Αγορά Dac/ Amp combo με Over-Ear ακουστικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Καλησπέρα σας, λόγω του ωραρίου εργασίας μου και τη μουσική ως μοναδικό μέσο ψυχαγωγίας, αποφάσισα να επενδύσω σε καλής ποιότητας Over-Ear ακουστικά και dac/amp. Ακούω κυρίως ηλεκτρονική μουσική, χωρίς να χρειάζομαι μπάσα όπου μου πνίγουν τα κομμάτια με κάποια φθηνά headset που είχα στην κατοχή μου, για να απολαμβάνω όλους τους ήχους του κομματιού. Τα ακουστικά βέβαια δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να υποστούν υποβάθμιση από την απλή κάρτα ήχου που βρίσκεται στο φθηνό laptop μου. Δε χρησιμοποιώ coaxial-rca ή πιθανόν άλλες θύρες που έβρισκα σε ποιοτικά dac/amps, παρά μόνο usb για σύνδεση με το laptop. Επίσης προορίζονται για οικιακή χρήση μόνο, οπότε δε θα εκμεταλλευτώ τα φορητά dac. Για ακρόαση μέσω Deezer Hi-Fi ( Flac streaming), CD. Εν κατακλείδει, διαθέτω το αντίστοιχο ποσό στον dac/amp όπου θα καλύπτει όλες τις δυνατότητες των ακουστικών, χωρίς να τα υποβαθμίζει και εκείνος. Προς το παρόν έχω βρει τα εξής μοντέλα; Pro-ject head box usb, Audioengine d1, Ifi audio nano idsd le, Swisssonic Had-1 (Thomann). Ποιά η άποψή σας για τους παραπάνω; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις και καλές γιορτές!
 
Last edited by a moderator:

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Δεν ανέφερες τα ακουστικά που έχεις ή σκοπεύεις να αποκτήσεις πράγμα εξαιρετικά σημαντικό για την επιλογή του ενισχυτή. Όσον αφορά τα μοντέλα που σκέφτεσαι προσωπικά θα απέρριπτα project & audioengine, δεν έχω άποψη για το Thomann branded μηχανάκι (αν και δείχνει ενδιαφέρον) και θα κατέληγα στο ifi μόνο όμως αν τα ακουστικά δεν θέλουν ρεύμα. Αν ήμουν στη θέση σου θα προσπαθούσα να ανέβω λίγο σε budget και να πάρω το σετ topping A30/D30 για desktop χρήση. Όμως αν ήταν δική μου επιλογή πάλι το xduoo xd05 θα αγόραζα, τη φορητότητα κανείς δε μίσησε.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Ευχαριστώ για την απάντηση, σχετικά με τα ακουστικά, σκεφτόμουν για Beyerdynamic dt770 pro 250ohm, αν τα χαλάσω με το dac/amp πάω για τα 80. Άλλες εναλλακτικές όπως Audio technica m50x, Sennheiser hd380 pro. Εκτός και αν κάποιος χρήστης μου προτείνει κάποια άλλα για τη χρήση που προορίζονται και σε εκείνο το εύρος τιμής. Βέβαια το dac amp να αναδεικνύει πλήρως τις δυνατότητες του εκάστοτε ακουστικού. Υπάρχουν κριτικές στο Thomann που υποστηρίζουν για τον Swisssonic DA-1 πως παίζουν άνετα τα dt770 250, γι αυτό και σκεφτόμουν. Βέβαια θα αγοράσω τα πρώτα ποιοτικά ακουστικά, χωρίς να είμαι μουσικός, ούτε να γνωρίζω από μουσική ή από ηχοσυστήματα, παρά μόνο να απολαμβάνω πλήρως όλους τους ήχους που βγάζει το κομμάτι σε ποιότητα flac και cd. Επίσης, διαμένω μόνος μου και όχι σε αστικό περιβάλλον όπου υπάρχει ιδιαίτερος θόρυβος απ'έξω.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Με συγχωρείτε, αλλά λόγω τυπογραφικού λάθους τα μέλη που έχουν το θέμα της σελίδας AVclub σε λευκό δεν μπορούν να διαβάσουν την αρχική δημοσίευση, το έχω σε Dark και το διαπύστωσα όταν το άλλαξα σε white.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από τα dac που αναφέρεις το ifi είναι το καλύτερο.
Ακουστικά αφού είσαι σε σπίτι μόνος καλύτερα να αγοράσεις ανοικτού τύπου για καλύτερη σκηνή και αέρα.
Εκτός και αν λόγω της μουσικής που ακούς θέλεις πιο δυνατό μπάσο τότε λογικά θα προτιμήσεις τα κλειστού τύπου.
Από beyerdynamic θα κοιτούσα τα DT800 32Ω έχουν καλύτερη τονική ισορροπία.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Σε περίπτωση που συνδυάσω τα dt880 32Ω με τον ifi θα τα υποβαθμίζει καθόλου ή θα χρειαστεί να πάω σε εναλλακτικές όπως topping a30 d30 όπως ανέφερε ο ZaBBaLos;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όχι καθόλου , αν όμως σε παίρνει το budget τότε το nano idsd black https://ifi-audio.com/products/nano-idsd-bl/
είναι καλύτερο.
Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την άποψη του , εγώ π.χ τα topping , xduoo κλπ chifi δεν τα προτιμώ αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση.
Επίσης αφού δεν σε ενδιαφέρει η φορτικότητα ένα schiit stack είναι η καλύτερη περίπτωση.
Schiit modi + magni = end game on the budget.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το ifi nano le υποθέτω πως είναι μία ελαφρώς υποβαθμισμένη έκδοση του ifi nano του οποίου υπήρξα κάτοχος για καιρό. Το ifi λοιπόν είναι ένα εξαιρετικό dac (για τα λεφτά του κι όχι μόνο) αλλά ένας μέτριος ενισχυτής. Δε θα τον επέλεγα για να οδηγήσω ακουστικά άνω των 40-50Ω (χοντρικά πάντα μιλώντας καθώς η μέση εμπέδηση δεν είναι το μόνο κριτήριο). Είναι όμως μία τίμια επώνυμη συσκευή.

