Πρόβλημα η όχι του προβολέα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Wizard.

New member
Καλησπέρα σας.

Έχω τον προβολέα Panasonic AT6000 και είχα προσέξει από παλιά ότι σε μαύρη καρτέλα φωτίζει αρκετά όπως μια IPS τηλεόραση με φυσικό contrast 1000:1. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ο προβολέας έχει 410 ώρες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
αν το μαύρο δεν έχει κάποια απόχρωση (μπλεδίζον π.χ) τότε είναι φυσιολογικό, ο 6000 που έχεις δεν διαθέτει καλό μαύρο σαν τον αντίστοιχο epson π.χ. Παίζει κάπου στο 2000:1.
 

Wizard.

New member
Καλησπέρα σας.

Έχω τον προβολέα Panasonic AT6000 και είχα προσέξει από παλιά ότι σε μαύρη καρτέλα φωτίζει αρκετά όπως μια IPS τηλεόραση με φυσικό contrast 1000:1. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ο προβολέας έχει 410 ώρες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Μια διευκρίνιση "εννοώ τηλεόραση με IPS panel"
 

Wizard.

New member
Δεν μπλεδίζει απλά φωτίζει και γίνεται γκρι. Προβάλω βέβαια σε μπεζ ανοιχτό τοίχο με άσπρο ταβάνι. Πάντως σε σκοτεινές σκηνές μαζί με τις μαύρες μπάρες υπάρχει αυτό το πέπλο που λένε. Νόμιζα ότι μόνο οι φτηνοί DLP θα έδειχναν έτσι. (δεν ξέρω αν αυτοί δείχνουν και χειρότερα)
Πάντως ο προβολέας έχει πρόβλημα αρκετά με χρωματική ανομοιομορφία κυανό με ροζ στα πλάγια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. (Φαίνεται πολύ μόνο σε λευκή οθόνη)
Μήπως παίζει ρόλο η πηγή η το καλώδιο;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Aπολύτως φυσιολογικά είναι αυτά που περιγράφεις. Σαφώς και σε λευκή καρτέλα θα δεις την κλασική ανομοιομορφία της τεχνολογίας, αν δεν ενοχλεί έντονα στην ταινία δεν υπάρχει πρόβλημα. Το φωτεινό μαύρο είναι και αυτό απολύτως φυσιολογικό μιας και όπως σου εξήγησα ο προβολέας σου βγάζει μόλις 2000:1 contrast.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Blooming. Ετσι λενε το προβλημα στον πανασονικ που καταστρεφει το κοντραστ. Αν παρατηρησες τωρα το προβλημα ενω στην αρχη δεν υπηρχε εχει ενα θεμα ο συγκεκριμενος προβολεας οπου σε ορισμενα κομματια θαμπωνει η εικονα οπου υπαρχει φωτεινη λεπτομερεια σε σκοτεινο πλανο. Τον δικο μου το επισκευασα στην εγγυηση οπου μου αλλαξαν το οπτικο. Στο avsforum υπαρχει συζητηση για το θεμα και φωτο για να δεις αν σου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα. Εδω το link: https://www.avsforum.com/forum/68-d...rp/1908849-panasonic-pt-ae8000u-blooming.html
 

Wizard.

New member
Aπολύτως φυσιολογικά είναι αυτά που περιγράφεις. Σαφώς και σε λευκή καρτέλα θα δεις την κλασική ανομοιομορφία της τεχνολογίας, αν δεν ενοχλεί έντονα στην ταινία δεν υπάρχει πρόβλημα. Το φωτεινό μαύρο είναι και αυτό απολύτως φυσιολογικό μιας και όπως σου εξήγησα ο προβολέας σου βγάζει μόλις 2000:1 contrast.

Ήξερα οτι ο Panasonic βρισκόταν κοντά στον Epson 9200 έτσι λέγανε στα reviews, η τουλάχιστον ήτανε καλύτερος από τον 7200 Γενικώς δεν περίμενα να έχει διαφορά τοσο μεγάλη στο πολύ βαθύ μαύρο. μιας και είχε ίδια τιμή με τον 9200 (σημερινό 9400) .
Ο προβολέας έχει φοβερή εικόνα ακόμα και με αρκετό μαύρο σε πλάνα.Δεν ξέρω αν είναι μόνο καλός σε αυτό που ονομάζετε νομίζω ANSI Contrast (αν δεν κάνω λάθος )
Επειδή έχω τηλεόραση και monitor που είναι του 1000:1 contrast γί'αυτό και λέω ότι μοιάζουν πολύ. Γνώριζα ότι ο προβολέας έχει κάπου 2000:1 αν και εγώ έτσι με το μάτι δεν το βλέπω.

