Βοήθεια αγορά ενισχυτή για το σετ ηχείων Yamaha NS-P40 (5.1)

bohemis09

New member
14 October 2008
2
Καλησπέρα.

Ψάχνω να βρω ένα ενισχυτή (5.1) για το σετ ηχείων μου Yamaha NS-P40 (5.1) με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά (https://usa.yamaha.com/products/audio_visual/speaker_systems/ns-p40/specs.html#product-tabs).

Βρήκα τον συγκεκριμένο ενισχυτή Yamaha HTR-2071 με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά (https://ca.yamaha.com/en/products/audio_visual/av_receivers_amps/htr-2071/specs.html#product-tabs) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ξεχωρίσω, ή να διαπιστώσω καλύτερα, λόγω των ελλιπών γνώσεων μου επί του θέματος, αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής θα μπορέσει να διαχειριστεί όσο το δυνατόν καλύτερα το συγκεκριμένο σετ ηχείων, ή τελικά αν αυτός ο ενισχυτής προτείνεται για καλύτερο σετ ηχείων. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε αυτό το κομμάτι ή αν θα ήταν εύκολο να μου προτείνετε κάποιον ενισχυτή που θα ''πάντρευε'' ικανοποιητικά τις δύο συσκευές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Ναι. Κάνει. Απλά έχε υπόψη ότι τα εν λόγω ηχεία βάσει specs δεν είναι για μεγάλες εντάσεις. full range μεγαφωνάκια, 83db αναισθησία, 30w nominal power handling, το subwoofer 6,5ρι με 10% παραμόρφωση μετρημένο στα 100hz, είναι κατ ευφυμισμό subwoofer... Ότι ενισχυτή και να βάλεις θα τα τερματίσεις. Ελπίζω ο χώρος σου να είναι μικρός. Σε κάθε περίπτωση προσοχή στις εντάσεις. Στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα denon avr2500 αν τον ξαναβρεις στο 500άρικο που είχε κάποια στιγμή. Πιο πολύ για να έχεις ένα ενισχυτή που μελλοντικά μπορεί να πάρει πάνω του και κανένα ηχείο "της προκοπής". Αλλιώς μια χαρά το βλέπεις με εισαγωγικό ομόσταυλο. Είναι πιο ορθολογιστικό από αυτό που προτείνω.
 

bohemis09

New member
14 October 2008
2
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση. Καταλαβαίνω πως αν πάω σε καλύτερο ενισχυτή ουσιαστικά επενδύω στο μέλλον ασχέτως αν δεν τον έχω ακόμη ανάγκη αυτή τη στιγμή. Επίσης αξίζει να αναφέρω πως δεν έχω ακουστική εμπειρία, όσον αφορά από άποψη hardware, διότι προέρχομαι από ένα σετ home cinema της Sony STR-KSL40 (https://www.manualslib.com/manual/979452/Sony-Str-Ksl40.html). Πιστεύεις, πως με το συγκεκριμένο σετ ηχείων (Yamaha NS-P40) και με τον συγκεκριμένο ενισχυτή (Yamaha HTR-2071), η ακουστική μου θα ενισχυθεί σε σχέση με το προηγούμενο σετ μου (Sony STR-KSL40); Ευχαριστώ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Στο λινκ που παρέθεσες δε βρήκα πληροφορίες για τα ηχεία του παλιού σου συστήματος. Από πλευράς ενισχυτή, και μόνο που μιλάμε για ενισχυτή του 2003... Και καραεισαγωγικό μοντέλο... Ναι, θα ακούσεις διαφορά. Αν και ίσως είναι σκόπιμο να κάνεις ένα κλικ πιο πάνω ώστε ο νέος σου ενισχυτής να έχει αυτόματη ισοστάθμιση. Αξίζει τα λίγα παραπάνω αυτό το feature. π.χ. YAMAHA RX-V381 ή DENON AVR X540-550bt
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Τσέκαρε να είναι συμβατός με Dolby Vision για να είσαι όσο πιο future proof γίνεται και διάλεξε εισαγωγικό ενισχυτή 5.1

Δηλαδή τον Denon AVR-X550BT.
Αν θέλεις να επεκταθείς στο μέλλον και να έχεις και σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης (με άλλα ηχεία εννοείται) δες και τον AVR-X1500H. Μια χαρά θα είσαι.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
83db αναισθησία
Καλό! (αν γράφτηκε επίτηδες) :grinning-smiley-043