Πικ Απ Ματ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Ήθελα να σηκώσω λίγο το υπάρχων ματ του 927. Βρήκα ένα μαγαζί στο Πειραιά που κάνει φλάντζες από διάφορα υλικά σε σχέδιο που τους δίνεις. "Λαστιχοφελλός" 1mm. 4 κομμάτια 16 Ευρώ (Προέκυψαν από 1000 Χ 1000 χιλ. φύλλο). Περί του ηχητικού αποτελέσματος,όταν θα έχω στα χέρια μου τις 2 TSD15 που έχω στείλει για service στην ΕΜΤ
 

Attachments

  • EMT 927+Mat.jpg
    EMT 927+Mat.jpg
    118.7 KB · Views: 398
  • Mat1.jpg
    Mat1.jpg
    171.9 KB · Views: 399

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Γειώνεται το πλατώ; Μια φορά σε ένα dual που είχα βάλει ένα υπόστρωμα στο πλατώ, παρουσίαζε θέματα με στατικό ηλεκτρισμό, πρόσεξε αρχικά μην ανεβάζεις εντάσεις μη κάνει κανένα δυνατό τσαφ (εκκένωση) στην βελόνα και κάψεις ηχεία, ενισχυτή.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Πικ Απ Ματ

Γειώνεται το πλατώ; Μια φορά σε ένα dual που είχα βάλει ένα υπόστρωμα στο πλατώ, παρουσίαζε θέματα με στατικό ηλεκτρισμό, πρόσεξε αρχικά μην ανεβάζεις εντάσεις μη κάνει κανένα δυνατό τσαφ (εκκένωση) στην βελόνα και κάψεις ηχεία, ενισχυτή.

Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές,αν και μετά από 50+ χρόνια ενασχόλησης,αυτά τα προσέχω,αλλά επίσης,τα ΕΜΤ μου δεν "πολυχαμπαρίζουν" από τέτοια.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
σε παρακαλω κ Γιωργο πεs που και ποιο ειναι το μαγαζι, γιατι στο πλατω μου το μονο ματ που δεν "καβαλαει" την υπερυψωμενη ακρη του (την πατουρα να το πω) και επιτρεπει ΣΩΣΤΗ ρυΘμιση VTA, ειναι το λαστιχενιο του παλιου μου CEC. εχει λιγο πιο μικρη διαμετρο, ακριβωs οσο πρεπει για να μην παταει πανω τηs.( στην πατουρα δλδ). Θα παρω το ματ παραμασχαλα και Θα τουs ζητησω να κοψουν ιδιαs διαμετρου λαστιχοφελλο, αs ειναι και πανω απο 1mm.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Πικ Απ Ματ

σε παρακαλω κ Γιωργο πεs που και ποιο ειναι το μαγαζι, γιατι στο πλατω μου το μονο ματ που δεν "καβαλαει" την υπερυψωμενη ακρη του (την πατουρα να το πω) και επιτρεπει ΣΩΣΤΗ ρυΘμιση VTA, ειναι το λαστιχενιο του παλιου μου CEC. εχει λιγο πιο μικρη διαμετρο, ακριβωs οσο πρεπει για να μην παταει πανω τηs.( στην πατουρα δλδ). Θα παρω το ματ παραμασχαλα και Θα τουs ζητησω να κοψουν ιδιαs διαμετρου λαστιχοφελλο, αs ειναι και πανω απο 1mm.

https://www.kolleris.gr/
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πικ Απ Ματ

Ο ΚΟΛΛΕΡΗΣ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!! εγω τον χρησιμοποιησα σε αλλα αντικραδασμικα...
Για πες περί αντικραδασμικών...τι,ποια
ΥΓ. Πράγματι η εντύπωση είναι πως πρόκειται για σοβαρή εταιρεία που ξέρει τι και πως να το κάνει. Είναι και γρήγορη με ακρίβεια.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Πικ Απ Ματ

