Ακουστικά και μικρόφωνο....τι καρφάκι θέλω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tempo

Established Member
4 August 2006
200
καλησπέρα σας, άσχετος στον ήχο έχω μια ερώτηση:
μας έφεραν δώρο ένα ζευγάρι ακουστικά + μικρόφωνο για να παίζει ο πιτσιρικάς στο XBOX. Τα ακουστικά και μικρόφωνο έχουν καλώδιο που καταλήγει σε 2 καλώδια (male) 3.5mm καρφάκια.
Το χειριστήριο του XBOX όπου πρέπει να συνδεθούν τα ακουστικά + μικρόφωνο έχει μόνο μια είσοδο για 3.5mm καρφάκι.

Πως θα μπορέσω να συνδέσω τα 2 male καρφάκια στο χειριστήριο;
προφανώς και θέλω κάποιον αντάπτορα άλλα δεν ξέρω ποιόν.....λογικά πρέπει να έχει 2x3.5mm female απο την μια μεριά (για να συνδεθούν τα ακουστικά + μικρόφωνο) και 1x3.5mm male απο την άλλη μεριά (για να συνδεθεί το χειριστήριο xbox). Αυτό το 1x3.5mm καρφάκι πρέπει να έχει 3 μαύρες γραμμούλες ή κάνει δουλειά και με δύο (δηλαδή στο καρφάκι να υπάρχουν 4 περιοχές ή 3);

ελπίζω να καταλάβατε τι ρωτάω και να μπορέσω να έχω μια απάντηση (και κανένα link τι ακριβώς χρειάζομαι αν είναι δυνατόν)

ευχαριστώ
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Αν κατάλαβα καλά χρειάζεσαι κάτι σαν αυτό https://www.skroutz.gr/s/4484951/DeLock-3-5mm-male-2x-3-5mm-female-65344.html. Κρατώ μόνο μία επιφύλαξη μήπως και είναι διαφορετικές οι συνδέσεις που έχει το xbox και είναι ασύμβατο. Φθηνό πάντως είναι, πάρε ένα και δοκίμασε, λογικά θα δουλέψει.