Samsung No Gap-Βάσης τοίχου για τηλεοράσεις Samsung QLED

Ody Deukaleionas

New member
29 March 2012
6
Χανια
Ο παρακατω οδηγος ειναι φιαγμενος απο μενα για να μην ταλαιπωρηθειτε οσο εγω.
Καλησπερα σας...
πριν μιαμιση βδομαδα αγορασα την 55" QLED Ultra HD Smart TV
QE55Q8FN Serie Q8 (2018)
και ηθελα να την βαλω στον τοιχο.
Ετσι αρχισα το ψαξιμο για μια καλη βαση.
Ετσι βρηκα την no gap wall mound.
Στην αρχη με μια γρηγορη ματια στο σκρουτζ
βρηκα 3 μοντελα στα 160e το καθε ενα.
Μπηκα λοιπον στην επισημη σελιδα της Samsung κ μιλησα με εναν
αντιπροσωπο.Αυτος μου ειπε οτι καμια απο αυτες τις 3 βασεις δεν κανει.
Tο εψαξε λοιπον μονος του κ μου ειπε να αγορασω μια βαση
τυπου Vesa(ΔΙΑΚΕΝΟ) 200X200. Με βιδες Μ8 σε διαστασεις.
Για καλη μου τυχη ειδα οτι αυτες οι βασεις εχουν μεχρι 30ε.
Οταν πηγα λοιπον σπιτι κοιταξα πισω απο την τβ κ διαπιστωσα προς μεγαλη μου λυπη οτι περα απο το μικρο τετραγωνο-πλαισιο στην μεση,(τα παραλληλόγραμμα πλαισια ειναι στις 75αρες τβ) δεν εχει αλλες τρυπες για στερεωμα.Απ το @@@(ιντερνετ) ειδα οτι μονο η 65αρα q8 εχει τρυπες απο πισω..
--------------ΕΛΕΟΣ ΡΕ SAMSUNG------------------
Οποτε αναγκαστικα η no gap wall mound με τετραγωνο-πλαισιο,ηταν για μενα μονοδρομος.(τα παραλληλόγραμμα πλαισια no gap wall mound ειναι για τις 75αρες τβ)
Ετσι αρχισε για μενα μια μαραθωνια ερευνα στο @@@ να δω τι θα κανω.
Βρηκα λοιπον μια τετοια βαση στον Κωτσοβολο 70% κατω..γυρω στα 45ε.

https://www.kotsovolos.gr/site/soun...ll-brackets/172629-samsung-wmnm10ea-επιτοίχια


-----------------ΕΤΡΕΞΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ..
-----------------ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΝ.--
Γυρναω σπιτι ξενερωμενος και στελνω mail στην Samsung και της ζηταω υπευθυνα πλεον να μου βρει βαση για την τβ μου.
Ετσι κ γω συνεχισα να ψαχνω στο @@@.(Η Samsung δεν απαντησε ποτε φυσικα)
Υστερα απο 5-6 ωρες ψαξιματος, σε διαφορα ξενα site,βρηκα συνολικα 7 μοντελα βασεων (no gap) τα οποια ολα ειναι ακριβως τα ιδια εξωτερικα και ενας θεος ξερει που διαφερουν.
Παρακατω γραφω ολα τα μοντελα που βρηκα μονος μου κ για ποιες τβ κανουν(συμφωνα παντα με τα site)-υποψιν οτι σε αλλα site θα βρητε αλλα αποτελεσματα..
Ενας αχταρμας πραγματικα...Ακρη δεν βγαζεις....----ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ...160Ε Η ΒΑΣΗ-------
1...Samsung No Gap WMN-M10EA/XC Q9F/Q8C/Q7C/Q7F)
2...Samsung No Gap WMN-M10EA/XU
3...Samsung No Gap WMN-M11EB/ZA Compatible with these Samsung TVs: 55Q7F, 65Q7F, 55Q7C, 65Q7C, 55Q8C, 65Q8C, 65Q9F,
4...Samsung No Gap WMN-M12EB/ZA 2018 Models: Compatible with 65" & 55" QLED TVs: Q9FN, Q7FN, Q7CN
2017 Models: Compatible with 65" & 55" QLED TVs: Q9, Q8, Q7
5...Samsung No Gap WMN-M13EA/XU
6...Samsung No Gap WMN-M13EA/XC Μόνο QLED TV σειρές Q6F, Q7C, Q7F, Q8C (55'' - 65')
7...Samsung No Gap WMN-M12EA
8...Samsung No Gap WMN-M20EA/XC


Εδω να αναφερω οτι σε πολλα ξενα site που κοιταξα,βρηκα αμετρητα παραπονα για τις βασεις αυτες,απο ατομα που τις αγορασαν και τελικα δεν τους εκαναν.
Επισης διαβασα περιστατικα οπου ατομα απο Αμερικη πηγαν να αγορασουν απευθειας απο την ιδια την Samsung μια τβ και επειδη αυτοματα στο καλαθι τους προστεθηκε και μια απο τις ανω βασεις,τα αγορασαν μαζι κ τα δυο.ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ...
Πραγματικα στο @@@ οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα πθν εναν οδηγο για τις βασεις αυτες...
Ουτε καν οι τηλεορασεις δεν λενε πια βαση να αγορασεις...!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΛΟΣΣΟ ΟΠΩΣ Η SAMSUNG.
Τελικα μετα απο πολλες μερες ψαξιματος κ σκεψης την στερεωσα στον τοιχο με μια παλια βαση που ειχα,ευτυχως..!!!
θα σας συμβουλευα λοιπον αμα μπορειτε να μην την παρετε-η αμα θελετε να παρετε μια τετοια βαση,να την δοκιμαζατε πρωτα στην τβ σας.