Ένα Χριστουγεννιάτικο δώρο για εσάς! [...από τον Phil Spector]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
- Darlene Love · Christmas (Baby Please Come Home) -

Φίλοι, Χρόνια Πολλά
Καλά Χριστούγεννα, ευτυχισμένη η Καινούργια Χρονιά!



Various - A Christmas Gift For You From Philles Records (1963, Philles Records)

AChristmasGiftForYou.jpg

Τραγούδια: A1 Darlene Love - White Christmas, A2 The Ronettes - Frosty The Snowman, A3 Bob B. Soxx And The Blue Jeans - The Bells Of St. Mary, A4 The Crystals - Santa Claus Is Coming To Town, A5 The Ronettes - Sleigh Ride, A6 Darlene Love - Marshmallow World, B1 The Ronettes - I Saw Mommy Kissing Santa Claus, B2 The Crystals - Rudolph The Red-Nosed Reindeer, B3 Darlene Love - Winter Wonderland, B4 The Crystals - Parade Of The Wooden Soldiers, B5 Darlene Love - Christmas (Baby Please Come Home), B6 Bob B. Soxx And The Blue Jeans - Here Comes Santa Claus, B7 Phil Spector And Artists - Silent Night
Μουσικοί: "Teenage" Steve Douglas, Jay Migliori, Roy Caton, Lou Blackburn (πνευστά), Tom "Arbuckle" Tedesco, Bill Pitman, Irv Rubins, Nino Tempo (κιθάρα), Leon Russell, Don Randi, Al Delory (πιάνο), Ray Pohlman, Jimmy Bond (μπάσο), Hal Blaine (τύμπανα), Frank Kapp, Sonny Bono, Jack Nitzsche (κρουστά), Johnny Vidor Strings (έγχορδα)
Παραγωγή / Μηχανικός / Ενορχήστρωση: Phil Spector / Larry Levine / Jack Nitzsche

Ηχογραφήθηκε, τον Σεπτέμβριο μέχρι τον Οκτώβριο στα Gold Star Recording στούντιο του Χόλιγουντ και κυκλοφόρησε 22 Νοεμβρίου του 1963

PhilSpectorDarleneLove.jpg

Μπορούν Δώδεκα Μεγάλα Χριστουγεννιάτικα Τραγούδια να αντιμετωπίζονται με τον ίδιο ενθουσιασμό όπως το σημερινό πρωτότυπο ποπ υλικό· τραγουδισμένα από τέσσερις από τους μεγαλύτερους ποπ καλλιτέχνες της χώρας· που παράγονται με το ίδιο συναίσθημα και ήχο που βρίσκεται στα χιτ σινγκλ των εν λόγω καλλιτεχνών, χωρίς να χάνουν για μια στιγμή το αίσθημα των Χριστουγέννων και χωρίς να καταστρέφουν ή να εισβάλλουν στην ευαισθησία και την ομορφιά που περιβάλλει όλη τη μεγάλη Χριστουγεννιάτικη μουσική;

Μέχρι τώρα, ίσως όχι! Αλλά είμαι βέβαιος ότι αφού ακούσετε αυτό το άλμπουμ θα συμφωνήσετε ότι οι απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις βρίσκονται σε κάθε αυλάκωση αυτού του άλμπουμ, γιατί τώρα για πρώτη φορά στην ιστορία των ηχογραφήσεων, τέσσερα από τα μεγαλύτερα εφηβικά αστέρια στην Αμερική, όλα στην ίδια ετικέτα - ολόκληρο το ρόστερ των Philles Records, The Crystals, The Ronettes, Darlene Love και Bob B. Soxx and The Blue Jeans συναντήθηκαν σε ένα πρόσφατα παραγόμενο άλμπουμ, το καθένα τραγουδώντας πολλά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια με το δικό του απαράμιλλο ύφος και με τον ήχο που έκανε τον κάθε ένα από τους δίσκους του μια τόσο μεγάλη επιτυχία...

Αυτό το άλμπουμ δημιουργήθηκε αποκλειστικά για εσάς και μόνο με εσάς κατά νου. Είναι μια προσπάθεια να εκπροσωπηθούν τα σπουδαία νεαρά αστέρια στον τομέα της ηχογράφησης, τραγουδώντας μερικές από τις μεγαλύτερες μουσικές που γράφτηκαν ποτέ. Έρχεται από μένα σε σας με την ειλικρινή ευχή να κατανοήσετε και να εκτιμήσετε αυτήν την προσπάθεια σε κάτι νέο και διαφορετικό για τα Χριστούγεννα. Είμαι πολύ περήφανος για τους καλλιτέχνες μου αυτή τη στιγμή και πολύ ευγνώμων που έχω την ευκαιρία να εκφράσω τον εαυτό μου όπως έκανα σε αυτό το άλμπουμ. Εγώ μαζί με τους Crystals, Ronettes, Darlene Love, Bob B. Soxx and The Blue Jeans, ελπίζω να απολαμβάνετε και να αγαπάτε αυτό το άλμπουμ όσο το απολαύσαμε εμείς φτιάχνοντάς το για εσάς και να σας ευχηθούμε τα καλύτερα Χριστούγεννα και τον ευτυχέστερο Νέο Χρόνο και σας ευχαριστούμε πολύ που μας αφήσατε να περάσουμε αυτά τα Χριστούγεννα μαζί σας.
- Phil Spector, 1963

