Αγορα συστήματος 5.1 με προοπτική για επέκταση.

teo GTP

Established Member
8 November 2009
196
Volos a.k.a Monaco of Thessaly
Καλησπέρα.
Θελω να στήσω το home theater μου σε καινούργιο χώρο περίπου 50 τμ.
Το υπάρχον σύστημα που έχω αποτελείται από ένα πακέτο ηχείων της crystal audio system5 δίπολα με sub το thx10(?) . Ενισχυτή έχω τον onkyo tx sr 608.
Στον παλιό χώρο μπορώ να πω ότι απέδιδαν μια χαρά όμως στον καινούργιο χώρο θέλω να τοποθετήσω κάτι πιο αξιόλογο από τα υπάρχοντα μηχανήματα.
Να πω ότι ο "καθαρός" χώρος ακρόασης είναι περίπου 30τμ και τα υπόλοιπα ανοίγουν πίσω από το σημείο ακρόασης (φανταστείτε σαν Γ ).
Έχετε να προτείνετε κάτι γύρω στα 3000 ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Η προοπτική της επέκτασης ας πούμε να είναι με δύο ακόμα κανάλια μελλοντικά για atmos ή με τέσσερα; Γιατί γίνεται σημαντική οικονομία σε ενισχυτη έτσι.

Θα χρειαστείς ένα καλύτερο sub πάντως.
 

teo GTP

Established Member
8 November 2009
196
Volos a.k.a Monaco of Thessaly
Δεν έχω ιδέα τι παίζει με έξτρα κανάλια!:BDGBGDB55:
Έχω μείνει πολύ πίσω σε ενημέρωση.
Διαβάζω εδώ και καιρό εδώ μέσα και έχω πελαγωσει....
Καλό θα είναι να υπάρχει δυνατότητα επέκτασης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Δεν έχω ιδέα τι παίζει με έξτρα κανάλια!:BDGBGDB55:
Έχω μείνει πολύ πίσω σε ενημέρωση.
Διαβάζω εδώ και καιρό εδώ μέσα και έχω πελαγωσει....
Καλό θα είναι να υπάρχει δυνατότητα επέκτασης.

Message in a bottle:
Το έκτο και το έβδομο κανάλι χρησιμοποιείται για πληροφορία ύψους και αυτό είναι καλύτερο όταν υπάρχει όγδοο και ένατο διαθέσιμο. Επικράτηση φορμά ήχου Dolby Atmos.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Ιδανικά θα ήταν να στήσεις ένα σύστημα 5.1.4
Δηλαδή τα 5 κλασικά ear level ( Front Left, Center, Front Right, Rear Left, Rear Right ), το subwoofer (.1) και 4 Over-head ηχεία για Dolby Atmos & DTS:X (.4)
Θες δηλαδή ενισχυτή που να υποστηρίζει Dolby Atmos & DTS:X και να έχει είτε ενισχυτή 9 καναλιών είτε να έχει ας πούμε 7 ενισχυμένα κανάλια και έξοδο pass-through για να βάλεις έναν δικάναλο τελικό να οδηγήσεις και τα 2 τελευταία ηχεία του σετ.
Αν θες εξίσου καλό ήχο με μικρή παραχώρηση ( αρκετά μικρή η διαφορά όταν είναι καλοστημένο το σύστημα στον χώρο κατ' εμέ ), πας σε σύστημα 5.1.2 που σημαίνει ότι θες ενισχυτή 7 καναλιών με DTS:X & Dolby Atmos.

Μην τσιμπήσεις σε καμμία περίπτωση με τα "Dolby Atmos upfiring" speakers, είναι μέγιστη μπούρδα και ουδεμία σχέση έχει η ακουστική ενός τέτοιου setup κόντρα σε ένα κανονικό σύστημα Atmos/DTS:X με ηχεία στο ταβάνι.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Βασικά καλό θα ήταν να διευκρινίσεις για τι υλικό είναι τα 3 χιλιάρικα.
Προενισχυή AV & ηχεία & subwoofer ?
Μόνο για τον π/ενισχυή ?

Θα είναι μόνο για ταινίες ή και για μουσική ? έχεις απαιτήσεις στην μουσική σοβαρές ή απλά να ακούγεται ωραία και σε πρώτη προτεραιότητα πάντα οι ταινίες ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Θες δηλαδή ενισχυτή που να υποστηρίζει Dolby Atmos & DTS:X και να έχει είτε ενισχυτή 9 καναλιών είτε να έχει ας πούμε 7 ενισχυμένα κανάλια και έξοδο pass-through για να βάλεις έναν δικάναλο τελικό να οδηγήσεις και τα 2 τελευταία ηχεία του σετ.

Δεν υπάρχει αυτό. Υπάρχει στους 9κάναλους που έχουν 11κάναλη έξοδο για να κάνεις 7.1.4
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Λοιπόν, αν ας πούμε ο ενισχυτής σου είναι αυτό εδώ όπως γράφει το Manual:

100 watts minimum continuous power
per channel, 8 ohm loads, 2 channels
driven from 20 Hz to 20 kHz, with a
maximum total harmonic distortion of
0.08% (FTC)

Ακόμα και ένας Marantz SR5013 είναι η ελάχιστη συνθήκη για να έχεις κάτι ίδιο (περίπου) στα 7 κανάλια σήμερα. Βέβαια τώρα εσύ έχεις ηχεία, οπότε θεωρώ προτιμότερο να δεις έναν καλύτερο 9κάναλο, όπως ας πούμε τον SR7013 στα 1700 και να δώσεις και 1000 για ένα καλό subwoofer όπως το SVS PB2000. Θεωρητικά, επειδή είσαι στα 2700 σύνολο ίσως να έβλεπες και τη σειρά 3000 της SVS.
Το sub είναι εκείνο που θα κάνει τη διαφορά τη μεγάλη, γιατί θα σου δώσει κινηματογραφικό χαμηλό, κάτι που τώρα δεν έχεις με το sub που έχεις.
Από κει και πέρα είναι πλήρως επεκτάσιμος ο SR7013 και επειδή υποστηρίζει στήσιμο ηχείων κατά Auro 3D και upmixer τέτοιο, θα μπορέσεις να βολευτείς με ένα ελαφρώς διαφορετικό setup αν δεν μπορείς να βάλεις ηχεία στην οροφή. Για το μέλλον αυτό όπως έγραψες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Βάλε ένα link να δούμε ποια είναι γιατί είναι ολίγον μπέρδεμα οι ονομασίες στα Crystal Audio.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Χμμμ.... νόμιζα ότι ήταν κάποιο κανονικό σετ ηχείων. Είδα THX με δεκάιντσο sub και δίπολα και σκέφτηκα κάτι τέτοιο ότι θα είχες.

Oh well change of plans. SR5013, Polk S55e, S15e, S30e (ή το S35e αν κι εφόσον θες κάτι λεπτό σε κεντρικό). Για Sub δες της ίδιας σειράς με τα ηχεία το HTS12. Κάπου στα 3000 βγαίνει το πακέτο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Φυσικά και υπάρχει ολοκληρωμένος με 9ch processing και 7ch ενσωματωμένο ενισχυτή με έξοδο pre-out.

π.χ. https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avrx4200w

Υπήρχε θες να πεις. Τώρα πια δεν υπάρχει το μοντέλο αυτό. Ήταν τότε που στην κατηγορία αυτή η Denon είχε 7κάναλο με 9κάναλο pre-out.