Ο ΚΟΛΛΕΡΗΣ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!! εγω τον χρησιμοποιησα σε αλλα αντικραδασμικα...
και να φανταστειs, στην πολυκατοικια Νο 33-35 (γωνια με την ΜεΘωνηs), κατοικουσα πριν 27 χρονια.. περναω συχνα απο κει και χαμπαρι δεν ειχα παρει..!!!
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πικ Απ Ματ

Για πες περί αντικραδασμικών...τι,ποια
ΥΓ. Πράγματι η εντύπωση είναι πως πρόκειται για σοβαρή εταιρεία που ξέρει τι και πως να το κάνει. Είναι και γρήγορη με ακρίβεια.

Σαντουιτς λαστιχοφελλος με αρμαφλεξ κατω απο ολα τα μηχανηματα εκτος του πικαπ. Ειναι μια καλη λυση χωρις να ξεφευγεις σε κοστος. Παίρνεις ενα κομματι λαστιχοφελλο και οσο αρμαφλεξ θες και κανεις την δουλεια σου.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Re: Πικ Απ Ματ

και να φανταστειs, στην πολυκατοικια Νο 33-35 (γωνια με την ΜεΘωνηs), κατοικουσα πριν 27 χρονια.. περναω συχνα απο κει και χαμπαρι δεν ειχα παρει..!!!

Αρα εισαι γειτονας. Καλα μην φανταστεις εγω που μενω ακομα εδω απο τον πατερα μου το εμαθα τυχαια που πηρε κατι μονωτικα για ασχετη φαση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
viber image 2019-02-11 , 20.22.12.jpg
Την Παρασκευη που μας περασε,πηγα στον Κολλερη με το λαστιχενιο ματ που χρησιμοποιουσα,και του ζητησα στις ιδιες διαστασεις να μου κοψει λαστιχοφελλο 3mm.Την Δευτερα(σημερα δλδ)το παρελαβα.Επειδη ειχε ρεταλι 3mm,δεν μου πουλησε ενα τμ και με χρεωσε μονο 5 euro.
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
viber image 2019-02-11 , 20.22.09.jpgviber image 2019-02-11 , 20.22.10.jpgviber image 2019-02-11 , 20.22.11.jpg
Τα κοψιματα στον λαστιχοφελλο ειναι αψογα και η ποιοτητα του υλικου κορυφαια.Οπου και να εβαλα το αλφαδι,αυτο εδειχνε κεντρο,πουθενα δεν ηταν το παχος μεγαλυτερο η μικροτερο των 3mm.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Το πάχος θα πρέπει να είναι 5mm.
Αυτό βοηθάει για την σωστή ρύθμιση του VTA αν και εφόσον έχεις σκοπό να δοκιμάσεις και άλλες κεφαλές .
Πχ αν έχεις σκοπό να ρυθμίσεις μια dL 103 με 3mm ματ η ρύθμιση του VTA πάει περίπατο ... Είναι κάποια πράγματα πολύ μελετημένα από τον κατασκευαστή .

Έχεις σκεφτεί γιατί είναι υπερυψωμένη η άκρη του πλατώ ;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το λαστιχενιο "μαμισιο" ειναι 3mm
και το τσοχινο "μαμισιο" μετα βιαs 2mm
εχειs σκεφτει γιατι στα νεα μοντελα δεν ειναι υπερυψωμενη η ακρη του πλατω?
αλλα αν καμια φορα βαλω κεφαλη που τα 3mm δεν Θα φτανουν, Θα παω να κοψω και 5 και 6mm. εχει οσο παχοs Θελειs. αλλα η διαμετροs Θα`ναι αυτη.
το slipmat δεν Θα παταει την υπερυψωμενη ακρη.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View attachment 158971
Την Παρασκευη που μας περασε,πηγα στον Κολλερη με το λαστιχενιο ματ που χρησιμοποιουσα,και του ζητησα στις ιδιες διαστασεις να μου κοψει λαστιχοφελλο 3mm.Την Δευτερα(σημερα δλδ)το παρελαβα.Επειδη ειχε ρεταλι 3mm,δεν μου πουλησε ενα τμ μετρο και με χρεωσε μονο 5 euro.

