HDMI καλώδια για πλήρη υποστήριξη 4Κ,HDR (Dolby Vision κλπ),Dolby Atmos,DTS:X κλπ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Όπως λέει και ο τίτλος αναζητώ κάποιο καλό καλώδιο HDMI που να υποστηρίζει τα πάντα αναφορικά με το 4K:
4K,HDR (HDR10,Dolby Vision,HLG,κλπ) τα νέα φορματ ήχου Dolby Atmos,DTS:X και εν γένει 4Κ@60fps που απ'ότι έχω δει είναι το ζητούμενο. Με λίγα λόγια να πάρω κάτι όσο το δυνατόν πιο future proof.Να μην πάρω κάτι που σε κάποιες περιπτώσεις όπως στα 4K@60fps δεν θα περνάει το video.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και πιο συγκεκριμένα για αυτά τα δυο καλώδια:

1. Το HDMI-MET-1.8 της crystal audio:

https://www.crystalaudio.gr/el/acce...les/accessories-cables-hdmi/hdmi-met-1-8.html
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...ο-καλώδιο-hdmi-ultra-high-speed-ethernet-1.8m

Το συγκεκριμένο απ'ότι είδα πρέπει να είναι το καλύτερο της crystal audio,και σε σχέση με τα υπόλοιπα έχει 2 (αντί 1 άλλα) μαγνητικούς φερρίτες,Επίπεδα Θωράκισης 4 (προστατευτικό πλέγμα και τριπλή θωράκιση αγωγών) ενώ άλλα έχουν μόνο τριπλή θωράκιση αγωγών.Επίσης νομίζω έχει και μεταλλικούς ακροδέκτες σε αντίθεση με άλλα που έχουν πλαστικούς.
Γενικώς η crystal audio το αναφέρει ως το καλύτερο της και το δίνει στην Κατηγορία 5 αστέρων,signature ενώ στα άλλα δίνει 4 αστέρια.

2. Το HDMI-PR-5 της crystal audio:

https://www.crystalaudio.gr/el/accessories/accessories-cables/accessories-cables-hdmi/hdmi-pr-5.html
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...o-επίχρυσο-καλώδιο-hdmi-high-speed-premium-5m

Το συγκεκριμένο είναι 5m στην κατηγορία 4 αστέρων σύμφωνα με την crystal audio πάντα.

Επίσης απ'ότι έχω δει και τα δυο παραπάνω καλώδια είναι premium Certified από HDMI.org

Παλιότερα θυμάμαι που λέγαμε ότι εφόσον πρόκειται για ψηφιακό σήμα,είναι θέμα απλά "κλειδώνει" ή δεν "κλειδώνει" και δεν υπάρχουν θέματα καλύτερης απόδοσης σε ποιότητα εικόνας κλπ.
Τώρα στο 4K εξακολουθούν να ισχύουν τα ίδια ή όχι? Γνωρίζω βέβαια πως στο θέμα αυτό φυσικά οι απόψεις διίστανται.

Να αναφέρω πως πρόκειται να συνδεθεί με LG C8 OLED και oppo UDP-203 εκτός των άλλων.Επομένως προφανώς ζητάω την βέλτιστη απόδοση.Αυτό που θέλω είναι φυσικά να μην δώσω άσκοπα πολλά χρήματα,αλλά να σιγουρευτώ ότι θα πάρω ένα καλώδιο που θα υποστηρίζει τα πάντα (4K,ARC,Dolby Vision,Dolby Atmos,DTS:X κλπ) με τη βέλτιστη απόδοση.Μην πάρω κάποιο καλώδιο που μπορεί να μην αποδίδει τη μέγιστη ποιότητα ή σε κάποιες περιπτώσεις να έχω θέματα.

Τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω 2 καλώδια της crystal audio?
Τι άλλες καλές επιλογές καλωδίων έχω?

Σας ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τσιμπάει λιγουλάκι αλλά σα δήλωμενος καλωδιας ψαρώνω από τέτοια.


Και μια δήλωση:

"It is important to understand that all AudioQuest HDMI cables up to 8 meters are guaranteed to exceed the requirements for all possible HDMI 2.0/HDCP 2.2 data streams, including 4K UltraHD, HDR, and Blu-ray Ultra HD. In addition, AudioQuest Pearl makes use of Active Frequency-Equalization to enable full 18Gbps/4K UltraHD performance from 10 to 15 meters."
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μεχρι στιγμηs το crystal audio νικαει σαν VfM ...μη πω και σαν ποιοτητα κατασκευηs οτι δειχνει απο τα κορυφαια
(κατα την γνωμη μου)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δοκιμασμένο σε 15m και μέσω ενισχυτή AV σε 4Κ 60Hz 4:4:4 HDR&Dolby Vision

https://www.kimber.com/products/HD19e

Και τα Audioquest και Wireworld που αναφέρθηκαν είναι καλές επιλογές. Απλά το Kimber έχω δοκιμάσει προσωπικά.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Πώς μπορούμε να μάθουμε αν υποστηρίζει το σετ μας 12bit 444 κλπ;
Τα καλώδια που έχω είναι απλά αλλά μην δώσω λεφτά και στο τέλος δεν κάνει η τηλεοραση η κάτι αλλο.