Τα λέω αυτά γιατί επειδή όπως έχω πρόβλημα με την ανομοιομορφία (η οποία δεν φαίνεται μέσα σε μια ταινία έγχρωμη) έχω τυχόν πρόβλημα κάτι στην φωτεινότητα (μήπως γενικά περνάει παραπάνω φως ενώ δεν θα έπρεπε) . Για πτώση του contrast δεν το νομίζω, στις φωτεινές σκηνές έχει καλό contrast.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
o Epson 9300-9400 δεν έχει καμία σχέση με τους 9000-9200, είναι άλλος προβολέας. Ο panasonic που έχεις βγάζει ΑΡΚΕΤΑ χειρότερο μαύρο από τον αντίστοιχο epson 9200 που υποτίθεται ότι βρίσκονται στην ίδια κατηγορία. Αν το πρόβλημα σου δεν είναι αυτό που περιγράφει ο Θεόφιλος από πάνω και είναι απλά το φωτισμένο του μαύρο, τότε δεν υπάρχει θέμα. Ο panasonic δεν χάνει το contrast του με τον καιρό όπως οι sony π.χ, απλά έχει εργοστασιακά πολύ χαμηλά επίπεδα μαύρου όντως. Να παίζεις με την λάμπα στην θέση low και με την ίριδα ενεργοποιημένη.
 

Wizard.

New member
Blooming. Ετσι λενε το προβλημα στον πανασονικ που καταστρεφει το κοντραστ. Αν παρατηρησες τωρα το προβλημα ενω στην αρχη δεν υπηρχε εχει ενα θεμα ο συγκεκριμενος προβολεας οπου σε ορισμενα κομματια θαμπωνει η εικονα οπου υπαρχει φωτεινη λεπτομερεια σε σκοτεινο πλανο. Τον δικο μου το επισκευασα στην εγγυηση οπου μου αλλαξαν το οπτικο. Στο avsforum υπαρχει συζητηση για το θεμα και φωτο για να δεις αν σου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα. Εδω το link: https://www.avsforum.com/forum/68-d...rp/1908849-panasonic-pt-ae8000u-blooming.html


Πρόβλημα με blooming ή halo δεν έχω. Βασικά εγώ μιλάω για το φως που βγάζει ο προβολέας ακόμα και σε μια ολόκληρη τελείως μαύρη εικόνα. Όπως βλέπουμε στις τηλεοράσεις η στα monitor με IPS panel και λόγω και του χαμηλού contrast.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Calibration έχεις κάνει ? ή έστω βασικές ρυθμίσεις black, white level ?
Την λάμπα στο low επίσης όπως σου είπαν.

Με άσπρο ταβάνι και σε ανοιχτό μπεζ τοίχο δεν μπορείς να έχεις και τρομερές απαιτήσεις, δεν βοηθάς και πολύ τον προβολέα σου.
 

Wizard.

New member
Calibration έχεις κάνει ? ή έστω βασικές ρυθμίσεις black, white level ?
Την λάμπα στο low επίσης όπως σου είπαν.

Με άσπρο ταβάνι και σε ανοιχτό μπεζ τοίχο δεν μπορείς να έχεις και τρομερές απαιτήσεις, δεν βοηθάς και πολύ τον προβολέα σου.



Δεν έχω κάνει callibration. Βασικές ρυθμίσεις για black & white έχω κάνει αλλά δεν κάνει κάτι σπουδαίο.

Τον προβολέα τον είχα βάλει δοκιμαστικά και σε δωμάτιο με αρκετά πιο σκουρόχρωμους τοίχους και με λίγες ίντσες η εικόνα για να μην έχει πολλές αντανακλάσεις αλλά μικρή διαφορά είδα. Πάντα σε Low έχω την λάμπα.