Samsung UE65 KS9500 και HW-F450 soundbar

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

28 June 2006
2,941
Συμφορουμίτες καλησπέρα. Η παραπάνω ηχομπάρα δούλευε απροβλημάτιστα με την παλιά μου 5-series 46άρα και μέσω bluetooth αλλά και με το soundshare της samsung.
Με την καινούρια tv γιοκ. Ούτε σαν bluetooth συσκευή δεν τη βλέπει, ενώ π.χ από το laptop ή το κινητό λειτουργεί κανονικά σαν bluetooth ηχείο.
Καμιά ιδέα γιατί μου έχει κάνει τα νεύρα χορδές?
Την κράτησα που την κράτησα την ηχομπάρα μέχρι να αναβαθμιστώ σε κάτι 5.1 ηχητικά, να γλίτωνα τουλάχιστον το δεύτερο τηλεχειριστήριο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Samsung UE65 KS9500 και HW-F450 soundbar

Δοκίμασε σύμφωνα με αυτό το link

https://www.samsung.com/us/support/answer/ANS00078316/

Ευχαριστώ, περιέργως δεν εμφανίζει άλλες επιλογές στη διαχείριση ασύρματων ηχείων πλην του bluetooth που δυστυχώς δεν. Οι παλιές είχανε κάποιου είδους service menu, θα ψάξω να δω αν υπάρχει και σ αυτή μήπως πρέπει απο εκεί να ενεργοποιηθεί κάτι.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Samsung UE65 KS9500 και HW-F450 soundbar

Είναι ενεργοποιημένο το bluetooth στη τηλεόραση;

Ναι, αφού βλέπει άλλα ηχεία που υπάρχουν στο σπίτι και παίζει. Απλά με αυτά δεν ρυθμίζεται η ένταση από την τηλεόραση, μόνο από το ηχείο. Κοινό σε όλες τις samsung. Είχαν πάντα ένα δικό τους είδος bluetooth - στην παλιά μου λεγόταν soundshare - που στην καινούρια δεν το βλέπω καν σαν επιλογή. Το τρελό είναι ότι η samsung ηχομπάρα δουλεύει κανονικά σαν bluetooth ηχείο με οτιδήποτε εκτός από την καινούρια samsung tv.
 
28 June 2006
2,941
Λύθηκε. Ας είναι καλά ένας χρήστης στο Cnet. Αλλιώς ούτε η πυθία. Επειδή η ηχομπάρα είχε συνδεθεί μια φορά με άλλη tv, πρέπει να γίνει reset. Με σβηστή τη μπάρα κρατάμε πατημένο το stop στο τηλ/ριο για 5 δευτ. Στην οθόνη της εμφανίζεται init και μετά ok. H δική μου tv δεν έχει στο μενού του ήχου επιλογή soundshare, TVsound connect ή όπως αλλιώς το ονομάζει κάθε τόσο η samsung, αλλά στο manual λέει ότι σε κάποια μοντέλα αυτή η λειτουργία υποστηρίζεται από τη ρύθμιση "ήχος bluetooth".

Επέλεξα στη μπάρα σαν πηγή TV και η αναζήτηση bluetooth από την tv πάλι δε βρήκε τίποτα!! Αφού έβγαλε το σχετικό μήνυμα, έκλεισε το μενού και σε μισό περίπου λεπτό βγάζει άλλο μήνυμα αν θέλουμε ήχο από τη συσκευή που ανακάλυψε (την ηχομπάρα, την είχε βρεί ένας θεός ξέρει πώς). Επιβεβαίωση, τώρα η μπάρα εμφανίζεται σαν επιλογή στα bluetooth ηχεία, αλλά δεν συνδέεται!!!
Με επανεκκίνηση της tv λύθηκε και αυτό.
Πάντα με προβλήματα το λογισμικό της samsung, δεν παίζονται. Τώρα πάντως ανοιγοκλείνει μαζί με την τηλεόραση, ρυθμίζεται η ένταση του ήχου από κει, όλα καλά. Μόνο που στο άνοιγμα καθυστερεί 10-15 δευτ. μέχρι να γίνει η σύνδεση και να ακουστεί ο ήχος (λογικό). Μέχρι τότε δουλεύουν τα ενσωματωμένα ηχεία, η αλλαγή γίνεται αυτόματα.
papasouzakias, πολλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για το πρόβλημά μου. Ελπίζω κι εγώ με τη σειρά να βοηθήσω κανένα άλλο θύμα του software της samsung.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Να είσαι καλά. Πάντως από ότι βλέπω υπάρχει και για την ηχομπάρα αναβάθμιση αλλά πρέπει να κατεβάσεις 2 αρχεία τα οποία πρέπει να μπουν σε διαφορετικά στικάκια. Πρώτα να γίνει η αναβάθμιση με το ένα ένα *.ROM και μετά να ακολουθήσει το άλλο *.ssp https://www.samsung.com/uk/support/model/HW-F450/XU/ υπάρχουν και οδηγίες αναβάθμισης.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Samsung UE65 KS9500 και HW-F450 soundbar

Να είσαι καλά. Πάντως από ότι βλέπω υπάρχει και για την ηχομπάρα αναβάθμιση αλλά πρέπει να κατεβάσεις 2 αρχεία τα οποία πρέπει να μπουν σε διαφορετικά στικάκια. Πρώτα να γίνει η αναβάθμιση με το ένα ένα *.ROM και μετά να ακολουθήσει το άλλο *.ssp https://www.samsung.com/uk/support/model/HW-F450/XU/ υπάρχουν και οδηγίες αναβάθμισης.

Ευχαριστώ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Θα το δοκιμάσω.