Βοήθεια για επιλογή καλωδίων ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ntselas

New member
6 September 2018
9
Καλησπέρα,

ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή καλωδίων τόσο για τα ηχεία μου όσο και για το πικαπ.
Το setup Μου είναι το ακόλουθο:
Receiver: Pioneer VSX-520
Ηχεία: Klipsch RB-51
Πικάπ: Rega Planar 1

Επίσης θα συνδεθεί και μια τηλεόραση με οπτική ίνα στον ενισχυτή.
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ !
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλησπερα και απο μενα. εχει εισοδο phono o 520? δεν μπορεσα να το δω στο νετ. οπωs και να`χει ενα καλο rca το rega το αξιζει.
το 2ο στην γκαμα τηs project,πιστευω ειναι καλη επιλογη. κοστοs 40 ευρω. το διαφανο δλδ οχι το μαυρο. το μεγαλο εχει 120, νομιζω ειναι υπερβολη για τον pioneer.
στα ηχεια καποιο εισαγωγικο τηs μεσαιαs σειραs τηs QED πιστευω Θα σε καλυψει
για την οπτικη, μια φΘηνη απο τα ηλεκτρονικα
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θα ηθελα τη γνώμη σας σχετικά με ένα ζευγάρι καλωδίων για ηχεία που σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου. Τα καλώδια που είχα έως τώρα τα έχω φτιάξει μόνος απλά τα υλικά που έχω επιλέξει δεν είναι και ιδιαίτερα επώνυμα ή ακριβά. Θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο ποιοτικό για να εξαλείψω τον παράγοντα καλώδια και να δω (αν)τι μου φταίει ως προς τον ήχο μου για αναβάθμιση.
Λοιπό, τι έχουμε τώρα...τα ηχεία (castle Knight 5) δέχονται διπλό καλωδίωση και με αυτό το δεδομένο σε μια κάλτσα έχω βάλει το Goliath της viokal για τα χαμηλά και το μικρότερο της viokal (νομίζω διατομής 1.25 ή 1.5 χιλιοστά) πάλι για τα υψηλά με βιδωτες μπανάνες της nakamichi από ebay.
Τι έχω δει...από βίντεο του καλού (ταϊλανδού???) φίλου μας που έχει Diy καλώδια της mogami
https://m.youtube.com/watch?v=Uqx6VhWq9E8
Τα οποία είναι ακριβά θα έλεγα αλλά και τα πιο οικονομικά της canare εδώ..
https://m.youtube.com/watch?v=snLExbyIJto
Σε αυτά της canare 4s11 τα οποία έχω βρει από το γαλλικό κατάστημα της audiophonics θα μπουν μπανάνες
https://www.audiophonics.fr/en/bana...nana-plug-red-copper-o5mm-set-x4-p-12741.html
Από τη μεριά των ηχείων και διχαλες από τον ενισχυτή
https://www.audiophonics.fr/en/spades/eizz-ez-502-gold-plated-copper-spades-o5mm-pair-p-9904.html
Θα ακολουθηθεί απλή καλωδίωση και θα φτιάξω από το ίδιο καλώδιο δικά μου jumpers με τα ίδια υλικά.
Θα ήθελα τις όποιες παρατηρήσεις σας επί του θέματος.
Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τι είναι αυτό που ενοχλεί στο άκουσμα μέχρι τώρα?
Κάποια περισσότερα στοιχεία για τη θέση ακρόασης, το χώρο και το πώς είναι στημένα τα ηχεία, τον ενισχυτή και τις πηγές θεωρώ θα βοηθήσουν τις απαντήσεις.
Το λέω με την έννοια ότι θα μπορούσε να γίνει κάποια αλλαγή σε κάποιο από τα στοιχεία και να φτιάξει ο ήχος
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
ναι σωστά με μία καλύτερη άποψη για το χώρο και για την τοποθέτηση σίγουρα θα έχουμε και καλύτερες γνώμες.

με κάποιες πρόχειρες φωτογραφίες του χώρου θέλω να σας δείξω λίγο τη θέση ακρόασης και τη θέση των ηχείων.


IMG_20210106_211604569.jpg

IMG_20210106_211623535.jpg

όπως μπορείτε να παρατηρήσετε το ηχείο που είναι όπως καθόμαστε στον καναπέ δεξιά είναι κάπως περιορισμένο.