Το A Christmas Gift for You του Phil Spector είναι μια συλλογή από αναμφισβήτητα μερικά από τις καλύτερα στούντιο σέσιον στην ιστορία της μουσικής. Ηχογραφημένο σε μόλις λίγες εβδομάδες, το 1963 στο Λος Άντζελες, το άλμπουμ είχε την ατυχία να κυκλοφορήσει την ίδια μέρα που δολοφονήθηκε ο Τζον Φιτζέραλντ Κένεντι. Αργότερα επανακυκλοφόρησε στις αρχές της δεκαετίας του '70 και άρχισε να συγκεντρώνει την προσοχή που του αξίζει. Το περιοδικό Rolling Stone το ταξινόμησε ως το 142ο μεγαλύτερο άλμπουμ όλων των εποχών, ανεξάρτητα από το είδος.

Ο Spector αντιμετώπισε μια σειρά από συνήθως κοσμικά Χριστουγεννιάτικα στάνταρτ με την χρήση του "Wall of Sound", ενώ οι επιλογές περιλαμβάνουν διασκευές των τακτικών καλλιτεχνών του, κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Ένα ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης μέχρι τα Χριστούγεννα, με κομμάτια που χαρακτηρίζουν τα μεγάλα ηχοτοπία του Spector, από τα σαρωτικά έγχορδα μέχρι τις καμπάνες, που θα ήταν όμως στόλισμα βιτρίνας χωρίς το ταλαντούχο καστ - κυρίως της Darlene Love, της οποία τα εκτινασσόμενα, γλυκόπικρα φωνητικά στο "Christmas (Baby Please Come Home)" προκαλούν την εύκολη επιδοκιμασία.

Καθ' όλη τη διάρκεια, ο Spector δεσπόζει με το μαξιμαλιστικό του στιλ, βοηθώντας τους καλλιτέχνες, όπως τις Crystals να αναζωογονήσουν το "Santa Claus Is Coming to Town" και τις Ronettes να ανανεώσουν το "Frosty the Snowman". Και βέβαια δεν ξεχνάμε τον σκηνοθέτη Martin Scorsese που χρησιμοποίησε κομμάτια αυτού του άλμπουμ με εκπληκτικό αποτέλεσμα σε διαφορετικές σκηνές του ανυπέρβλητου Goodfellas.

(*****, πηγές: wikipedia.org, Amazon.com)

Στην Ευγενία μου, που σήμερα γιορτάζει!

SantaClaus.jpg
Το άλμπουμ επανεκδόθηκε από την Apple Records το 1972, με διαφορετικό εξώφυλλο - μια φωτογραφία του Spector, ντυμένου ως γενειοφόρος Άγιος Βασίλης, φορώντας μια κονκάρδα "Back to Mono" και με νέο όνομα, Phil Spector's Christmas Album​
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

christmas-tree-gifts.gif
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Χρονια Πολλα φωτισμενα, χαρουμενα και παντα με εδιαφερον για την ζωη και για σενα.

Και την ωρα που ευχομαι τα παραπανω... το κανω με καλα ακουσματα με good vibrations :a0210:

WP_20181225_14_43_48_Pro.jpg

( Ο πρωτος παιζει στο πλατώ ;) )
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Το απέκτησα με τη Back to Mono κασετίνα , αλλα ομολογώ ότι δεν του έχω δώσει σημασία λόγω των υπόλοιπων τριών Cds που είναι απίστευτα.
Τις ευχές μου στην Ευγενία Γρηγόρη (έχω ξαδερφές συνονόματες, λόγω γιαγιάς)
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
:grinning-smiley-043Γρηγόρη ευχαριστώ γιά τό δώρο καί πρωτίστως γιά τίς άναγοζωονητικές μουσικές παρουσιάσεις ξεναγήσεις πού μέ ταξιδεύουν στόν χρόνο.
 
17 June 2009
3,594
Xρόνια Πολλά αγαπημένε μας διαχειριστή!! Κάθε ευτυχία σε σένα και την πολυμελή οικογένειά σου!!!!
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να αγοράσω την συλλογή του Phil Spector διότι μαζεύω χρήματα να αγοράσω το επόμενο box με remaster των Beatles... :BDGBGDB55:
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Κάλλη άν καί off topic σέ ποιό remaster box τών Beatles αναφέρεσαι? πού σίγουρα θά είναι αναζωογονητικό στά μουσικά μας ταξίδια επίσης.Σάς Εύχομαι Ολους Καλές γιορτές καί Καλή Χρονιά μέ Αγάπη.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Σ'ευχαριστώ πολύ...βρήκα καί τό νήμα τού Δημήτρη(supersonic) πού είναι κατατοπιστικό γιά τήν αγορά.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
PhilSpectorLaLaBrooks.jpg

Και φυσικά, ...η κλασική και ανυπέρβλητη πρόταση για αυτές τις ημέρες με αγάπη, σε όλους σας!