Tv box ή...?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

players80

New member
24 January 2009
50
iraklion-crete
Καλησπερα,

Θελω να ξεκινησω θεασεις σε κοντι και νετφλιξ και γιουτιουμπ σε μη σμαρτ τηλεοραση και λογω οχι
και καλης γνωσης τεχνικα θα ηθελα την οποια βοηθεια σας.

Εχω διαβασει εδω στο φορουμ για καποια θεματακια που εχουν τα τβ μποξ με θεμα συμβατοτητας και σκεφτομαι ως λυση την εναλακτικη ενος hdmi ταμπλετ να τελειωνω για τον σκοπο που θελω.

Χρηση

1) Δεν με ενδιαφερει να βλεπω 4k το πολυ μεχρι hd


2) δυνατο σημα wi-fi χωρις αποσυνδεσεις αποσταση απο ρουτερ 5 -10 μ, δεν υπαρχει δυνατοτητα συνδεση μεσω ethernet ( 6mbps)

3) οσο πιο απλο γινεται στο μενου και λειτουργια του, να μην χρειαζεται να ασχοληθω πολυ με αναβαθμισεις κ.τ.λ.π

4) οχι πολυ ακριβο
γνωμες?

5) οχι θεματα ασυμβατοτητας

θα εκανα δουλεια με αυτο εδω?
https://avclub.gr/forum/showthread....Box-Review-(2GB-RAM-Voice-control-4K-Netflix)

Αν ειναι μια καλη λυση ενα γουιντοους ταμπλετ αντι τβ μποξ μου λετε,

γνωμες?
 
Last edited by a moderator:

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Re: Tv box η?

παρε αυτο που εχεις στο link ή το νεο μοντελο που εχει βγει.
 

players80

New member
24 January 2009
50
iraklion-crete
Απάντηση: Tv box ή?

Ευχαριστω για απαντησεις, ταμπλετ σαν λυση μιντια πλειερ το ακυρωνω δηλαδη δεν χρειαζετα.

Με το θεμα wi-fi που ανεφερα δεν θα εχω προβλημα στο τβ μποξ του λινκ?
παροχεας σιτα στα 7-8 mbps wi-fi αποσταση απο ρουτερ 5-10 μετρα.

για το νεο μοντελο ο λογος για την παραπανω μνημη και δισκο η και κατι αλλο?

οτι αλλο προτεινεται μου λετε,
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
το νέο μοντέλο πιστεύουμε ότι δεν θα έχει τα προβλήματα σύνδεσης με WiFi που είχε το παλαιό,αυτό που έχεις στο λινκ δλδ.
Επίσης με ταχύτητα στα 7-8 mbps,μάλλον είσαι οριακά για netflix.
 

players80

New member
24 January 2009
50
iraklion-crete
OK, Σωκρατης. Ρισκο δηλαδή μπορει και να εχω κοληματα με τετοια ταχυτητα.

Εκτος το xiaomi καποιο άλλο δοκιμασμενο από μελος με δυνατο wi-fi?


Αυτό το meecool που μου προτεινε για αγορα καπιος ετoιμο σεταρισμενο kodi και Free netflix?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Κολλήματα δεν θα έχεις στο νετφλιξ γιατί όταν δεν επαρκεί η συνδεση ρίχνει αυτόματα την ανάλυση και παιζει πάντα στρωτά. Με 7-8 το πιθανότερο είναι να έχεις τουλάχιστον hd , μπορεί και 1080 p αρκεί να μην είναι δεύτερη συσκευή στο δικτυο και να βλέπει βιντεο.
 

players80

New member
24 January 2009
50
iraklion-crete
Απάντηση: Re: Tv box ή...?

Κολλήματα δεν θα έχεις στο νετφλιξ γιατί όταν δεν επαρκεί η συνδεση ρίχνει αυτόματα την ανάλυση και παιζει πάντα στρωτά. Με 7-8 το πιθανότερο είναι να έχεις τουλάχιστον hd , μπορεί και 1080 p αρκεί να μην είναι δεύτερη συσκευή στο δικτυο και να βλέπει βιντεο.

