H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
COSMOTE-eSIM.jpg


Πολύ καλα νέα!
Προς το παρόν υποστηρίζεται το ipad pro 2018 και το Samsung Galaxy Watch 4G, αλλα διάβασα πως unofficially μπορεί να περαστεί νέο νούμερο σε watch και iphone Xs.
Μέχρι τον Μάρτιο αναμένεται και επίσημη υποστήριξη iphone Xs και apple watch με Twin sim (ίδιο νούμερο σε iphone και watch).

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/169382-h-cosmote-έφερε-την-esim-στην-ελλάδα/

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html
 
Παιδιά λίγο εκτός θέματος αλλά καλή αφορμή: Έχω μια κοσμοκάρτα που χρησιμοποιώ κάθε χρόνο για κάνα μήνα όσο είμαι Ελλάδα. Αυτή η κάρτα μυστηριωδώς χάθηκε τις προάλλες, οπότε φοβάμαι πως όταν έρθω θα είμαι χωρίς ελληνικό νούμερο. Είναι δυνατόν αφού έχω την πολυτέλεια της eSIM να ζητήσω ο αριθμός αυτός να περάσει ηλεκτρονικά; Ή ισχύει μόνο για συμβόλαια και δεν ξέρω τι άλλο;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Παιδιά λίγο εκτός θέματος αλλά καλή αφορμή: Έχω μια κοσμοκάρτα που χρησιμοποιώ κάθε χρόνο για κάνα μήνα όσο είμαι Ελλάδα. Αυτή η κάρτα μυστηριωδώς χάθηκε τις προάλλες, οπότε φοβάμαι πως όταν έρθω θα είμαι χωρίς ελληνικό νούμερο. Είναι δυνατόν αφού έχω την πολυτέλεια της eSIM να ζητήσω ο αριθμός αυτός να περάσει ηλεκτρονικά; Ή ισχύει μόνο για συμβόλαια και δεν ξέρω τι άλλο;

Φαντάζομαι πως γίνεται.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Παιδιά λίγο εκτός θέματος αλλά καλή αφορμή: Έχω μια κοσμοκάρτα που χρησιμοποιώ κάθε χρόνο για κάνα μήνα όσο είμαι Ελλάδα. Αυτή η κάρτα μυστηριωδώς χάθηκε τις προάλλες, οπότε φοβάμαι πως όταν έρθω θα είμαι χωρίς ελληνικό νούμερο. Είναι δυνατόν αφού έχω την πολυτέλεια της eSIM να ζητήσω ο αριθμός αυτός να περάσει ηλεκτρονικά; Ή ισχύει μόνο για συμβόλαια και δεν ξέρω τι άλλο;
Προς το παρόν γίνεται από 31/3/2019 αλλάζει η πολιτική σχετικά με τις e-sim και δεν ξέρουν ούτε στην κοσμοτε τι θα ισχύει.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,585
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δηλαδη, μονο συσκευες που ενσωματωνουν eSIM κυκλωμα μπορουν να απολαυσουν τα καλουδια.
ΔΕΝ μπορει να προστεθει αυτο το πραγμα. Ειναι hardwired στην συσκευη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Δηλαδη, μονο συσκευες που ενσωματωνουν eSIM κυκλωμα μπορουν να απολαυσουν τα καλουδια.
ΔΕΝ μπορει να προστεθει αυτο το πραγμα. Ειναι hardwired στην συσκευη.

Ακριβώς


Sent from my iPad using Tapatalk
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Τωρα θα μας φαει το σαρακι του iwatch με τον κοκκινο κυκλο στο πλαι!
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Το καλό είναι ότι μπορείς να περάσεις περισσότερα από ένα esim προφίλ στην συσκευή και να ενεργοποιεις όποιο θέλεις, φυσικά μόνο ένα σε αφήνει να έχεις ενεργό.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απο τη στιγμη που δεν υποστηριζει ακομη sim cloning αυτο σημαινει νεο νουμερο ετσι δεν ειναι; Μπορεις να μετατρεψεις την υπαρχουσα sim σε e-sim ωστε να βαλεις ενα καρτοκινητο; Στο εξωτερικο παντως εχω δει το sim cloning να χρεωνεται περιπου 10$ /μηνα και να προσφερει data και ομιλια στην δευτερη συσκευη.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το καλό είναι ότι μπορείς να περάσεις περισσότερα από ένα esim προφίλ στην συσκευή και να ενεργοποιεις όποιο θέλεις, φυσικά μόνο ένα σε αφήνει να έχεις ενεργό.

Αν η συσκευή υποστηρίζει 2 esim, δουλεύουν και οι μαζί.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Αν η συσκευή υποστηρίζει 2 esim, δουλεύουν και οι μαζί.

Αυτό γράφω ότι μπορείς να καταχωρήσεις πάνω από μια esim αλλά δεν δουλεύουν ταυτόχρονα, κλείνεις τη μια ανοίγεις την άλλη.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Έχει δοκιμάσει κάποιος αν δουλεύει κανονική sim 2 σε 1 (πχ 2 αριθμοί Cosmote της φυσικης sim) και esim ταυτόχρονα;