Η τηλεοραση είναι Panasonic TX-65DX750E ο ενισχυτής DENON 1500H και το media player Zidoo X10
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση παιδιά!

Αυτό που βλέπω για ακόμα μια φορά είναι ότι τελικά οι απόψεις διίστανται για το αν το καλώδιο HDMI είναι θέμα απλά "κλειδώνει" ή "δεν κλειδώνει" ή αν ένα ακριβό καλώδιο θα σου δώσει το κάτι παραπάνω σε ποιότητα εικόνας.
Από εκεί και πέρα κάποιες προτάσεις που έγιναν όπως το Wireworld Chroma 7 που μόλις στα 0.3 m ξεκινάει από 59 ευρώ και ανεβαίνει με το μήκος νομίζω πως ίσως είναι λιγάκι υπερβολή...Αν σκεφτεί κανείς ότι και ένα zidoo x9s το παίρνει κανείς με λίγο παραπάνω από 100 ευρώ,το να δώσει κανείς τόσα χρήματα για καλώδιο δεν ξέρω αν πραγματικά θα του δώσει αυτό το κάτι παραπάνω που να αξίζει.

Θα ήθελα να μου λέγατε τη γνώμη σας και για αυτό εδώ το καλώδιο της Kabel από το amazon.de που αναφέρεται σε αυτό εδώ το νήμα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/693997-καλωδιο-hdmi-4k-hdr-60hz-10μ/

Δείχνει να είναι πολύ super-duper και από τιμή αρκετά προσιτό αν και δεν έχω δοκιμάσει να δω στο amazon.de πόσο ακριβώς θα βγει μαζί και με τα μεταφορικά.
Στο συγκεκριμένο νήμα ο άνθρωπος έψαχνε καλώδιο hdmi 10μ που να στελνει σημα 4K HDR στα 60Hz για μεγάλη απόσταση και απ'ότι λέει τελικά το αγόρασε και του δούλεψε μια χαρά! Δεν διευκρινίζει βέβαια αν τελικά το αγόρασε στην έκδοση των 7,5 m ή των 10 m .
Τι γνώμη έχετε και για το συγκεκριμένο καλώδιο της Kabel?
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση παιδιά!

Αυτό που βλέπω για ακόμα μια φορά είναι ότι τελικά οι απόψεις διίστανται για το αν το καλώδιο HDMI είναι θέμα απλά "κλειδώνει" ή "δεν κλειδώνει" ή αν ένα ακριβό καλώδιο θα σου δώσει το κάτι παραπάνω σε ποιότητα εικόνας.
Από εκεί και πέρα κάποιες προτάσεις που έγιναν όπως το Wireworld Chroma 7 που μόλις στα 0.3 m ξεκινάει από 59 ευρώ και ανεβαίνει με το μήκος νομίζω πως ίσως είναι λιγάκι υπερβολή...Αν σκεφτεί κανείς ότι και ένα zidoo x9s το παίρνει κανείς με λίγο παραπάνω από 100 ευρώ,το να δώσει κανείς τόσα χρήματα για καλώδιο δεν ξέρω αν πραγματικά θα του δώσει αυτό το κάτι παραπάνω που να αξίζει.

Θα ήθελα να μου λέγατε τη γνώμη σας και για αυτό εδώ το καλώδιο της Kabel από το amazon.de που αναφέρεται σε αυτό εδώ το νήμα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/693997-καλωδιο-hdmi-4k-hdr-60hz-10μ/

Δείχνει να είναι πολύ super-duper και από τιμή αρκετά προσιτό αν και δεν έχω δοκιμάσει να δω στο amazon.de πόσο ακριβώς θα βγει μαζί και με τα μεταφορικά.
Στο συγκεκριμένο νήμα ο άνθρωπος έψαχνε καλώδιο hdmi 10μ που να στελνει σημα 4K HDR στα 60Hz για μεγάλη απόσταση και απ'ότι λέει τελικά το αγόρασε και του δούλεψε μια χαρά! Δεν διευκρινίζει βέβαια αν τελικά το αγόρασε στην έκδοση των 7,5 m ή των 10 m .
Τι γνώμη έχετε και για το συγκεκριμένο καλώδιο της Kabel?
Το έχω σε 15μετρο και μπήκε σε ταβάνι για μελλοντικό προβολέα 4Κ.
Δοκιμάστηκε μόνο σε 1080p σήμα και για να δω ότι λειτουργεί πριν ταβανωθεί.
Σαν κατασκευή δείχνει ποιοτικότατο και είναι "φίδι".(χοντρο αρκετά)
Το βύσμα με τα βίας πέρασε από φ23 κανάλι σπιράλ.