Το Thomann είναι ένα κατάστημα που θα εμπιστευόμουν, αν για παράδειγμα αγοράσεις και τα ακουστικά σου από εκεί στην ίδια παραγγελία ώστε να γλιτώσεις ή να περιορίσεις τα ταχυδρομικά κόστη, το swissonic ίσως να ήταν καλή επιλογή. Προφανώς για να "παίζει" έως 24/96 ακόμα και από spdif θα έχει κάποιο παλιό dac chip αλλά αυτό είναι κάτι που δε λέει και πολλά όταν μιλάμε για headamp, ο ενισχυτής είναι αυτός που πραγματικά μετράει.

Όλα τα πράγματα τα συγκρίνεις με βάση την τιμή τους και τον ανταγωνισμό. Ο συνδυασμός ξεχωριστού ενισχυτή και dac σου δίνει δυνατότητες μελλοντικών αναβαθμίσεων αφού δεν παντρεύεσαι μία συσκευή. Επίσης για μένα είναι σημαντικό να υπάρχει μεταβλητή έξοδος για να μπορείς μελλοντικά να συνδέσεις ενεργά ηχεία (ή κάποιον τελικό και ηχεία). Πάντα κοιτάζω όλες τις παραμέτρους. Τα schiit είναι μία αντίστοιχα καλή επιλογή αλλά υπάρχουν συχνά ελλείψεις.

