Απλο οικιακο δικτυο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akilas13

Established Member
18 August 2014
153
Καλησπερα στην ομαδα.Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.Ειχα ενα htpc που ηταν και η ταινιοθηκη μου.Σαν backup εχω 2 εξωτερικες 2πλες θηκες.
Μετακομισα και ειπα να στησω ενα οικιακο δικτυο απλα και μονο για την ταινιοθηκη.Υπολογιστης που καθοταν υπηρχε οποτε εβαλα τους σκληρους και του κουμπωσα Libreelec ωστε να κανει το μοιρασμα.
Στο σαλονι στο htpc εβαλα παλι Libreelec ωστε να μην μπαινω καθολου win,στον προσωπικο χωρο εχω τον σταθερο με win και στο υπνοδωματιο το media player.

Εδω αρχιζουν τα προβληματα.Ο σταθερος μια τον βλεπει 5 δεν τον βλεπει τον server.Στο σαλονι το htpc τον βλεπει μονο μεσω zeroconf και μολις τους κλεισω τον χανει γιατι αλλαζει η ip.Οσο για το media player μια σαν UPnP και μερικες καθολου.

Εγω αυτα που θελω ειναι να διανεμω τις ταινιες στο σπιτι και να τον ανοιγω μονο οταν θελω να δω καποια ταινια απο τις αποθηκευμενες μου.Ξερετε καποιο αλλο προγραμμα να κανω την δουλεια.Δεν θελω να καταληξω σε win για να μην χασω καποια θυρα sata αλλα αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη τοτε θα το δεχτω.
 

akilas13

Established Member
18 August 2014
153
Απλα δεν το εχω κανει.Δεν ξερω κατα ποσο θα διορθωσει το οτι ο σταθερος με τα win θα τον βλεπει.Να φανταστεις με την ιδια ip μια τον βλεπει,μετα σταματαει να τον βλεπει και παλι το ιδιο
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Απλα δεν το εχω κανει.Δεν ξερω κατα ποσο θα διορθωσει το οτι ο σταθερος με τα win θα τον βλεπει.Να φανταστεις με την ιδια ip μια τον βλεπει,μετα σταματαει να τον βλεπει και παλι το ιδιο

Από άλλη συσκευή τον βλέπεις όταν δεν τον βλέπουν τα win?
 

akilas13

Established Member
18 August 2014
153
Ναι τον βλεπω.Τα win οταν ανοιγω το htpc το βλεπουν κατευθειαν ενω τον server ωρες ωρες.Και ο server και το htpc με ιδιο λειτουργικο και ρυθμισεις.Θα δοκιμασω να βαλω σταθερες ip.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν θέλω να στην χαλάσω, αλλά στην φάση HTPC/Multimedia που θες να κάνεις τα Windows είναι απείρως καλύτερα από οποιοδήποτε Unix-οϊδές.

Στα 10αρια επειδή έβγαλαν το Samba 1.0 με update η Microsoft μπες στο Add/Remove programs/features και βάλε το πάλι γιατί χρησιμοποιείται από τις περισσότερες συσκευές και Media Players για τα network shares.