Αγορά ηχείων Hi-Fi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos851

New member
22 December 2018
65
Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζω της τελευταίες μέρες το forum, και ήρθε η ώρα να ζητήσω τα φώτα σας για αγορά ηχείων.
Ας ξεκινήσω λοιπόν. Εκανα το λάθος και αγόρασα τα edifier r2000db νομίζοντας ότι θα έχω ένα αξιοπρεπή ήχο αλλά απογοητευτικα, έκαναν λες και θα φύγει καράβι απ το μπουμαρισμα, (αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις) και έτσι ένας φίλος μου έδωσε ένα ζευγάρι b&w lm1 monitor, που τα οδηγό με έναν denon pma 720ae που αγόρασα εχθές.
Το πρόβλημα είναι ότι έχουν πολύ μικρά μεγάφωνα με αποτέλεσμα να μειονεκτουν στα χαμηλά. Ο χώρος είναι 45 τετραγωνικά σοφιτα, με ξύλινη οροφή και ανισόπεδος.
Άλλες ιδιαιτερότητες του χώρου είναι ότι το σημείο ακρόασης είναι διαγώνια απ τα ηχεία, και η απόσταση 2,5 μετρα από αυτά. Ενα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα απομακρύνω απ το τοίχο.
Τώρα από μουσική σχεδόν τα ακούω όλα με λίγη περισσότερη κλήση προς το rock, τι θα προτείνατε σε ηχεια με budget 300 .
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Αγορά ηχείων hifi

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζω της τελευταίες μέρες το forum, και ήρθε η ώρα να ζητήσω τα φώτα σας για αγορά ηχείων.
Ας ξεκινήσω λοιπόν. Εκανα το λάθος και αγόρασα τα edifier r2000db νομίζοντας ότι θα έχω ένα αξιοπρεπή ήχο αλλά απογοητευτικα, έκαναν λες και θα φύγει καράβι απ το μπουμαρισμα, (αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις) και έτσι ένας φίλος μου έδωσε ένα ζευγάρι b&w lm1 monitor, που τα οδηγό με έναν denon pma 720ae που αγόρασα εχθές.
Το πρόβλημα είναι ότι έχουν πολύ μικρά μεγάφωνα με αποτέλεσμα να μειονεκτουν στα χαμηλά. Ο χώρος είναι 45 τετραγωνικά σοφιτα, με ξύλινη οροφή και ανισόπεδος.
Άλλες ιδιαιτερότητες του χώρου είναι ότι το σημείο ακρόασης είναι διαγώνια απ τα ηχεία, και η απόσταση 2,5 μετρα από αυτά. Ενα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα απομακρύνω απ το τοίχο.
Τώρα από μουσική σχεδόν τα ακούω όλα με λίγη περισσότερη κλήση προς το rock, τι θα προτείνατε σε ηχεια με budget 300 .



1) Δοκίμασε τα edifier me ton Denon και δες αν υπάρχει βελτίωση στον ήχο. Πόσες ώρες έχουν τα edifier?
2) Πάρε sub
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Αγορά ηχείων hifi

Άλλες ιδιαιτερότητες του χώρου είναι ότι το σημείο ακρόασης είναι διαγώνια απ τα ηχεία,

αν δεν λυθεί αυτό....δεν γίνεται τίποτα.
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων hifi

1) Δοκίμασε τα edifier me ton Denon και δες αν υπάρχει βελτίωση στον ήχο. Πόσες ώρες έχουν τα edifier?
2) Πάρε sub

1)Είναι αυτοενισχυομενα τα edifier
2) Ποιο sub? γιατί πρέπει να είναι με crossover μπορείς να μου προτείνεις κάποιο?
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

αν δεν λυθεί αυτό....δεν γίνεται τίποτα.

Δεν είναι παρά πολύ, φαντάσου η θέση ακρόασης είναι ευθεία σχεδόν στο αριστερό ηχείο. Δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα να αλλάξει αυτό.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Δεν είναι παρά πολύ, φαντάσου η θέση ακρόασης είναι ευθεία σχεδόν στο αριστερό ηχείο. Δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα να αλλάξει αυτό.

