Προβλημα σε τελικο ενισχυτη advance maa 405

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Demol

Established Member
20 November 2006
173
Αγαπητοι φιλοι την καλημερα μου.
Ο εν λογω ενισχυτης, παρουσιαζει, ας το πουμε βραχναδα- θολουρα στο αριστερο καναλι. Επισυναπτω μια φωτο με ανοιγμενο το καπακι, οπου φαινεται δια γυμνου οφθαλμου, ενα "φουσκωμα" , σε εναν απο τους πυκνωτες, κατι που πριν δεν υπηρχε. Θα με βοηθουσε η γνωμη σας για το αν μπορει να επισκευαστει, αν αξιζει ο κοπος και που θα μπορουσα να αποτανθω για την επισκευη του. Ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους.
 

Attachments

  • 48384137_349842779177774_4891992145558241280_n.jpg
    48384137_349842779177774_4891992145558241280_n.jpg
    71.7 KB · Views: 202

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Γιατι να μην αξιζει τον κοπο?
Πηγαινε σε εναν τεχνικο και πες του να αλλαξει και τους 4 πυκνωτες και να κοιταξει αν οι υπολοιποι ειναι καλοι.
Μην το καθυστερησεις διοτι αυτοι καποτε κανουν κατι "εκρηξουλες" και γινονται ολα χαλια μεσα στον ενισχυτη.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Συνήθως η επισκευή και αλλαγή αυτού του εξαρτήματος κοστίζει λίγο ,επομένως ναι αξίζει .Πες μας ωστόσο και το μοντέλο του εν/τή .
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Νομίζω πως χρειάζονται όλοι αντικατάσταση. Τουλάχιστον οι τρεις εμπρός έχουν τα χάλια τους. Προτιμήστε πυκνωτές με μεγαλύτερη θερμοκρασία λειτουργίας και νομίζω πως σε αυτές τις διαστάσεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
πότε αγοραστηκε ο τελικοs? με ενδιαφερει για να ξερω στο περιπου πότε να περιμενω τον δικο μου.
και πεστε γνωμεs για ποια μαρκα και χωρητικοτητα στον καΘολα τιμιο Γαλλο ??
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Η αντικατάσταση τους είναι εύκολη και μάλλον επείγουσα .
Και όπως είπαν και πιό πρίν οι φίλοι ,καλό είναι να μπούν πυκνωτές με μεγαλύτερη θερμοκρασιακή ανοχή .

Mια καλή επιλογή είναι αυτοί

https://www.ebay.de/itm/1-Stuck-Mun...397a86091:m:mnzl7wxuF10KR1rkV3IzZNg:rk:1:pf:0
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
το να ξεμονταρειs την πλακετα στο συγκεκριμενο μηχανημα δεν ειναι απλη υποΘεση (αν κρινω απο τον 406), αρα ο φιλοs πρεπει να εχει τιs απαραιτητεs γνωσειs για κατι τετοιο.
επισηs (κρινονταs παλι απο τον 406) αν τα VUμετρα εχουν πιασει σκονη, πολυ προσεκτικο καΘαρισμα και τοποΘετηση λεπτων φιλτρων εσωτερικα στα 2 σημεια που ειναι οι οπεs αερισμου.
και ελεγχο στα led που φωτιζουν τιs βελονεs. 3 η καΘε μια.
Πετρο,, στο ebay.com δεν υπαρχουν? (ενα Θεματακι με τα γερμανικα, το`χω..) :music-smiley-004:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Προβλημα σε τελικο ενισχυτη advance maa 405