απέχει 70 με 75 πόντους από το πλαϊνό τοίχο και ένα μέτρο με 1.10 από τον πίσω τοίχο και δεν εχει περιθωριο για μεγαλη μετακινηση. αντιθέτως το αριστερό ηχείο μπορεί να μετακινηθεί όπου επιθυμούμε παράλληλα στον πίσω τοίχο στο 1.10 λόγω της σύνθεσης που υπάρχει στον τοίχο.
να υπενθυμίσω ότι τα ηχεία είναι κλειστού τύπου δεν έχουν bass reflex, για να μπορούν να παίζουν σε μικρούς χώρους και όταν ειναι περιορισμένα σε γωνίες. όταν λοιπόν η απόσταση τους από τους τοίχους είναι τόσο μεγάλη το μπάσο δεν είναι τόσο επαρκές τουλάχιστον στις μικρές εντάσεις.
θα επιθυμούσα λοιπόν από τα καλώδια μου έναν περισσότερο " λαμπρό" ηχο και με περισσότερες δυναμικές στα μπάσα.
να σημειώσω ότι ο συνολικός χώρος είναι 30 τετραγωνικά μέτρα και η απόσταση ακρόασης από την ευθεία των ηχείων είναι 2m ο ενισχυτής ο οποίος δίνει ρεύμα αυτή τη στιγμή ο στερεοφωνικός είναι της sony ta1200es.
https://www.sony.co.uk/electronics/...ceivers-amplifiers/ta-fa1200es/specifications
sony_ta-fa1200es_stereo_integrated_amplifier.jpgpost-7234-100001382 1170307324.jpg
σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

TakisJK

Established Member
21 February 2010
155
Πειραιάς
Καλημέρα. Αν σου φταίει κάτι στον ήχο, σίγουρα δεν θα διορθωθεί παίζοντας με καλώδια. Είσαι σε λάθος δρόμο.
Από την φωτογραφία φαίνεται ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά σχετικά με την τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο (πράγμα που μπορεί να επιφέρει ουσιαστικές αλλαγές) είτε με την οδήγησή τους, επίσης σημαντικό. Αλλαγή καλωδίων είναι να 'χουμε να λέμε. Βάλε ένα βαν νταμ η ένα μπέλντεν και μην ασχολείσαι αν δεν θες αυτά που έχεις.
Όσον αφορά την ανεπάρκεια στο μπάσο είσαι στην χειρότερη απόσταση από τον πίσω τοίχο (από 80 έως 180 cm χονδρικά το χειρότερο). Το ιδανικότερο θα ήταν να τα κολλήσεις σχεδόν στον πίσω τοίχο αλλά στην περίπτωσή σου δεν γίνεται. Πάρε σαμπ.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Μην ψάχνεις στα καλώδια να βρεις τις χαμένες χαμηλές!! Ούτε κατά διάνοια, χαμένος χρόνος και αν πάρεις τίποτε ακριβά, χαμένα λεφτά. Το μπάσο δεν πρόκειται να έρθει με τα καλώδια. Το μπάσο θέλει μάζα αέρα να δονηθεί...θέλει μεγάλα μεγάφωνα, κατάλληλο ενισχυτή να τα οδηγήσει και φυσικά ανάλογη της διαμέτρου των, απόσταση ακρόασης!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Το είπες και μόνος σου διπλοκαλωδίωση αυτό συμβαίνει με όλα τα ηχεία αρκεί και ο ενισχυτής να έχει την ικανότητα να μπορεί να την υποστηρίξει στην ουσία την διαφορά την άκουσες από τον ενισχυτή -ηχείο και όχι από το καλώδιο .
Το ματσάρισμα (καλώδιο interconnect ) ακούγεται περισσότερο και ανάλογα επιλέγουμε και το καλώδιο των ηχείων .
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλά όλα αυτά για τα καλώδια. Καλή και η διπλοκαλωδίωση. Εδώ όμως υπάρχει μία προφανής ασυμμετρία. Όπου το ένα ηχείο είναι μπροστά και το άλλο θαμμένο κυριολεκτικά στη γωνία. Τουλάχιστον με βάση όσα βλέπουμε από τις φωτογραφίες.

