Αγορά Τελικού Ενισχυτή για Yamaha RX-V2067

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vagg_

New member
1 July 2011
70
Καλησπέρα συναγωνιστές, είχα ανοίξει παρόμοιο θέμα πριν χροοοοονια και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνω κάτι γι'αυτήν την κατάσταση.

Στο ψητό, έχω έναν Yamaha RX-V2067 και συνδεδεμένα πάνω σε αυτόν τέσσερα NS-777 ένα NS-C444 και δύο subwoofers αυτοενισχυόμενα (Soavo-900SW και YST-SW1500).
Το θέμα που έχω είναι ότι μετά από την αύξηση της έντασης περίπου στο + 1.0 dB και έπειτα (η ένταση ξεκινάει από το -80 dB και τερματίζει στο +16.5 dB)
ο ενισχυτής γονατίζει και κλείνει και αναρωτιέμαι αν φταίει ο ενισχυτής και δε μπορεί να τα σηκώσει όλα αυτά μαζί ή θέλει κάτι άλλο όπως αλλαγή καλωδίων:huh2:;
Η αγορά ενός τελικού ως βοηθητικός ενισχυτής πάνω στον RX-V2067 θα βοηθούσε την κατάσταση, τι λετε;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Re: Αγορά Τελικού Ενισχυτή για Yamaha RX-V2067;;;

Πάντα ένας σχετικά καλός τελικός βοηθάει αρκετά στην οδήγηση των ηχείων (έστω και δικάναλος για τα δύο μπροστινά) και αναβαθμίζει γενικά τον ήχο.Μην ξεχνάς τα ηχεία σου είναι 6 ωμ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Re: Αγορά Τελικού Ενισχυτή για Yamaha RX-V2067;;;

Καλησπερίζω κι εγώ τον συναγωνιστή τον vagg τον _, και να ρωτήσω αν έχει δηλώσει τα ηχεία small καθοδηγώντας τον ενισχυτή στο να στείλει συχνότητες που απαιτούν πολύ ρεύμα να αναπαραχθούν από το/τα sub.

Μιλάμε για 4 ηχεία με με δυο οκτάρια γούφερ το καθένα... .

Εάν έχει γίνει σωστό bass management λογικά ο ενισχυτής θα ανταπεξέρχεται. Αν συνεχίσει το ίδιο βιολί με τα ηχεία δηλωμένα small και ανακατεύθυνση ρευματοβόρων συχνοτήτων προς το/τα sub, τότε αναγκαστικά service ή πας σε άλλον.

Με τα καλώδια μην ασχοληθείς πέραν του ελέγχου αν κατά λάθος ακουμπά κάποια "τρίχα" αγωγού στο σασί του ενισχυτή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Re: Αγορά Τελικού Ενισχυτή για Yamaha RX-V2067;;;

Τελικά βρήκες λύση; Απ' ό,τι κατάλαβα ήταν όντως θέμα bass management και διαχείρισης ρεύματος εν τέλει. Τελικό πάρε αφού κατασταλάξεις ότι δεν σου αρκεί αυτό που έχεις. Κάνε μερικές ημέρες λίγες ακροάσεις και δοκιμές, δες ότι ο ενισχυτής δεν έχει θέμα και μετά αποφασίζεις αν θες τελικό ή όχι.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, επειδή ένας τελικός θα αναλάβει τα front, αυτό σημαίνει ότι ο Yamaha σου θα έχει περισσότερη ισχύ να μοιράσει στα εναπομείναντα κανάλια.
 

vagg_

New member
1 July 2011
70
Re: Αγορά Τελικού Ενισχυτή για Yamaha RX-V2067;;;

Τελικά βρήκες λύση; Απ' ό,τι κατάλαβα ήταν όντως θέμα bass management και διαχείρισης ρεύματος εν τέλει. Τελικό πάρε αφού κατασταλάξεις ότι δεν σου αρκεί αυτό που έχεις. Κάνε μερικές ημέρες λίγες ακροάσεις και δοκιμές, δες ότι ο ενισχυτής δεν έχει θέμα και μετά αποφασίζεις αν θες τελικό ή όχι.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, επειδή ένας τελικός θα αναλάβει τα front, αυτό σημαίνει ότι ο Yamaha σου θα έχει περισσότερη ισχύ να μοιράσει στα εναπομείναντα κανάλια.

Ναι Pleo να είσαι καλά για τη βοήθεια, φαίνεται πως ήταν η διαχείριση ρεύματος όπως μου υπέδειξες, θα παίξω με το yamaha προς το παρόν αφού φαίνεται ότι όντως αυτό ήταν το θέμα και στο μέλλον θα το κοιτάξω αν είναι για τελικό, σε ευχαριστώ και πάλι :award: