Ηχεία αυτοενισχυόμενα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλησπέρα σας,

Ένας φίλος με προέτρεψε στο forum καθώς τον είχατε βοηθήσει στο δικό του homecinema setup και ελπίζω να βοηθήσετε και εμένα.

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω ηχεία για το σαλόνι μου ο χώρος που θα κάθομαι είναι 3χ5 μέτρα (το σαλόνι όμως είναι ενιαίο με τραπεζαρία και κουζίνα και ο χώρος είναι μεγαλύτερος)

Η χρήση των ηχείων θα είναι κυρίως μουσική σκοπεύω να αγοράσω ένα techniks MK2 για τα βινύλια μου και η γυναίκα μου θα ακούει τα δικά της κυρίως από το tablet οπότε το Wifi η bluetooth είναι κάτι που καλό θα ήταν να το έχω.

Επιπρόσθετα θα τα συνδέσω με την τηλεόραση για ταινίες κτλπ.

Η μουσική που θα ακούμε θα είναι από κλασική, πιάνο φωνητικά κτλπ έως ηλεκτρονική, γενικά τα πάντα όλα.

Λόγο απαγορευτικού της γυναίκας ξεχνάμε 5.1 setup καθώς δεν θέλει τόσα πολλά ηχεία, καλώδια ενισχυτές κτλπ.

Η λύση που σκέφτηκα είναι κάποιο ηχείο τύπου:

https://www.bowerswilkins.com/wireless-speakers/zeppelin
https://www.bang-olufsen.com/en/speakers/beoplay-m5

η κάτι παρόμοιο,η λύση αυτή είναι αποδεκτή από την γυναίκα μου καθώς δεν πιάνει πολύ χώρο δεν έχει ενισχυτές, ηχεία παντού στο δωμάτιο και θα μπορεί να συνδέει ασύρματα.

Το θέμα είναι πως με λίγο διάβασμα και από κάποια βίντεο στο youtube απογοητεύτηκα από τον ήχο και κατέληξα πως η καλύτερη λύση ίσως θα ήταν σε στέρεο ηχεία αυτοενισχυόμενα.

https://www.skroutz.gr/s/8978659/Klipsch-R-15PM.html

Αυτό έχει bluetooth δεν χρειάζεται από ότι καταλαβαίνω κάτι έξτρα μπορώ κατευθείαν να τα συνδέσω με το ΜΚ2 και την τηλεόραση και αν αργότερα δεν με ικανοποιήσει το μπάσο θα μπορώ να συνδέσω πάνω τους κάποιο αυτοενισχυόμενο woofer.

Το budget μου είναι περίπου στα 500 ευρώ +- τώρα αν μπορώ να κάνω την δουλεία μου και με λιγότερα ακόμα καλύτερα.

Κυρίως ψάχνω για κάτι που να το ευχαριστηθώ στην μουσική και στο βινύλιο.

Πώς σας φαίνεται σαν λύση? έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Σε αυτά τα λεφτά υπάρχει κάτι καλύτερο από άποψη ήχου?
Είδα και τα audioengine, yamaha κτλπ αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για τα Klipsch δεν χρειάζεσαι τίποτα ούτε καν phono.
Απλά δεν ξέρω - δεν γράφει αν το remote ελέγχει και την ένταση.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Απάντηση: Re: Ηχεία αυτοενισχυόμενα

ΜΚ2 ψάχνω, έχω βρει μερικές αγγελίες θα καταλήξω σε κάποια από αυτές φαντάζομαι.

Από ότι έχω καταλάβει έχει τα πάντα inboard και την ένταση μπορείς να την αλλάξεις από το remote.

Η ερώτηση μου αν κάποιος έχει ασχοληθεί με τέτοιου είδους ηχεία και αν τα συγκεκριμένα για τα λεφτά τους είναι καλά η υπάρχουν και καλύτερα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Το προηγούμενο μοντέλο ήταν αρκετά ψόφιο σε στάθμες, το καινούργιο δείχνει να υπόσχεται καλύτερες. Για τα Klipsch λέω. Εφ' όσον κοιτάς με ενσωματωμένο Phono, δες και το Triangle LN01A.

Η γνώμη μου βέβαια είναι να ψάξεις για τέτοια αυτοενισχυόμενα ηχεία, αλλά αν είναι να πάρεις και λίγο συγκίνηση από ταινίες, να δεις τα αντίστοιχα ηχεία δαπέδου. Να έχεις και λίγο κάτω άκρο του φάσματος. Και αν θέλεις να μην περιορίζονται οι επιλογές σου, μην αφαιρέσεις από την εξίσωση όσα δεν έχουν ενσωματωμένο Phono. Γιατί μπορείς με λίγα χρήματα να προσθέσεις ένα εξωτερικό.
Σε περίπτωση που λόγω WAF δεν γίνεται να πας στο μέγεθος ηχείων δαπέδου, τότε τσεκάρισε εκείνα που έχουν έξοδο sub (για αργότερα).

