Προτάσεις για on ear ακουστικά έως 100

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα προτασεις για on ear ακουστικα εως 100 (και φτηνοτερα να ειναι ακομα καλυτερα). Τα ακουστικα θα τα συνδεσω με το fiio btr3 και σαν πηγη θα εχω το fiio m9 kai to galaxy s7 και ισως και το fiio m3k. Μετα απο ερευνα τεινω προς τα AKG Y50 αλλα θα ηθελα και αλλες προτασει. Θα τα χρησιμοποιω μονο σε εξωτερικους χωρους οποτε θα ηθελα να ειναι ανετα, να ειναι οσο το δυνατον ηχητικα ουδετερα, σιγουρα να μην εχουν πολυ μπασο και να απομονωνουν οσο ειναι εφικτο (αφου δεν θα ειναι noice canceling) τον εξωτερικο θορυβο.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Το Y40 έχει αυτά που ψάχνεις.

Sonorus τα παραγγειλα τα Y40 μου αρεσε που ηταν και σχετικα μαζεμενα σε σχεση με αλλα on ear. Θα ηθελα την βοηθεια σου και σε κατι αλλο ψαχνω να βρω ανταπτορα σε σχημα Γ με 2.5mm male απο την μια και 3.5mm male απο την αλλη για να δοκιμασω να εχω το btr3 καρφωμενο στα ακουστικα χωρις καλωδιο καθως και για εναλλακτικη ενα μικρο καλωδιο γυρω στα 40cm για τα Υ40.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις!
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
υπαρχουν ''μπασαριστα'' ακουστικα ον ιρ;
Οχι να χρωματιζουν,αλλα να μπορουν ν'αποδωσουν οσο το δυνατον περισσοτερο τις χαμηλες.
Σε μια τιμη μεχρι 100 .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Στα ακουστικά είναι λίγο διαφορετικά από τα ηχεία.
Για να είναι μπασαριστά πρέπει να είναι λίγο χρωματισμένα.
Αν είναι αναφοράς όπως ψάχνεις τότε ναι μεν μπορεί να αποδώσει όλο το χαμηλό που έχει η ηχογράφηση αλλά στην πράξη μπορεί να σου φανεί λίγο.
Είναι θέμα γούστου.
Αν επιτρέπεται τι μουσική θα ακούς και με τι πηγή;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
κυριως Ροκ,αλλα το ρεπερτοριο περιλαμβανει κι αλλα ακουσματα.
Ενταξει κλασσικη μουσικη δεν ακουω,αλλα ειμαι ''παιδι'' των 80ς.
Πηγη το κινητο και καποια στιγμη καποιο γκατζετακι για ενισχυση.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Στα on ear δεν έχω μεγάλη γνώση αλλά σίγουρα για την μουσική που ακούς θα πρέπει να δοκιμάσεις τα Marshall major ii.
Πιστεύω θα σε καλύψουν πολύ καλά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Επίσης Λάκη και τα AKG Y50 και Y40 είναι καλές επιλογές που λογικά θα τα βρεις και σε καταστήματα για ακρόαση.
Και έχουν και καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα Marshall.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Στα χρήματα που ψάχνεις μου αρέσουν τα meze 12 classics.
Έχουν αρκετό μπάσο χωρίς να ξεφεύγει από τον έλεγχο και γενικά ζεστό και ευχάριστο ήχο.