Αν δεν γίνεται με τίποτα να αλλάξει αυτό, πάρε ένα καλό ζευγάρι ακουστικά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Δεν είναι παρά πολύ, φαντάσου η θέση ακρόασης είναι ευθεία σχεδόν στο αριστερό ηχείο. Δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα να αλλάξει αυτό.
εστω και λιγα εκατοστά μα μην εισαι κεντρο αδικος κοπος.
Ακου μονοφωνικα θα ειναι πιο σωστα
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

εστω και λιγα εκατοστά μα μην εισαι κεντρο αδικος κοπος.
Ακου μονοφωνικα θα ειναι πιο σωστα

Βασικά δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις και ούτε ψάχνω το τέλειο. Απλά θέλω να είναι γεμάτος ο ήχος. Τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε? να το παρατήσω?
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Βασικά δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις και ούτε ψάχνω το τέλειο. Απλά θέλω να είναι γεμάτος ο ήχος. Τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε? να το παρατήσω?

Τώρα παράδειγμα έχω βγάλει τα edifier ποιο μπροστά στο 1μ και είμαι ευχαριστημένος με τον ήχο, απλά αν τα βαλω ποιο πίσω μπουμαρουν. Τα b&w δεν μπουμαρουν που είναι πίσω αλλά δεν κατεβαίνουν χαμηλά, και δεν γεμίζει ο ήχος
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Τώρα παράδειγμα έχω βγάλει τα edifier ποιο μπροστά στο 1μ και είμαι ευχαριστημένος με τον ήχο, απλά αν τα βαλω ποιο πίσω μπουμαρουν. Τα b&w δεν μπουμαρουν που είναι πίσω αλλά δεν κατεβαίνουν χαμηλά, και δεν γεμίζει ο ήχος

όσο πιο κοντά είναι τα ηχεία σε τοίχο, τόσο πιο πολύ ενισχύονται οι χαμηλές συχνότητες λόγω boundary gain από τους τοίχους. Αν δεν στηθεί θέση ακρόασης στο μέσο ισοπλεύρου (άντε για σένα επειδή το παλεύεις ισοσκελούς) τριγώνου, τσάμπα θα παιδεύεσαι. Πάρες ένα καλό ζευγάρι ακουστικά. Καλύτερα θα ακούς, και περισσότερες ωρες, δεν θα ενοχλείς κιόλας, και αν γουστάρεις κανα τραγούδι θα ανεβάζεις και σε εντάσεις που θές...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Βασικά δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις και ούτε ψάχνω το τέλειο. Απλά θέλω να είναι γεμάτος ο ήχος. Τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε? να το παρατήσω?

υποτίθεται ακούς στερεοφωνία.
Την στερεοφωνική εικόνα την έχεις χάσει.
Εκτός αυτού αν ακούς κοντά στο ένα μόνο από τα δυο ηχεία ακούς με μεγάλη ανισοροπία στην μείξη. Δηλαδή ακούς κάποια όργανα πιό δυνατά από όσο έχει επιλέξει ο καλλιτέχνης να ακούς και άλλα λιγότερο.
Δεν παίζουν ρόλο οι εντάσεις ούτε η τελειότητα.
Με τη λογική αυτή βάλε ένα μόνο ηχείο και άκου μονοφωνικά.
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Απλά σκέφτομαι τι γίνεται με τα στερεοφωνικά αυτοκίνητον που ασχολούνται τόσο, η ακόμη στα club πως το φτιάχνουν αυτό?
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

υποτίθεται ακούς στερεοφωνία.
Την στερεοφωνική εικόνα την έχεις χάσει.
Εκτός αυτού αν ακούς κοντά στο ένα μόνο από τα δυο ηχεία ακούς με μεγάλη ανισοροπία στην μείξη. Δηλαδή ακούς κάποια όργανα πιό δυνατά από όσο έχει επιλέξει ο καλλιτέχνης να ακούς και άλλα λιγότερο.
Δεν παίζουν ρόλο οι εντάσεις ούτε η τελειότητα.
Με τη λογική αυτή βάλε ένα μόνο ηχείο και άκου μονοφωνικά.

Τι ηχείο και τι ενισχυτή χρειάζομαι για μονοτονικό ήχο?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Εσύ μου το πρότεινες.

Μάλλον o supersonic, και δεν ήταν πρόταση. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα πικάπ και να ψάχνεις να βρεις μονοφωνικές παραγωγές (μιλάμε για παραγωγές δεκαετίας του 50 με ήχο χάλια).