Να εισαι καλα πατριωτη, Ωποτε να παω για αγορα. Αν γνωρίζαμε κατι παραπανω για το σημα του γουαι φαι αν είναι αρκετο να στριμαρει σε διπλανο δωματιο από το ρουτερ θα βοηθουσε,
 

players80

New member
24 January 2009
50
iraklion-crete
Απάντηση: Re: Tv box ή...?

επειδή θα παω για αγορα λεω να το παρω από εδώ ελλαδα γιατι το βιαζομαι https://tokinito.gr/eikona-ichos/axesouar-tv/media-players/xiaomi-mi-box-s-4k-tv.html φανταζομαι δουλευουν όλα κλομπαλ εκδοση δεν πρεπει να κοιτάξω κατι.

και ετοιμο σεταρισμενο αξιζει με ξεκλείδωτο το νετφλιξ που λεει εδώ η μηπως εχω προβλήματα αργοτερα. Ασχετως αν είναι πιο ακριβο αν είναι ετσι όπως τα λεει το αγοραζω. ( χωρις να χρειαστεί να πειραξω εγω τιποτα) https://www.shopcenter.gr/eikona-an...x-mibox-s-4k-tv-media-player-p3548c71c653c696

Γιατι σκέφτομαι να κανω την παραγγελια σημερα, Ευχαριστω
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Δεν λέει πουθενά ότι είναι ξεκλείδωτο το νετφλιξ και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι. Θα πρέπει να πληρώσεις κανονικά συνδρομή. Αυτό που έχει σαν έξτρα υπηρεσία είναι το προσεταρισμένο Kodi αλλά μην παραξενευτείς αν μετά από κανένα μήνα δεν λειτουργεί γιατί βασίζεται σε έχτρα πρόσθετα τα οποία θέλουν διαρκώς ανανέωση.
 

players80

New member
24 January 2009
50
iraklion-crete
Απάντηση: Re: Tv box ή...?

Δεν λέει πουθενά ότι είναι ξεκλείδωτο το νετφλιξ και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι. Θα πρέπει να πληρώσεις κανονικά συνδρομή. Αυτό που έχει σαν έξτρα υπηρεσία είναι το προσεταρισμένο Kodi αλλά μην παραξενευτείς αν μετά από κανένα μήνα δεν λειτουργεί γιατί βασίζεται σε έχτρα πρόσθετα τα οποία θέλουν διαρκώς ανανέωση.

Από ότι καταλαβα δεν είναι και τοσο ευκολο το κοντι. Ετσι και αλλιως πιο πολύ νετφλιξ θα δουλευω.
Ωποτε κανω την αγορα από σκρουτζομαγαζο,
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Κοίτα αν έχεις πολύ χρόνο για πέταμα,το Kodi είναι ότι πρέπει,αφού κάθε 3 και λίγο θα πρέπει να βγάζεις τα μάτια σου ψάχνοντας στο νετ για να βρεις τι φταίει και δεν βρίσκεις να δεις καμιά ταινία.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Απάντηση: Tv box ή...?

Κοίτα αν έχεις πολύ χρόνο για πέταμα,το Kodi είναι ότι πρέπει,αφού κάθε 3 και λίγο θα πρέπει να βγάζεις τα μάτια σου ψάχνοντας στο νετ για να βρεις τι φταίει και δεν βρίσκεις να δεις καμιά ταινία.

Για ποια περίπτωση το λες αυτό για το Kodi ? Μήπως για απ' ευθείας στριμάρισμα ή μέσω nas ? Εκεί δεν έχω εμπειρία αλλά από τον Σεπτέμβριο που το δουλεύω με ένα Nvidia Shield και εξωτερικό σκληρό (με usb) δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα σε ότι αρχείο και αν το δοκίμασα...