το να ξεμονταρειs την πλακετα στο συγκεκριμενο μηχανημα δεν ειναι απλη υποΘεση (αν κρινω απο τον 406), αρα ο φιλοs πρεπει να εχει τιs απαραιτητεs γνωσειs για κατι τετοιο.
επισηs (κρινονταs παλι απο τον 406) αν τα VUμετρα εχουν πιασει σκονη, πολυ προσεκτικο καΘαρισμα και τοποΘετηση λεπτων φιλτρων εσωτερικα στα 2 σημεια που ειναι οι οπεs αερισμου.
και ελεγχο στα led που φωτιζουν τιs βελονεs. 3 η καΘε μια.
Πετρο,, στο ebay.com δεν υπαρχουν? (ενα Θεματακι με τα γερμανικα, το`χω..) :music-smiley-004:

Δεν είπα να το κάνει ο ίδιος [εγώ δεν εκφράστηκα σωστά] ,εκτός αν έχει τις απαραίτητες γνώσεις .
Οσον αφορά τους πυκνωτές μπορεί να τους βρεί κάλλιστα και εδώ ή να διαλέξει κάποιους άλλους πιό φθηνούς ,αλλά επίσης καλούς .
Δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ,αλλά όπως πολύ σωστά λές ένα γενικό καθάρισμα χρειάζεται,πέρα από την αλλαγή των πυκνωτών .

Περισσότερες εικόνες από το εσωτερικό του εδώ

http://www.audiocostruzioni.com/r_s...-acoustic-maa-405/advance-acoustic-maa405.htm


Και πυκνωτές και πληροφορίες εδώ

https://www.hificollective.co.uk/components/capacitors.html
 

Demol

Established Member
20 November 2006
173
Re: Απάντηση: Re: Προβλημα σε τελικο ενισχυτη advance maa 405

