NAD T758 V3 με Dirac Live και Modular κατασκευή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ένα ενδιαφέρον προιόν από μια μάρκα που όσο νάναι ένα κύρος το έχει. Έχω κάποιες επιφυλάξεις βέβαια καθώς ξεφεύγουμε αρκετά από την "πεπατημένη" στο χώρο του πολυκάναλου αλλά είναι δελεαστικότατη αυτή η πρόταση της nad. Έξω την είδα στα 1450 ευρώ με 99 ευρώ επιπλέον για την αγορά του πλήρους πακέτου dirac live από 20hz έως 20kh καθώς standard φοράει την "απλή" από 20hz έως 500hz... WFT... Jesus Christ superstar...
Έχει κανεις εικόνα για το αν υπάρχει στο Ελλαδιστάν και σε τί κόστος?

Από πρωτόκολλα ήχου φαντάζει οπισθοδρομική επιλογή καθώς φτάνει μέχρι το atmos αλλά νομίζω ότι με αυτό καλύπτεται το "κυρίως ζητούμενο" για την πλειοψηφία μας. Από κανάλια "τερματίζει" στα 7 ενώ υπάρχουν και δύο επιπλέον προενισχυτικά στάδια για να στήσει κανείς 9.1 σύστημα. Το .1 είναι λίγο ξενερωτικό για τα λεφτά αυτά από την άλλη. Από γκάζι όμως, με 60w μετρημένα σε 7 κανάλια ταυτόχονα και με σήμα 20hz-20khz και THD 0,05 εμπνέει εμπιστοσύνη ότι και να πούμε...

Και ένα review.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ουτε καν, τρεις εισοδους εχει. Χεχε :) Προσωπικά θα μπορούσα να ζήσω με αυτά τα δεδομένα. Ειδικά το μπροστα ποτε δε μου χρειάστηκε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το modular έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι όσο future proof υποτίθεται ότι είναι ως ιδέα. Το Dirac είναι όλο το ποίημα. Ωστόσο δεν ξέρω αν η έκδοση που φοράει λαμβάνει υπ 'οψη τα immersive formats ή είναι απλώς για 7.1 σε κλασική διάταξη. Δεν ξέρω επίσης αν πρέπει να αγοράσεις και άδεια ή περιλαμβάνεται με την αγορά του NAD.

Τη λύση ενός Anthem με ARC πως τη βλέπεις; Υπερβαίνει το budget; Μάλλον ε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το modular είναι όντως παράξενο. Θα δείξει πως θα το χειριστεί η εταιρία. Θα κυκλοφορήσει όντως μελλοντικά νέα modules ή θα μείνει στα λόγια?

Γενικά είναι πολύ ενδιαφέροντες και οι anthem. Και όντως, αν πεις ότι πας για επτακάναλο και υποστήριξη atmos το πράγμα ξεφεύγει σε διπλάσια τάξη μεγέθους.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ πολύ θα ήθελα να έχω ένα ARC ξεχωριστά, εξ' άλλου 75 ευρώ κάνει το σετ με το τρίποδο και το καλιμπραρισμένο μικρόφωνο ενώ το software που κατεβάζεις και τρέχεις στο PC το έχει δωρεάν η Anthem, αλλά το πρόβλημα είναι ότι θέλεις και έναν Anthem στην άλλη άκρη για να αναπαράγει τους τόνους της μέτρησης (duh) και φυσικά μόνο σε Anthem κάνεις upload τα αποτελέσματα.

Βρίσκω πολύ βολικό ότι έχει real time μέτρηση (γι' αυτό το ήθελα βασικά) κάτι που μου άρεσε και στο PBK (το ARC για subwoofer δηλαδή) και τοποθετείς τα ηχεία στις καλύτερες θέσεις πριν ξεκινήσεις. Saves you time! Από την άλλη δεν είναι ακριβώς παραμετρικό το σύστημα, ούτε και γραφικό σκέτο βέβαια.
Επίσης να πω την αμαρτία μου, μάλλον το Dirac το προτιμώ και από το Audyssey, αλλά τελικώς αποδεικνύεται ότι με μόλις ένα εικοσάρικο και έναν οικονομικό ενισχυτή σε φάση Audyssey enabled products, έχεις ό,τι θα μπορούσες να θέλεις προκειμένου να φέρεις το σύστημα εκεί που θέλεις.

Πάντως ποντάρισμα στη NAD δεν θα έκανα. Όσο καλά και να το παίζει το χαρτί υπάρχουν ελλείψεις στο πακέτο. Και δεν φτουράει ούτε η μεταπώληση σε αυτά τα μηχανήματα (πες ρε παιδί μου ότι είναι καλό ενισχυτάκι με όρους παραμόρφωσης και ισχύος) καθώς κάθε χρόνο έχουμε και κάτι νέο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάντως ποντάρισμα στη NAD δεν θα έκανα. Όσο καλά και να το παίζει το χαρτί υπάρχουν ελλείψεις στο πακέτο. Και δεν φτουράει ούτε η μεταπώληση σε αυτά τα μηχανήματα (πες ρε παιδί μου ότι είναι καλό ενισχυτάκι με όρους παραμόρφωσης και ισχύος) καθώς κάθε χρόνο έχουμε και κάτι νέο.