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
 

Giopapa

New member
26 July 2011
61
Έχω κ εγώ 3 από αυτά τα καλώδια κλειδώνουν κανονικά σε 4κ 60hz κάπου στα 6 αν θυμάμαι ήταν τα μεταφορικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: HDMI καλώδια για πλήρη υποστήριξη 4Κ,HDR (Dolby Vision κλπ),Dolby Atmos

Πώς μπορούμε να μάθουμε αν υποστηρίζει το σετ μας 12bit 444 κλπ;
Τα καλώδια που έχω είναι απλά αλλά μην δώσω λεφτά και στο τέλος δεν κάνει η τηλεοραση η κάτι αλλο.

Η τηλεοραση είναι Panasonic TX-65DX750E ο ενισχυτής DENON 1500H και το media player Zidoo X10

12bit και 4:4:4 μαζί στα 60Hz next year (HDMI 2.1).

Είτε με δοκιμή, είτε βλέποντας πως είναι χαρακτηρισμένο ένα καλώδιο είναι οι πιο ασφαλείς τρόποι. https://www.hdmi.org/consumer/finding_right_cable.aspx
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Απάντηση: HDMI καλώδια για πλήρη υποστήριξη 4Κ,HDR (Dolby Vision κλπ),D

12bit και 4:4:4 μαζί στα 60Hz next year (HDMI 2.1).

Είτε με δοκιμή, είτε βλέποντας πως είναι χαρακτηρισμένο ένα καλώδιο είναι οι πιο ασφαλείς τρόποι. https://www.hdmi.org/consumer/finding_right_cable.aspx

Δηλαδη εγω με το συστημα που εχω μεχρι τι μπορω να εχω;
Παραδειγμα ενω στο Zidoo εχω βαλει στις ρυθμισεις 12 bit 444 στις 4k ταινιες οταν παω στο info μου γραφει 8 bits
 

Giopapa

New member
26 July 2011
61
Και εγώ με το Zidoo x9s σε 4 κ έχω δεί 10bit καί 4.2.2 στις ρυθμίσεις το έχω Auto, 8 bit έχω παρατηρήσει σε 1080 ταινίες.τα 12 bit αν δεν κάνω λάθος είναι σε Dolby vision.
Με Denon 1200x
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Σε 1080 εχω δει 12 bit
Το ενα καλωδιο ισως να ειναι καλο γιατι μου ειπε οτι το πηρε 35 ευρω αυτος που μου το εδωσε (δεν μπορω να το βγαλω τωρα να πω ποιο ειναι)
Το αλλο καλωδιο σιγουρα ειναι μαπα γιατι ηταν μεσα σε ενα A.C. Ryan media player

IMG-20181223-210353.jpg
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Σε τόσο μικρο μήκος (κάτω από 2m), σχεδόν ότι και να πάρεις, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Δοκιμασμένο σε 15m και μέσω ενισχυτή AV σε 4Κ 60Hz 4:4:4 HDR&Dolby Vision

https://www.kimber.com/products/HD19e

Και τα Audioquest και Wireworld που αναφέρθηκαν είναι καλές επιλογές. Απλά το Kimber έχω δοκιμάσει προσωπικά.

δεν το επηρεαζει που ειναι v1.4 (max 10.4 Gbps) σε σχεση με αυτα που ειναι v2 (max 18 Gbps) στα frame rates?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
δεν το επηρεαζει που ειναι v1.4 (max 10.4 Gbps) σε σχεση με αυτα που ειναι v2 (max 18 Gbps) στα frame rates?

Δεν υπάρχουν versions στα καλώδια όπως το γράφεις και φυσικά ούτε κι αυτό είναι όπως το περιγράφεις. Έχουν άλλες κατηγοριοποιήσεις. Όποιος σου πει για v 1.4 ή v 2.0 όπως έχουμε πει πολλές φορές, το τυλίγεις γύρω από το λαιμό του και το τραβάς για να δεις πόσο καλά κλειδώνει. Κατόπιν του παραγγέλνεις ένα πιτόγυρο, γιατί αυτό είναι το επάγγελμά του, και όχι καλώδιο.

Το συγκεκριμένο κλειδώνει κανονικά στα 15m χωρίς θέματα και εννοείται ότι δείχνει το μέσο που χρησιμοποιείς το είδος του σήματος. Η κατηγοριοποίησή του είναι High Speed.