Αγορά Crystal Audio Prisma Bass 10" για σύνδεση με Yamaha RX-V440

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Χαίρετε, πήγαινα για το SVS - SB1000 αλλά το budget αναγκαστικά μειώθηκε κατά πολύ. Έπεσε στο δρόμο μου ένα Crystal audio prisma bass 10" 170W και σκέφτομαι αν θα ήταν καλή κίνηση η αγορά του από το να μην έχω καθόλου LF στο σύστημα μου. Το ερώτημα που προκύπτει μιας και δεν γνωρίζω και πολλά και η πληροφορία εδώ μέσα είναι από ογκώδης έως χαώδης, θα το οδηγήσει σωστά ο RX-V440 και πως βλέπω ποια subs ταιριάζουν; Απ' ότι είδα, αυτό το sub είναι 4Ohm, δεν μπορώ να βρω του ενισχυτή τις προδιαγραφές για sub.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Είναι ενεργό υπογουφερ; Αν κατάλαβα καλά είναι, οπότε δεν εχει να κάνει τίποτα άλλο ο ενισχυτής από το να του στείλει σήμα lfe. Το πόσα watt είναι ή τί ευαισθησία έχει το υπογούφερ δεν αλάζει κάτι , δουλεύουν ανεξάρτητα.
 

dimnik83

New member
30 November 2018
9
Οκ. Απλά το Crystal Audio Prisma Bass 10" είναι και discontinued, δεν βρίσκω ένα review και γενικά είναι και λίγο ντουλάπα. Το Polk είναι στο budget μου. Το μόνο που με χαλάει είναι οτι δεν κατεβαίνει κάτω από 32hz... Ας το δοκιμάσω όμως και πάντα υπάρχει καιρός για upgrades. Το βασικό upgrade που στοχεύω μετά το sub είναι ο ενισχυτής. Ο παππούλης Yamaha RX-V440 με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλά χρόνια τώρα αλλά κάποια στιγμή τα αυτάκια μου θα χρειαστούν ανώτερο ήχο.