Από την αλλη η τιμή του δεν είναι σε επίπεδα εξωφρενικά. Τουναντίον. Από πλευράς ελλείψεων ψάχνω και δε βρίσκω κάτι ουσιώδες να λείπει. Πέραν της γκουχγκουχ δεύτερης εξόδου που είναι πραγματικό deal breaker για όποιον τη χρειάζεται. Καλά, το θέμα μεταπώλησης είναι ψιλοανεκδοτο για τέτοια προϊόντα. Σε κάτι φρέσκο (ανεξαρτήτως μαρκας) χάνεις ένα τέταρτο της τιμής με το καλημέρα. Και αν βγει κανένα καινούργιο spec στην πιάτσα, χαιρετα μας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ε πώς. Είναι και το DTS X έλλειψη. Ακόμα κι αν δεν μιλάμε για το καθεαυτό format όπου έχει χάσει την αγορά από το Atmos, υπάρχουν μυριάδες ταινίες σε DTS hd master audio όπου είναι κρίμα να μην τις απολαύσεις στο οικείο upimxer όταν έχεις setup με ηχεία στημένα κατά 3D audio. Άσε που πλησιάζει επικίνδυνα και τα μοντέλα άλλων που έχουν και δυνατότητα auro.

Όπως και να το κάνεις, τις έχει τις ελλείψεις του.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Περιπετειώδες Σαββατοκύριακο αναμαίνεται.

20190301_114422_zpsdyiou8ly.jpg
[/URL][/IMG]

20190301_114600_zpsfk1auv8x.jpg
[/URL][/IMG]
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Προς το παρόν όχι μάλλον. Έχω θεματάκι. θέλει σκέψη. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα στην περίπτωση μου. Είμαι 5.1 και τα surround είναι τοποθετημένα σε σωστές γωνίες αλλά ψηλά και με κλίση προς τα κάτω. Η εικόνα μου μπροστά από την άλλη, είναι αρκετά μεγάλη. Δεν ξέρω αν βάλω ηχεία τύπου atmos αν θα έχω ουσιαστικό όφελος. Όπως και να χει, μετά από επικοινωνία με το Λάιο και καθώς κάποια μηχανήματα είχαν παρουσιάσει θέμα με τα preouts του atmos που υπάρχουν πάνω στο αντίστοιχο module ήχου, έκαναν την πρέπουσα ¨αναβάθμιση" (γκουχ γκουχ) πριν μου τον στείλουν και σκοπεύω πειραματικά να δω τι παίζει με το σεταπ με κάποια ηχεία για να ελέγξω και το μηχάνημα. Θα δείξει. Αλλά σε σαλονάτο σύστημα να πω ότι βάζω ηχεία οροφής με προβληματίζει. Μάλλον για sw με κόβω σαν επόμενη κίνηση. Τόσο καιρό με το απλό audyssey την πάλευα με ένα παλιό δεκάιντσο velodyne.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Με βλέπω να καίω φλάντζα μέχρι να το στήσω.

Μπα. Για ευκολάκι πρόκειται. Επί της ουσίας σε ξεκινά με μια ήδη κατηφορική καμπύλη.

Στη μέτρηση πάντως κοίταξε να εναλλάσσεις το view του καναπέως (ή πολυθρόνας). Είναι ολίγο τι μπερδευτικό όταν θες να καταλάβεις ποια θέση θέλει να σου δείξει να βάλεις το μικρόφωνο. Εγώ μόνο σε δικάναλο το έχω χρησιμοποιήσει, προφανώς σε εσένα θα υπάρχουν περισσότερα φίλτρα.

Κατόπιν ο στόχος είναι να φτιάξεις κάτι τέτοιο:
 

Attachments

  • curve.jpg
    curve.jpg
    241.1 KB · Views: 206

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
καλοατμιστος(θα γινει καποια στιγμη και αυτο) και καλοντιρακατος,θελουμε φωτος
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πολλές φωτός....

Καλοάκουστος !

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα νευρακια μου.

Έχω κάνει account, έχω πληρώσει και έχω κάνει και verification και δε μπορώ να κατεβάσω το pro. To live.dirac κολλάει απίστευτα.
Και ξενέρωσα λίγο και με το απλό μέχρι τα 500hz. Πρέπει να σεταρεις τα ηχεία στα 75 db με το χέρι και να περασεις αποστάσεις μόνος σου αφού έχεις ορίσει τι ηχεία έχεις πανω. Δεν το λες και πολύ αυτόματο :)
Αλλά σαν ηχος ειναι πολυ καλη η πρωτη εντυπωση. Ακομα και στο χυμα χωρις ισοσταθμιση παιζοντας spotify μεσω bluos. Επισης με το arc έχει τα θεματάκια του. Παίζει κανονικά αλλά πρέπει να το ανοιγοκλείνει κάνεις μόνο όταν το χρησιμοποιεί. Αλλιώς είναι μπλέξιμο. Αλλάζει κατά βούληση.