Δορυφορικη προεργασια απο αρχαριο

blackjack21

New member
25 December 2018
4
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Αφορμη για το μυνημα μου ειναι διοτι θελω να δημιοργησω το απολυτο ψυχαγωγικο δορυφορικο κοσμο και επειδη ειμαι τελειως ασχετος ηθελα την γνωμη σας. Καταρχην θα ηθελα την γνωμη σας γιαυτην την τηλεοραση.Ειναι η αρχικη αγορα μου : https://www.mediamarkt.gr/el/produc...pf|[1213664]||p|skz_product_feed|&sku=1213664 Απο εκει και περα για την ολη δορυφορικη κατασταση τι χρειαζομαι?Ενα πιατο και εναν αποκωδικοποιητή?
 
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Αφορμη για το μυνημα μου ειναι διοτι θελω να δημιοργησω το απολυτο ψυχαγωγικο δορυφορικο κοσμο και επειδη ειμαι τελειως ασχετος ηθελα την γνωμη σας. Καταρχην θα ηθελα την γνωμη σας γιαυτην την τηλεοραση.Ειναι η αρχικη αγορα μου : https://www.mediamarkt.gr/el/produc...pf|[1213664]||p|skz_product_feed|&sku=1213664 Απο εκει και περα για την ολη δορυφορικη κατασταση τι χρειαζομαι?Ενα πιατο και εναν αποκωδικοποιητή?

Θέλεις αυτά που αναφέρεις, συν μοτέρ, συν συνδρομητικές κάρτες
 

blackjack21

New member
25 December 2018
4
Ναι αδερφε αν μπορεις να με βοηθησεις θα το εκτιμούσα.Στο μυαλό μου θελω να φτιαξω το απολυτο ψυχαγωγικό δορυφορικό εξοπλισμο με πολλα κανάλια απο πολλες χωρες.Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επιτευχθει ετσι οπως το εχω στο μυαλό μου
 

angelob7

Established Member
17 June 2006
230
Τρίπολη
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Αρχικά θέλεις ένα καλό δορυφορικό πιάτο 1,2 διάμετρο (π.χ. gibertini) με ένα καλό lnb (π.χ. inverto) και αφού σε ενδιαφέρει να πιάνεις πολλούς δορυφόρους και ένα μοτέρ, ώστε να γυρίζει το πιάτο από δορυφόρο σε δορυφόρο. Από δορυφορικό δέκτη, θέλεις κάποιον με Linux που του βάζεις διάφορα images (λειτουργικό σύστημα, όχι το επίσημο) ώστε να βλέπεις ότι είναι "ελεύθερο" κάθε φορά. Χοντρικά αυτά, θέλει αρκετό διάβασμα...
 

blackjack21

New member
25 December 2018
4
Απάντηση: Re: Δορυφορικη προεργασια απο αρχαριο

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Αρχικά θέλεις ένα καλό δορυφορικό πιάτο 1,2 διάμετρο (π.χ. gibertini) με ένα καλό lnb (π.χ. inverto) και αφού σε ενδιαφέρει να πιάνεις πολλούς δορυφόρους και ένα μοτέρ, ώστε να γυρίζει το πιάτο από δορυφόρο σε δορυφόρο. Από δορυφορικό δέκτη, θέλεις κάποιον με Linux που του βάζεις διάφορα images (λειτουργικό σύστημα, όχι το επίσημο) ώστε να βλέπεις ότι είναι "ελεύθερο" κάθε φορά. Χοντρικά αυτά, θέλει αρκετό διάβασμα...
Επίσης Άγγελε καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.Δορυφορικο πιατο να κοιταξω και με 1,5 διαμετρο?Δεν εχω προβλημα στην τιμη.Lnb απο οτι ειδα ειναι αρκετα φθηνα.Δορυφορικο δεκτη θελω να κοιταξω και εναν καλο.Εχει ενσωματωμενο linux?Εχω linux στο λαπτοπ σε συνδυασμο και με windows .Δεν εχω καταλαβει αν ο δορυφορος πιανει και καναλια απο χωρες οπως της Λατινικης Αμερικης η πιανει μονο τις κοντινες χωρες?
 