Μια χαρα ειναι!!!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Στην έκδοση mk2 το ματ είναι 5mm .
Όσα ματ έχω δοκιμάσει δεν έχω αντιληφθεί καμία διαφορά προσθέτω όμως ματ για να ρυθμίσω ακόμη περισσότερο το vta .
Το χείλος που υπάρχει στο πλατώ αποδεικνύει ότι το πλατώ του mk2 δεν χρειάστηκε κανένα balance (πρόσθετο) σωστά κατανεμημένο και ζυγισμένο είναι δυο κομμάτια και πρεσσαρισμένο . ..Βοηθά και στο (χείλος ) στην ρύθμιση του antisketing.(ΜΚ2)

Αν προσέξετε την καινούργια γενιά της είναι μπαλαρισμένα στο κάτω μέρος του πλατώ.
Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάτι λάθος ...Η Technics όμως έχει πιάσει το νόημα λόγω direct drive σχεδιάζει κινητήρες αλλά και τροφοδοσίες που σαφέστατα ακούγονται ανάλογα το αντίτιμο και κόστους πχ το SP έχει πιο δυνατό κινητήρα αλλά και διαφορετικό πλατώ .

Καλώδια έχει αναφερθεί και συμφωνώ ακόμη και με το καλώδιο τροφοδοσίας αλλά και με εξωτερικό τροφοδοτικό με περισσότερα ρεύματα κάτι που το κάνει σήμερα ανάλογα με ότι πληρώνεις . Ισχύει αυτός ο κανόνας .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αυτο που εχω προσεξει εδω και χρονια Μακη, ειναι οτι το υπερυψωμενο "χειλοs" στην ακρη του πλατω δεν αφηνει να ρυΘμισειs σωστο VTA μεχρι τα 6-7` τηs ωραs τηs αρχηs του δισκου. μετα ο δισκοs "παταει" καλα και ολα οκ! αν βαλειs mat που να μην ακουμπαει στο "χειλοs" , ο δισκοs δεν "σηκωνεται" στην ακρη του και ολα καλα απο την αρχη ωs το τελοs.
(οπωs καταλαβαινειs ρυΘμιζω με δισκο το vta. ολοισιο φυσικα. παχουs στο μεσο ορο τηs συλλογηs μου. τηs πλειοψηφιαs δλδ). και να σου πω και κατι ακομα?( ετσι για "καγκουρια")
ειναι πολυ πιο ομορφο (οταν δεν εχει δισκο να παιξει πανω του), με το βουρτσισμενο αλουμινιο να φαινεται.
ριξε και μια ματια στο νημα "λιπανση αξονα πλατω..." να δειs φωτο του αξονα μου μετα απο 1 χρονο και κατι λειτουργιαs σε λαδι. και το τι λεει ο κατασκευαστηs για 2-3 σταγονεs λαδι καΘε 2000 ωρεs το ακουω βερεσε...
και για γειωση? ρευματοληπτηs σουκο και γειωμα πανω στο σασι εκει που βιδωνει το μεταλλικο ελασμα που κραταει το καλωδιο τροφοδοσιαs.(δλδ στο δικτυο του σπιτιου). ειτε mm ειτε mc, πρεπει να σηκωσω ενταση στο Θεο για να ακουσω Θορυβο. (χωριs να παιζει δισκοs). Θα βαλω συντομα φωτο απο ολα οσα εχω κανει. και Θωρακιση του μετασ/στη με φυλλα μολυβδου. (αν Θυμασαι εμενα ηταν 120ν και ο μετασ/στηs για το δικο μαs δικτυο απο την astra ηρΘε "σκετοs".