Καλησπέρα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Φυσικά και δεν θα το κάνω μόνος μου. Βρίσκομαι στα Γιάννενα και αν κάποιος γνωρίζει κάποιον τεχνικό, θα βοηθούσε πολύ.
Αγαπητέ Petronik. Από αυτούς τους m lytic που προτείνεις, ποιους να διαλέξω; Έχει καμιά 10ρια διαφορετικούς.
Αγαπητέ vlad66, τον έχω από το 2006 αν θυμάμαι καλά, αλλά τα τελευταία 7 χρόνια έχει γράψει πολλές και επίπονες ώρες σε μαγαζί, οπότε δεν παραπονιέμαι. Αν όντως φτιαχνεται και δεν έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα, θα είμαι ευτυχής γιατί μου άρεσε πολύ ο ήχος του.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ωραιεs και κατατοπιστικεs οι φωτο του 405. εσωτερικα ιδιο πραμα με τον 406 ειναι. δεν διαφερουν σε τιποτα. αρα οτι εγραψα εχονταs υποψη τον 406, ισχυει στο ακεραιο.
κατα την γνωμη μου αξιζει να βαλει ποιοτικουs πυκνωτεs και αs κοστιζουν κατι παραπανω. ειναι καλο μηχανακι με ηχο ανωτερο για τα λεφτα που κοστιζε.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ΘυμηΘηκα κατι οσο αφορα το φουσκωμα στον πυκνωτη που βλεπουμε στη φωτο του φιλου.
αυτο που βλεπουμε ειναι απλη διακοσμητικη ταπα. ισωs να μην εχει φουσκωσει ο πυκνωτηs. τραβα την να βγει φιλε Demol να δειs αν ο σταυροs πανω στο αλουμινιο ειναι παραμορφωμενοs.
καντο και στουs 4. ουτωs ωστε να σιγουρευτουμε οτι η Θολουρα ειναι απο εκει και οχι κατι αλλο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
@demol αφού θα απευθυνθείς σε κάποιο σέρβις καλό είναι να το συζητήσεις και μαζί του .
Επίσης νομίζω ότι μπορεί να πάρεις επαρκή βοήθεια από την diy κατηγορία [αν και δεν υπάγεται σ αυτή τη κατηγορία]
Πέρα από τα χαρακτηριστικά 15.000μF και την υψηλότερη θερμοκρασία και τα βολτ σημαντικό ρόλο θα παίξει και το φυσικό μέγεθος του αντικαταστάτη πυκνωτή ,γιατί μπορεί να μην χωράει και να αναγκαστεί ο τεχνικός να καταφύγει σε <πατέντες> .Απ ότι μπορώ να διακρίνω καθ ύψος υπάρχει λίγος χώρος ,αλλά στη διάμετρο δεν βλέπω την ίδια άνεση .
Ισως αν ψάξεις στο ίντερνετ να βρείς ενδιαφέρουσες πληροφορίες για περιπτώσεις σαν τη δική σου .
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να ρωτήσεις για περισσότερα στο https://www.eastelectronics.gr/ αλλά είναι Αθήνα .Εγώ εκεί είχα στείλει με το κτελ τον ομόσταυλο προεν/τη 206 για σέρβις.Ήταν το επίσημο σέρβις των advance ,κι o Σάκης ξέρει καλά τα μηχανήματα αυτά.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
για καποιο λογο τωρα εμφανιστηκε στην tv μου το τελευταιο σου post (15:06) φιλε Demol. ισωs γιατι γραφαμε σχεδον ταυτοχρονα (15:09 το δικο μου).
δεν ειχα υποψη μου δλδ τα τελευταια 7 επιπονα χρονια λειτουργιαs του σε μαγαζι. Αλλα και ουτε οτι εισαι στα Γιαννενα.
τι Θελω να πω.. απο τη μία 7 χρονια "φαγουραs" σε μαγαζι ευκολα λεs "στειλτο για σερβιs( ΑΘηνα) γρηγορα"... απο την αλλη, το οτι μενειs Γιαννενα δεν μου`ναι τοσο ευκολο να το πω αβιαστα.
γνωμη μου ειναι να δειs πρωτα αν οντωs ο/οι πυκνωτηs/τεs ειναι φουσκωμενοι. Αν δεν ειναι και ουτε εχουν ξεραμενο υγρο στη βαση τουs, ψαξτο λιιιγο παραπανω αν η αιτια ειναι ο τελικοs για τη Θολουρα αριστερα. πχ: με ολεs τιs πηγεs παιζει ετσι? δυνατοτητα αλλαγηs με αλλον προ υπαρχει? αλλαγη στην συνδεση των ηχειων μεταξυ τουs εχειs δοκιμασει?
με λιγα λογια βεβαιωσου οτι ειναι Θεμα τελικου και μετα για σερβιs στην ΑΘηνα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μολιs ειδα σε γειτονικο νημα φωτο φιλου απο "σκασμενουs" πυκνωτεs. ριξε μια ματια...
Βαση κωνου...(αραχνη?) το νημα. Στα Hi-Fi ηχεια
 

Demol

Established Member
20 November 2006
173
Καλημέρα. Αγαπητέ vlad66, είχα τον advance συνδεδεμένο στην pre out ενός av (yamaha 1500). Τώρα ο av, παίζει μόνος του και όλα είναι οκ. Με τη διαφορά ότι η ποιότητα στον ήχο, έχει πέσει αισθητά. Είχα παρατηρήσει την έντονη ''βραχνάδα" πριν κάποιες μέρες, κατά την 1η ώρα λειτουργίας, μετά έστρωνε. Τώρα πλέον είναι μόνιμη. Δεν ξέρω αν αυτό που περιγράφω βοηθάει στην κατανόηση-εντοπισμό του προβλήματος.
Ο πυκνωτής στη φωτό είναι και στην αφή φουσκωμένος, όχι μόνο το μαύρο πλαστικό καλυμματάκι. Ευχαριστώ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
βοηΘαει αυτο που ειπεs. ναι ειναι Θεμα πυκνωτων του 405. μη τσιγκουνευτειs για κατι καλυτερο ειναι καλο μηχανακι. τον εχειs ακουσει με καλο προ?
στειλτο στην eastelectronics και μη πειs οχι σε ενδεχομενη αναβαΘμιση αν σου προτεινει ο κ Σακηs.