεν έχει σημασία αν δεν μετατρέπεται σε αναλογικό, το θέμα είναι αν η ψηφιακή επεξεργασία γίνεται μόνο σε επίπεδο λογισμικού ή συμμετέχει το hardware της συσκευής. Στην πρώτη περίπτωση όλες οι συσκευές θα συμπεριφερθούν το ίδιο ενώ στη δεύτερη ίσως έχουμε διαφοροποιήσεις στο αποτέλεσμα. Οκ dsp αλλά software ή (και) hardware?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς.
Θα απαντήσω με αυτό που νομίζω ότι εννοείς.
Αν πάρουμε δύο κινητά το A και το Β στα οποια θα παίξουμε το ίδιο κομμάτι με τον ίδιο player με τις ίδιες συνθήκες και το στείλουμε στον ίδιο δεκτή τότε το αποτέλεσμα που θα ακούσουμε θα είναι ακριβώς το ίδιο.
Κάθε μεταβολή στο κομμάτι αυτό πχ αύξηση στο μπάσο θα μεταφερθεί στον δέκτη και θα ακουστεί σαν αύξηση στο μπάσο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Λάθος και πάλι λάθος.
Είναι ψηφιακό σήμα το Bluetooth δεν υποστηρίζει αναλογικά σήματα.
Ακόμα και όταν μιλάς στο τηλέφωνο σου με το BT ακουστικό το σήμα
που φεύγει από το κινητό είναι ψηφιακό.

Ίσως σε μπερδεύει το εξής -
Το ψηφιακό σήμα που φεύγει από τον πομπό δεν είναι raw.
Δηλαδή αν χρησιμοποιείς πχ ένα κινητό με τον Neutron player ότι ρύθμιση ισοστάθμισης
ή gain ή οτιδήποτε άλλο έχεις κάνει αυτό θα περάσει στον δέκτη και θα το ακούσεις.
Αυτό συμβαίνει διότι στα κινητά , τάμπλετ κλπ όλες αυτές οι αλλαγές γίνονται ψηφιακά μέσω DSP και όχι αναλογικά
όπως πχ στα tone controls του ενισχυτή σου.
Νομιζα οτι θα γινομουνα κατανοητος ετσι οπως τα εγραψα ,αλλα τελικα δεν τα καταφερα!!
Εξυπακουεται οτι το σημα θα φυγει ψηφιακα απο το bt γιαυτο το παρελειψα!!!

Εννοουσα οτι δεν φευγει το αρχειο αυτουσιο σαν data αλλα απο τον player (ή καρτα ηχου οπως λεω εγω, αλλα ισως ειναι λανθασμενη εκφραση γιαυτο δημιουργεί παρανοησεις)
οποτε και το αποτελεσμα ειναι διαφορετικο απο καθε συσκευη.
Eγω πχ εχω στο ταμπλετ τον foobar ενω στο κινητο τον στανταρ του κινητου.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΡΧΕΙΟ (τραγουδι) αλλιως ακουγετε απο τον ταμπλετ αλλιως απο το κινητο.
Δοκιμασμενο πολλες φορες με ,παντα , το ιδιο αποτελεσμα.

Αρα μαλλον συμφωνουμε τελικα:music-smiley-005:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έτσι μάλιστα βρε Μιχάλη να σε καταλάβουμε!

Ναι τα πράγματα είναι όπως έγραψα στο πιο πάνω κείμενο.
Αν η αλυσίδα είναι ακριβώς η ίδια δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ δύο συσκευών που στέλνουν το σήμα στο τελικό αποτέλεσμα.
Αν κάτι αλλάξει τότε ακούγεται.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Και (αν μπορουμε) να ξεμπερδεψουμε λιιιιιγο την κατασταση.
Το τραγουδι (σαν αρχειο) φευγει απο τον player και οχι απο την καρτα ηχου (ή dac ας το πουμε) της συσκευης.
Οποτε, αν ενα αρχειο φυγει απο συσκευες που εχουν τον ιδιο player με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις, τοτε ΟΦΕΙΛΕΙ να ακουγεται ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο,ανεξαρτητα απο την καρτα ηχου (ή dac) των συσκευων.

Τα λεω καλα τωρα???:drummer:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Βρε δεν διαβάζεις τα προηγούμενα μυνήματα; :smash:

Έτσι πρέπει να συμβαίνει αν και με αυτό το χόμπι που έχουμε μπλέξει ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!!!