Συνήθως σε αυτά τα ηχεία βρίσκεις ένα-δυο ψηφιακές και ένα-δυο αναλογικές εισόδους για σύνδεση περιφερειακών συσκευών.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Απάντηση: Re: Ηχεία αυτοενισχυόμενα

Τα ηχεία δαπέδου δεν χρειάζονται ενισχυτές και τα ρέστα έχει αυτοενισχυόμενα? Αν προσθέσω στο σαλόνι και έναν ενισχυτή θα έχω γκρίνια από την γυναίκα. Επίσης σε αυτά τα λεφτά από ότι έχω καταλάβει λίγο δύσκολα βρίσκεις δαπέδου με καλό ήχο.

Τα Triangle LN01A δεν τα είχα δει να πω την αλήθεια, δεν βρήκα και κάποιο video στο youtube. Από τα reviews πάντως δεν νομίζω ότι δικαιολογούν την σχεδόν 3χ τιμή από τα klipsch.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Ηχεία αυτοενισχυόμενα

Τα ηχεία δαπέδου δεν χρειάζονται ενισχυτές και τα ρέστα έχει αυτοενισχυόμενα? Αν προσθέσω στο σαλόνι και έναν ενισχυτή θα έχω γκρίνια από την γυναίκα. Επίσης σε αυτά τα λεφτά από ότι έχω καταλάβει λίγο δύσκολα βρίσκεις δαπέδου με καλό ήχο.

Τα Triangle LN01A δεν τα είχα δει να πω την αλήθεια, δεν βρήκα και κάποιο video στο youtube. Από τα reviews πάντως δεν νομίζω ότι δικαιολογούν την σχεδόν 3χ τιμή από τα klipsch.

Υπάρχουν και δαπέδου αυτοενισχυόμενα. Dali, Advance Acoustic και Triangle. Πιο ακριβά από τις αντίστοιχες εκδόσεις ραφιού τους εννοείται.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηχεία αυτοενισχυόμενα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, Technics mk2 δεν μπόρεσα να βρω, ότι υπήρχε σε καλή κατάσταση και λογική τιμή πουλήθηκαν όποτε μετά από ψάξιμο κατέληξα στο Rega Planar 1 όπου διαβάζω πολύ καλές κριτικές και είναι σε καλή τιμη.

Για τα ηχεία αυτά που μου προτείνετε δυστυχώς λόγο τιμής και μεγέθους απορρίπτονται από την γυναίκα, διαβάζω όμως πολύ καλές κριτικές για τα jbl 305 και 308 όπως και για τα audioengine A5+

Υπάρχει κανείς που να τα έχει ακούσει και να μου πει σε σύγκριση με τα klipsch r-51pm αν αξίζουν περισσότερο?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Tα Jbl τα είχα ακούσει λίγο oταν έκανα την δικιά μου έρευνα για ενεργά.
Είναι τίμια ηχεία με συμπαθητικό ήχο και ακόμα πιο συμπαθητική τιμή. Ισως λίγο hyped αφού κάποιοι τα παρουσιάζουν σαν ότι καλύτερο με τιμή κάτω από 1000$ πράγμα που δεν ισχύει αλλά σίγουρα έχουν καλό value for money.
Από το λίγο που τα άκουσα ο ήχος τους ήταν καθαρός, σχετικά ισορροπημένος μεν αλλά ελαφρώς u shaped δε (λίγο τσιμπημένα άκρα), με καλή σκηνή και τοποθέτηση οργάνων. Έχουμε κατόχους των συγκεκριμένων στο φορουμ οπότε εκείνοι θα στα πουν καλύτερα.
Το γέμισμα του χώρου ίσως να είναι ένα θέμα επειδή αναφέρεις ότι ο χώρος είναι ενιαίος αλλά για nearfield - midfield θέλω να πιστεύω ότι θα σε καλύψουν (αφού ο πραγματικός χώρος ακρόασης είναι 3x5 οπότε λογικά η τοποθέτηση θα είναι κοντά).
Ουσιαστικά για την ένταση θα σε καλύψουν σίγουρα μόνο για το χαμηλό φοβάμαι και εγώ αλλά λόγω χαμηλού κόστους σου μένουν χρήματα αν δεν καλυφτείς να κοιτάξεις και το αντίστοιχο sub.

Eπίσης στο θέμα του χαμηλού έχε υπόψιν σου ότι τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν τα bass ports πίσω οπότε αν τα ηχεία μπουν κολλήτα σε τοίχο ή αντίστοιχη επιφάνεια αυτό ίσως να είναι θέμα.