Αλλά αν είναι να φτάσεις σε αυτό το σημείο, πάρε ένα γραμμόφωνο να τελειώνεις. Ούρτε ενισχυτές, ούτε ηχεία. ΘΑ γλυτώσεις χρόνο, κόπο, χρήματα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Δεν είναι παρά πολύ, φαντάσου η θέση ακρόασης είναι ευθεία σχεδόν στο αριστερό ηχείο. Δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα να αλλάξει αυτό.
μπορειs να κανειs ενα σχεδιαγραμμα του χωρου?
δεν μπορει.. Θα βρεΘει καποια λυση με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

Απλά σκέφτομαι τι γίνεται με τα στερεοφωνικά αυτοκίνητον που ασχολούνται τόσο, η ακόμη στα club πως το φτιάχνουν αυτό?

Στα club αυτοί που πιάνουν ...πρώτο τραπέζι με την βοήθεια αρκετών οκτανίων θα έχουν surround ,ή 'τετραφωνία και βάλε' ...Στερεοφωνία ποτέ...στα live άλλη φάση ,πρέπει να πάρεις ticket για 'μπροστινή' θέση,αλλά και πάλι θα στην χαλάει το κεντρικό ...
Ξέχασε club χώρους για σωστή αναπαραγωγή...(βλέπε όχλο,καθισμένους-όρθιους,τραπέζια,ντεκόρ,μπάρες,κολώνες,),πάντως προσπαθούν να το 'συμμαζέψουν' αλλιώς,όχι πάντως στερεοφωνικά,με κονσόλες,equalizer,παραπάνω ζεύγη ηχείων (!!!!)...
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων hifi

μπορειs να κανειs ενα σχεδιαγραμμα του χωρου?
δεν μπορει.. Θα βρεΘει καποια λυση με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα

%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%AF%CF%84%CE%B1.png
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Αγορά ηχείων hifi

Θα εξηγήσω μέσω παραδείγματος:αν η αγαπημένη σου αοιδός σε κάποια σημεία της εκτέλεσης,συνοδεύεται απ τον π.χ. κιθαρίστα που 'σιγοντάρει' κάποιες λέξεις ψιθυριστά,αυτό μόνο από στερεοφωνία μέσω συστήματος και Live θα τ ακούσεις...σε club ή έστω και προσεγμένο ηχητικά καφέ,δεν θα το παρατηρήσεις,αλλά και σ ένα σύστημα,που δεν είσαι στη σωστή θέση ,όσο wide και να είναι....θα το 'χάσεις' και μιλώ εξ εμπειρίας.
Δεν λέμε για ένα σόλο,που είναι στο ένα κανάλι,ή κιθαριές,ή κάποια όργανα που παίζουν στο ένα έστω χαμηλότερα.
Μιλάμε για κάποιες λεπτομέρειες που αναδεικνύονται όταν είσαι στο ακριβές spot...
Άκουσε το 'every body plays the fool' Aaron Nevil,που ...ξεκινάει να τραγουδάει και που στέκεται στην σκηνή...

Ή σ αυτό το album ,

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Light_'til_Dawn#/media/File:Bluelighttildawn.jpeg

Άκουσε το 5ο track ,που έχει γίνει και παρουσίαση στο Av extreme πριν 18 χρόνια(στη σελίδα-ηχογραφήσεις για μεγάλα συστήματα):HellHound on my trail,ακούγεται ξεκάθαρα ότι ξεκινάει από αριστερά η καλλιτέχνης μπαίνοντας και τελικά 'αγκυροβολεί' στη σκηνή,περίπου κέντρο...Αυτό ακόμα και σε bistreaux με προσεγμένο ηχητικό σύστημα ,δύσκολα θα το προσέξεις.
Μπορώ να γράφω μέχρι του χρόνου παραδείγματα παρόμοια, γι αυτό και σου λένε για τρίγωνα ισοσκελή ,ισόπλευρα,sweet spots, ύψος αυτιού κ.λ.π.
Αν δεν σε συγκινούν τέτοιες 'λεπτομέρειες',κάτσε όπως είσαι,αν ναι,πάρε ακουστικά και θ ακούς περισσότερες....
Ένα album παρόμοιο με κρουστά από Αφρική,παίζουν μαζί 3-4 (Caravan λέγεται ,σπάνιο),το βάλαμε σε καφέ με καλό σύστημα,αλλά δεν 'έδειχνε' τίποτα μπροστά σ ένα ζευγάρι KLH (φθηνά),αλλά σωστά τοποθετημένο.