Kii Audio Event στην "Thessaloniki Audio Society"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

2 October 2017
11
Kii-Audio-Event-THAS_zps9uipjgky.jpg



Η "Thessaloniki Audio Society" σε συνεργασία με την "Athens Pro Audio", παρουσιάζει στους φίλους της μουσικής και της υψηλής τεχνολογίας το ηχείο Κii Three της Kii Audio! Η παρουσίαση/ακρόαση του Κii θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 15.12.2018 και την Κυριακή 16.12.2018 στις εγκαταστάσεις της εταιρείας μας στην Θεσσαλονίκη.
To Kii Three ενσωματώνει τις πλέον εξελιγμένες ψηφιακές τεχνολογίες ενίσχυσης και ψηφιακής ισοστάθμισης. Με την απόδοσή του, τιμά την μουσική και τους μουσικόφιλους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!
Σας περιμένουμε!
ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ:
Σάββατο 15.12.2018 12:00 - 18:00
Κυριακή 16.12.2018 11:00 - 15:00
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καφεδάκι θα έχει;
Μπράβο Βασίλη άντε να κουνηθούμε και εμείς λίγο εδώ πάνω να βγούμε από την κατάψυξη!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ μάλλον θα έρθω κατά τις 11:30. :)

Και θα φέρω τον καφέ μου χεχεχε. Με τόσο κόσμο σιγα μη στον ετοιμάσει και στη χόβολη.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μαζευτήκαμε αρκετοί ,μέχρι και οι Ε.Δ ήρθαν στην ακρόαση ....
Ο Βασίλης έκανε τέστ κοπώσεως διαρκείας, ανεβοκατεβαίνοντας τις σκάλες δεκάδες φορές και προβλέπω αυριο να ανοίγει στις 12.00.
Τα Κii καλό είναι να τα ακούσουνε όσοι μπορούν να πάνε στον Βασίλη και τις επόμενες μέρες ,γιατί σίγουρα ακόμη και αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα της αγοράς τους ,η ακρόαση τους αποτελεί μια εμπειρία που είναι κρίμα να χάσουν .
Και στο διπλανό χώρο ακρόασης υπάρχει ένα σύστημα με γήινη τιμή που θα ικανοποιήσει πολλά γούστα .
Στη σχετική φωτό ο Βασίλης μάλλον ζορίζεται ...
 

Attachments

  • IMG_2921.jpg
    IMG_2921.jpg
    190.8 KB · Views: 105

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Και το <μικρό> σύστημα που ήταν στημένα με ηχεία της Εlac
O ενισχυτής και το cd player είχαν καθαρά διακοσμητικό ρόλο ,δεν έπαιζαν .
 

Attachments

  • IMG_2922.jpg
    IMG_2922.jpg
    260.9 KB · Views: 105

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Η πηγή ήταν στο τραπεζάκι .
Περισσότερες πληροφορίες θα μας δώσει ο Βασίλης .
 

Attachments

  • IMG_2922 2.jpeg
    IMG_2922 2.jpeg
    74.4 KB · Views: 98

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ωραία εκδήλωση πάνω από όλα ήταν αφορμή να βρεθούμε από κοντά η παρέα της Θεσσαλονίκης.
Κάποιοι έφυγαν πολύ γρήγορα και δεν μάθαμε τα νέα τους , οι υπόλοιποι και πιο υπομονετικοί είχαμε την ευκαιρία να πιούμε λίγο παρακάτω και ένα τσιπουράκι!
Ευχαριστούμε τον Βασίλη για την φιλοξενία.
Τα συστήματα που ακούσαμε ήταν δύο και τα δύο ενεργά all in one ηχεία.
Στον ένα χώρο τα Kii Audio - Kii Three με το remote control και στον άλλο χώρο το Elac Navis ARB 51.
Το Elac ήταν pre production μοντέλο και το τελικό προϊόν που κυκλοφορεί τον άλλο μήνα θα έχει βελτιώσεις.
Τα Kii αυτή την στιγμή ενσωματώνουν την αιχμή της τεχνολογίας στα ενεργά ηχεία αξίζει να ρίξετε μια ματιά στην σελίδα της εταιρείας.
Τα Kii έπαιζαν με τα ενσωματωμένα DAC που έχουν και τα Elac με ένα wireless streamer DAC της Arcam και της Elac.
Και τα δύο συστήματα μου άρεσαν πολύ το καθένα στην κατηγορία του και αποτελούν κορυφαίες all in one λύσεις.
Έδωσαν δε πολύ τροφή για σκέψη για το μέλλον των ηχείων και του audio.....για την αναγκαιότητα ύπαρξης παθητικών ηχείων και ενισχυτών κλπ....
Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Πέτρο ,αυτό που μπορούμε είναι σε συνεννόηση με τον Βασίλη να κάνουμε μια επαναληπτική επίσκεψη ....
Ηδη πρότεινα και αποδέχθηκε ο Βασίλης μια ακρόαση με τα Εlac Navis με πηγή το RME
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτό μπορεί να γίνει και μάλιστα αυτό ακριβώς συζητούσα με τον κύριο που ήταν υπεύθυνος
πόσο καλύτερα θα παίξουν με ένα καλό DAC.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Πέτρο ,όταν μπαίνουν πολλές νέες παράμετροι ,η κρίση μας μπορεί να μην είναι σωστή ,οπότε χρειάζονται κάποια σημεία αναφοράς .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω κι εγώ τον οικοδεσπότη για μια ακόμη φορά, τον κύριο Χατζησταμου και τους υπολοιπους ανθρωπους που βοηθησαν στην παρουσιαση. Ειναι μοναδικη ευκαιρία να ακούσει κανείς εδώ πάνω τα εν λόγω ηχεια και πραγματικά αξίζει τον κόπο.
Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει στον εν λόγω χώρο. Και αυτό είναι και το ατού τους τελικά. Ότι προσαρμοζονται και αποδίδουν πιο εύκολα από τα συμβατικά λόγω σχεδίασης.
Φυσικά το ποσό που ζητάνε (Με το control στο φτηνό χρώμα στα 11000 περιπου) αφήνει περιθώρια για πολλές εναλλακτικές σε αντίστοιχα χρηματα αλλά για μένα σίγουρα πρέπει να τα δει κανείς ζεστά.
Καθώς δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω τη συνήθη μουσική μου ελπίζω να μπορέσω να ξαναπερασω κάποια στιγμή που τα πράγματα θα είναι πιο χαλαρά. Νομιζω τα ηχεια θα μεινουν για καμια εβδομαδα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Kii Audio Event στην "Thessaloniki Audio Society"

Πέτρο ,όταν μπαίνουν πολλές νέες παράμετροι ,η κρίση μας μπορεί να μην είναι σωστή ,οπότε χρειάζονται κάποια σημεία αναφοράς .

Για αυτό και το τελικό συμπέρασμα βγαίνει πάντα στον χώρο μας.