Αγορά από Amazon.de

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Σε περίτωση αγοράς ακουστικών από amazon.de αλλά από πωλητή κινέζικο μαγαζί, θα περάσει τελωνείο? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,746
Βόλος
Σε κάθε αντικείμενο από εξωτερικό πωλητή, η Amazon αναγράφει από που γίνεται η αποστολή. Στο αγγλικό λέει "Dispatched from..."
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά από Amazon.de

Σε κάθε αντικείμενο από εξωτερικό πωλητή, η Amazon αναγράφει από που γίνεται η αποστολή. Στο αγγλικό λέει "Dispatched from..."

Άρα δηλαδή μου λες πως αφού αυτό που με ενδιαφέρει αναγράφει "dispatched from China" θα περάσει τελωνείο. Έλεγα μήπως περνούν πρώτα όλα από Γερμανία και κάνουν clearance εκεί.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Αγορά από Amazon.de

Καλά θα ήταν, αλλά δεν γίνεται έτσι.

H μόνη περίπτωση προϊόν τρίτου πωλητή να αποστέλλεται από το amazon είναι όταν ο πωλητής διατηρεί αποθέματα στις αποθήκες του amazon.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Αγορά από Amazon.de

Άρα δηλαδή μου λες πως αφού αυτό που με ενδιαφέρει αναγράφει "dispatched from China" θα περάσει τελωνείο. Έλεγα μήπως περνούν πρώτα όλα από Γερμανία και κάνουν clearance εκεί.

θεωρητικα αφου την αγορα τη διαχειριζεται το αμαζον και εκει πληρωνεις θα πρεπει να σου δειξει μεσα στην τιμη ολο το ποσο που πρεπει να πληρωσεις. δεν εχω αγορασει ποτε απο seller που ειναι τετοια περιπτωση οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Οταν εχω αγορασει απο αμερικανικο αμαζον ανεφερε κανονικα τα import fees παντως.
Αν ειναι σοβαρος seller με αρκετα reviews, θα μπορουσες να επικοινωνησεις μαζι τους και να τους ρωτησεις. Ισως να εχουν κανει και αυτο το κλασσικο κολπο των κινεζομαγαζων που, οπως ειπες, κανουν μαζικο εκτελωνισμο π.χ. στη γερμανια και μετα σου ερχονται χωρις εξτρα τελη οι παραγγελιες.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά από Amazon.de

θεωρητικα αφου την αγορα τη διαχειριζεται το αμαζον και εκει πληρωνεις θα πρεπει να σου δειξει μεσα στην τιμη ολο το ποσο που πρεπει να πληρωσεις. δεν εχω αγορασει ποτε απο seller που ειναι τετοια περιπτωση οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Οταν εχω αγορασει απο αμερικανικο αμαζον ανεφερε κανονικα τα import fees παντως.
Αν ειναι σοβαρος seller με αρκετα reviews, θα μπορουσες να επικοινωνησεις μαζι τους και να τους ρωτησεις. Ισως να εχουν κανει και αυτο το κλασσικο κολπο των κινεζομαγαζων που, οπως ειπες, κανουν μαζικο εκτελωνισμο π.χ. στη γερμανια και μετα σου ερχονται χωρις εξτρα τελη οι παραγγελιες.

Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες αλλά όπως στο 90% αντίστοιχων περιπτώσεων είναι δύσκολο να συνεννοηθείς με Κινέζο. Ψάχνοντας βέβαια στο amazon.de βρήκα αυτό, αν καταλαβαίνω σωστά τι λέει δεν υπάρχουν έξτρα χρεώσεις για τον πελάτη εντός EU, έτσι δε λέει?
Customs and import charges that may be incurred for deliveries from abroad
Deliveries from countries outside of the European Union may incur customs or import charges once the shipment reaches your country.

If you place an order to a delivery address within the European Union, the seller is responsible for customs or import charges.
If you place an order to a delivery address outside the European Union, you will be charged customs clearance fees; we have no control over these charges and cannot predict what they might be. We recommend clarifying this with the seller directly beforehand. Customs regulations vary from country to country. If you’d like to find out more, please contact your local customs office. Please note that as an importer, you must comply with the applicable local regulations.