Για το θέμα του κόστους τα Jbl lsr 305 είχαν φτάσει να κοστίζουν 100 ευρώ το τεμάχιο δηλαδή 200 το ζευγάρι. Τιμή που τα καθιστούσαν ασφαλή επιλογή.
Πλέον έχουν αντικατασταθεί από τα Jbl lsr 305p mkII με τιμή στα 155 ευρώ δηλαδή 310 ευρώ το ζευγάρι. Χωρίς να έχω ακούσει τη νέα έκδοση αμφιβάλλω ότι έχουν ηχητικές διαφορές που αξίζουν 33% αυξημένο κόστος οπότε θα πρότεινα αν καταλήξεις στα jbl να ψάξεις να βρεις αν υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα τα προηγούμενα στα 100/τεμάχιο και τα χρήματα να τα κρατήσεις για πιθανή ανάγκη στο sub.
Yπάρχουν βέβαια και τα jbl lsr 308.
Ποιος συνδυασμός είναι ο "ιδανικός" εξαρτάται από το χώρο σου.

Τέλος ρίξε μια ματιά και στα Focal Alpha και γενικότερα στην αγορά των ενεργών μόνιτορ πολλά από τα οποία μπορείς να βρεις εύκολα για ακρόαση σε καταστήματα αν μένεις Αθήνα.

Για τα Focal σαν κάτοχος μπορώ να σου πω την γνώμη μου αν σε ενδιαφέρουν.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηχεία αυτοενισχυόμενα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, Technics mk2 δεν μπόρεσα να βρω, ότι υπήρχε σε καλή κατάσταση και λογική τιμή πουλήθηκαν όποτε μετά από ψάξιμο κατέληξα στο Rega Planar 1 όπου διαβάζω πολύ καλές κριτικές και είναι σε καλή τιμη.

Για τα ηχεία αυτά που μου προτείνετε δυστυχώς λόγο τιμής και μεγέθους απορρίπτονται από την γυναίκα, διαβάζω όμως πολύ καλές κριτικές για τα jbl 305 και 308 όπως και για τα audioengine A5+

Υπάρχει κανείς που να τα έχει ακούσει και να μου πει σε σύγκριση με τα klipsch r-51pm αν αξίζουν περισσότερο?
ριξε μια ματια και στα μοντελα τηs project (για το Θεμα πικαπ)
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Για τα klipsch ούτε λόγος ε? Στα + τους ότι έχουν Bluetooth που θα εκτιμήσει η γυναίκα, αλλά αν τώρα σε ήχο δεν είναι καλά πάμε για κάτι άλλο μιας και φθηνά 550 ευρώ δεν τα λες.

Γενικά πάντως προτιμώ λύση ηχείων ενεργών που έχουν και το αντίστοιχο woofer καθώς σε περίπτωση που δεν με καλύψουν στα χαμηλά τα ηχεία πρόσθετω αργότερα το woofer.

Για τα Pro-Ject είδα το debout carbon που είναι αντίστοιχο του Rega Planar 1 αλλά σε όλα τα review βγαίνει με διαφορά το planar καλύτερο.
Τώρα αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο το ακούω μιας και άσχετος και στην τιμη είναι ίδια πάνω κάτω.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Οποτε jbl το κοιτάω, τα focal έχουν αντίστοιχο woofer? Δεν βρήκα κάτι.

Πωω χαμός τώρα κάτι mackie βλέπω και έχω μπερδευτεί περισσότερο, σε συγκριτικό που είδα λέει ότι είναι καλύτερα από τα jbl.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
για το αν ειναι καλυτερο το planar απο το debout πρεπει να ανοιχτει νεο νημα μου φαινεται. ισωs να παιζει ρολο το τι κεφαλη φοραει το καΘενα απο το εργοστασιο.
προσωπικα Θα αγοραζα αυτο που εχει ρυΘμιση VTA και αs λενε τα review οτι Θελουν..
(να σου πω οτι τα εμπιστευομαι απολυτα, Θα σου πω ψεματα). οσο και να σου φανει παραξενο, πολυ περισσοτερο λαμβανω υποψη την γνωμη των μελων του φορουμ, παρα τα "review"...
ειδικα αν ειναι εγγλεζικα και τεσταρουν δικο τουs προϊον
edit. να προσΘεσω κατι ακομα στο Θεμα πικαπ. ΔΕΝ Θα αγοραζα ΠΟΤΕ καποιο χωριs ρυΘμιση VTA
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: Ηχεία αυτοενισχυόμενα

Οποτε jbl το κοιτάω, τα focal έχουν αντίστοιχο woofer? Δεν βρήκα κάτι.

Πωω χαμός τώρα κάτι mackie βλέπω και έχω μπερδευτεί περισσότερο, σε συγκριτικό που είδα λέει ότι είναι καλύτερα από τα jbl.
δες στο νημα με τα near field. εχω βαλει ενα λινκ που τα δοκιμαζουν ολα διπλα διπλα. καθε εταιρεια εχει το γουφερ της κλπ. ενας καλος μπουσουλας ποιότητας ειναι η τιμη. επειδη εναι επαγγελματικα αναμενεις αυτο των 200 να παιζει οπως αλλο των 200. ειναι πολυ σκληρος χωρος αγορας