Για να μη σε μπερδεύω περισσότερο και με βάση πάντα το budget σου μπορείς να δεις τους εξής συνδυασμούς:
1. ifi nano με Sennheiser 380 pro, λιγότερο από 300€ φορητό dac/amp και φορητά ακουστικά
2. Το ρίσκο του swissonic με ένα ζευγάρι σαφώς καλύτερα ακουστικά από Thomann (πχ beyer DT 880 που αναφέρθηκαν ή κάποιο Fostex κτλ) πάλι στα 300€ τελική με ταχυδρομικά
3. Ένα σετάκι ενισχυτή/dac με μακράν καλύτερη απόδοση, αναβαθμισιμότητα κτλ που όμως θα ανεβάσει το budget σου αρκετά (κάπου 120-150€).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το Sennheiser 380 pro το οποίο γνωρίζω ακουστικά πολύ καλά είναι dead cold ιδανικό εργαλείο αλλά δεν θα το επέλεγα ποτέ για casual ακροάσεις.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Δεν μπερδεύτηκα, αντιθέτως έχω την υπομονή και επιμονή να μάθω περισσότερα σχετικά με τη σωστή αγορά του σετ και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Υπάρχει κανένα μέλος από Ελλάδα που να έχει δοκιμάσει τον swissonic να μας πει εντυπώσεις; Επίσης δεν έχω θέμα με πάντρεμα ενός σετ αντί αλλαγής ακουστικών η amp/dac μελλοντικά για τυχόν αναβάθμιση, αφού προορίζονται για οικιακή χρήση.πιστευω γύρω στα 300 ευρώ το σετ θα ήταν μια τιμή στην οποία θα ήθελα να παραμείνω, πιστεύω πως αν ανέβω πιω πάνω σε τιμή δε θα κέρδιζα κάτι αφού δεν έχω εκπαιδευμένο αυτί ούτε εμπειρία να καταλάβω μικροδιαφορές σε συχνότητες.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Και σε περίπτωση της εναλλακτικής του ifi nano με τα Sennheiser 380pro, ποια άλλα ακουστικά θα προτείνατε κοντά στην τιμή τους;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτό δεν είναι τόσο εύκολο πρέπει να μας πεις τι ψάχνεις στον τομέα του ήχου για να σε κατευθύνουμε λίγο αλλά χωρίς ακρόαση είναι γουρούνι στο σακί.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Για ακροάσεις κυρίως ηλεκτρονικής μουσικής, οπότε δε χρειάζομαι κάτι με αρκετά μπάσα, ουδέτερο ήχο και ανοιχτού τύπου επειδή ανέφερα το θέμα με την οικία και το χώρο που βρίσκομαι. Έχω κοντά μου ένα μαγαζι για δοκιμή ακουστικών, οπότε κάθε πρόταση σε μοντέλο θα δοκιμαστεί.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σε αυτή την περίπτωση οι προτάσεις είναι οι κλασικές!
Το γούστο είναι το κριτήριο στην τελική επιλογή.
Sennheiser HD598sr (μόνο από Amazon).
Beyerdynamic DT880pro
AKG K240
Sennheiser HD58X (massdrop)
AKG 612 pro
AKG 7xx (massdrop)
Σίγουρα ξεχνάω κάποια θα βοηθήσουν και οι υπόλοιποι.
 

Podilatontas

New member
25 December 2018
19
Αθήνα
Θα μπορεί να οδηγήσει ακουστικά με μεγάλη ωμική αντίσταση; Από ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας οι φορητοί είναι για ακουστικά με μικρότερη αντίσταση. Το ότι είναι υβριδικός θα έχει κάποιο πλεονέκτημα;
 

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Re: Απάντηση: Αγορά Dac/ Amp combo με Over-Ear ακουστικά

Καλημέρα!
Για να μην ανοίγω νεο νημα... μια ερωτηση

Ειμαι κάτοχος του cayin n3 το οποιο εχει output power 130mW.
Αν συνδεσω ως amp το idsd nano le το οποιο έχει και αυτό headphone output power 130mW , θα προσφέρει κάτι στο θέμα της ενισχυσης ή θα είναι μια από τα ίδια;

Γενικά , ο ενισχυτης ακουστικων για να προσφερει κατι πρέπει να έχει μεγαλύτερο output power από το dap ;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Που να το συνδέσεις , στον υπολογιστή?
Το nano είναι usb dac/amp και όχι αναλογικός ενισχυτής ακουστικών συνεπώς δεν μπορείς να συνδέσεις
την έξοδο του cayin στο nano αν αυτό εννοείς.
Από εκεί και πέρα αν εννοείς να δοκιμάσεις και τα δύο σαν usb dacs τότε σαν ισχύ εξόδου θα πάρεις πάνω κάτω το ίδιο
το μόνο που θα αλλάξει θα είναι η χροιά του ήχου.