Τα προβλήματα στον ήχο από κει προέρχονται. Εάν δεν διορθωθεί η τοποθέτηση, σε τι μπορεί να βοηθήσουν τα καλύτερα καλώδια;
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Σε τι στάθμη ακούς;
Μήπως είναι μικρός ο ενισχυτής για τα ηχεία-στάθμη-χώρο.
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
καλησπέρα παιδιά και πάλι επανέρχομαι στο νήμα μετά από πολύ καιρό βλέποντας ότι κάποια από σας που έχουν απαντήσει και τους ευχαριστώ πολύ για αυτό. η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω πως από τα καλώδια δεν μπορούμε να περιμένουμε και πολλά θαύματα, όμως εγώ αυτό που έκανα μου βελτίωσε αρκετά τον ήχο καθώς χρησιμοποιούσα καλώδιο υποδεέστερης ποιότητας της ίδιας εταιρείας για το twitter και έχανα αρκετά στις μέσω υψηλές.
τώρα κράτησα το ποιοτικότερο καλώδιο φεύγοντας από τη διπλό καλωδίωση και κάνοντας απλή καλωδίωση με αυτό και δημιούργησα jumper's δικά μου από το ίδιο αυτό καλώδιο έχοντας περισσότερο Διαύγεια διακριτότητα και ποιότητα ας πούμε στις μεσαίες και υψηλές.
η αλήθεια είναι ότι όπως βλέπετε και στο χώρο μου τα ηχεία δεν μπορούν να πάνε πιο κοντά στον τοίχο και η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμένα ηχεία με τον ίδιο ενισχυτή τα είχα και σε υπνοδωμάτιο των 10 τετραγωνικών και πάλι εκεί όπου ήταν η απόσταση τους κοντά στο μισό μέτρο με 40 πόντους από τον πίσω τοίχο πολύ πιο κοντά στις γωνίες του δωματίου δεν μπορώ να πω ότι υπερέβαλαν ως προς το μπάσο καθότι είναι καμπίνες κλειστού τύπου δεν υπάρχει bass reflex τα μεγάφωνα είναι δύο των 15 εκατοστών για την αναπαραγωγή των χαμηλών και μεσαίων επομένως μάλλον για πιο έντονο μπάσο ή όπως είπε ένας φίλος θα πάμε σε subwoofer ή σε αλλαγή ηχείου με κάτι πιο δυνατό πιο μεγάλο με bass reflex οποιοδήποτε ηχείο και αν αγοράσω θα είναι αυτή που βλέπουμε και στις φωτογραφίες δεν μπορώ να αλλάξω θέση.
τώρα ο ήχος που έχει δημιουργηθεί δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει έχει ωραίο καθαρό στακάτο μπάσο εντάξει δεν είναι βαθύ το χαμηλό αλλά είναι ένας ισορροπημένος ήχος χωρίς εξάρσεις. μένουμε σε αυτό
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
Γεια και χαρά και πάλι παιδιά. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα σχετικά με το σύστημά μου από τον καιρό που άρχισα αυτό το νήμα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Οι τελικοί που έχω διαθέτουν δύο ζευγάρια εξόδων για ηχεία ο καθένας. Τα ηχεία επίσης έχουν δύο ζευγάρια μπορνες στο πίσω μέρος. Στην περίπτωση που έχουμε ένα καλώδιο όπως το canare 4s11 με τέσσερις αγωγούς ποια θα ήταν η βέλτιστη προτεινόμενη σύνδεση. 4 συνδέσεις από τη μεριά του ενισχυτή καταλήγουν σε 4 στο ηχείο?
Δύο από τη μεριά του ενισχυτή σε 4 στο ηχείο ή από 2 σε 2 χρησιμοποιώντας jumpers από το ίδιο καλώδιο.....
Ευχαριστώ πολύ.


Υ.γ. να πω ότι από μεριά ενισχυτή ρεύματα... υπάρχουν.
 

Θρησκος

AVClub Enthusiast
23 April 2016
1,183
Αχαρνες Αττικης.
Γεια και χαρά και πάλι παιδιά. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα σχετικά με το σύστημά μου από τον καιρό που άρχισα αυτό το νήμα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Οι τελικοί που έχω διαθέτουν δύο ζευγάρια εξόδων για ηχεία ο καθένας. Τα ηχεία επίσης έχουν δύο ζευγάρια μπορνες στο πίσω μέρος. Στην περίπτωση που έχουμε ένα καλώδιο όπως το canare 4s11 με τέσσερις αγωγούς ποια θα ήταν η βέλτιστη προτεινόμενη σύνδεση. 4 συνδέσεις από τη μεριά του ενισχυτή καταλήγουν σε 4 στο ηχείο?
Δύο από τη μεριά του ενισχυτή σε 4 στο ηχείο ή από 2 σε 2 χρησιμοποιώντας jumpers από το ίδιο καλώδιο.....
Ευχαριστώ πολύ.


Υ.γ. να πω ότι από μεριά ενισχυτή ρεύματα... υπάρχουν.
Αν προκειται να κανεις διπλοκαλωδιωση,το καλυτερο ειναι ν' αγορασεις αλλο ενα ιδιο καλωδιο ειδ' αλλως η τριτη επιλογη μου φαινεται καλυτερη απο τις δυο πρωτες.
 

Akis_p

New member
26 January 2024
5
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια. Μετέφερα το παλιό ηχοσύστημα (80s) από το πατρικό και δυστυχώς δεν επαρκεί το μήκος των καλωδίων. Χρειάζομαι καλώδια 7 μέτρων για τα ηχεία. Ο ενισχυτής είναι yamaha A-05 και τα ηχεία yamaha NS-244. Δεν έχω ιδέα τι θα πρέπει να πάω οπότε οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.