angelob7

Established Member
17 June 2006
230
Τρίπολη
Εγώ με τον δικό μου πιάτο έβγαζα δορυφόρους από 45 Ε έως 30 W (όχι όλα, υπάρχουν και πολύ δύσκολες δέσμες, έως αδύνατες). Υπάρχει ένα συγκεκριμένο τόξο, δηλαδή μια καμπύλη γραμμή στον ουρανό (απλοικά) πάνω στην οποία υπάρχουν δορυφόροι σε διαφορετικές θέσεις (μοίρες) που μπορούμε να πιάσουμε στην Ελλάδα. Οι υπόλοιποι δορυφόροι δεν είναι εφικτοί για λήψη. Δες εδώ τροχιές https://www.lyngsat.com/europe.html και τα κανάλια που έχει ο κάθε δορυφόρος. Σε αυτό το τόξο τα κανάλια που μπορείς να πιάσεις είναι χιλιάδες, αλλά τα πιο πολλά είναι σαβούρα. Γενικά, αξίζει να ασχοληθείς, εφόσον σου αρέσει. Εγώ το έχω παρατήσει το σπόρ τα τελευταία 7 χρόνια λόγω οικογένειας, αλλά το μικρόβιο υπάρχει ακόμα. Υπάρχουν δορυφορικά κανάλια 4Κ που εδώ θα αργήσουμε να δούμε. Αγόρασε και έναν καλό 4Κ δέκτη, εγώ έχω dreambox αλλά τώρα κυριαρχούν οι vu.
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Πριν επενδύσεις σε εξοπλισμό, δες πρώτα τί μπορείς να πιάσεις και ποια κανάλια μπορείς να δεις από το site που σου προτάθηκε αλλά και παρόμοια.
Ο περισσότερος κόσμος που θέλει να ασχοληθεί νομίζει ότι μπορεί να δει τα πάντα, κανάλια από όλες τις χώρες.
Ίσως κάποτε αυτό να ήταν κοντά στην πραγματικότητα -τουλάχιστον για τις χώρες που επιτρέπει το τόξο σου τη λήψη-, πλέον όμως με την επέλαση του ίντερνετ και την iptv, οι περισσότερες πλατφόρμες έχουν σαν επικουρική τη δορυφορική μετάδοση και σχεδόν όλα τα αξιόλογα κανάλια είναι πλέον συνδρομητικά..
Με ελεύθερη λήψη δεν θα δεις κάτι αξιόλογο, άντε μετά από εβδομάδες ζάπιγκ να καταλήξεις σε 5-10 κανάλια που πραγματικά να σε ενδιαφέρουν από αυτά που μπορείς να δεις...
Η παράνομη πειρατική λήψη από την άλλη που κάποτε άνθιζε στο χώρο πάει και αυτή να εκλείψει με τις σύγχρονες κωδικοποιήσεις και τις τόσες εναλλακτικές πρόσβασης πλέον μέσω ιντερνετ...
Η δορυφορική λήψη με μεγάλα πιάτα και μοτέρ, σαν χόμπι, κατά τη γνώμη μου έχει απομείνει πια σαν ενασχόληση για τους λίγους που ενδιαφέρονται να μικρορυθμίσουν και να βελτιώσουν το σύστημά τους ώστε να κυνηγήσουν το αδύνατο σήμα και να κατορθώσουν να πιάσουν μια συχνότητα που θεωρείται δύσκολη.. Είναι δηλαδή περισσότερο κυνηγοί συχνοτήτων σαν τους ραδιοερασιτέχνες, παρά τηλεθεατές...
 

blackjack21

New member
25 December 2018
4
Απάντηση: Re: Δορυφορικη προεργασια απο αρχαριο

Πριν επενδύσεις σε εξοπλισμό, δες πρώτα τί μπορείς να πιάσεις και ποια κανάλια μπορείς να δεις από το site που σου προτάθηκε αλλά και παρόμοια. Ο περισσότερος κόσμος που θέλει να ασχοληθεί νομίζει ότι μπορεί να δει τα πάντα, κανάλια από όλες τις χώρες. Ίσως κάποτε αυτό να ήταν κοντά στην πραγματικότητα -τουλάχιστον για τις χώρες που επιτρέπει το τόξο σου τη λήψη-, πλέον όμως με την επέλαση του ίντερνετ και την iptv, οι περισσότερες πλατφόρμες έχουν σαν επικουρική τη δορυφορική μετάδοση και σχεδόν όλα τα αξιόλογα κανάλια είναι πλέον συνδρομητικά.. Με ελεύθερη λήψη δεν θα δεις κάτι αξιόλογο, άντε μετά από εβδομάδες ζάπιγκ να καταλήξεις σε 5-10 κανάλια που πραγματικά να σε ενδιαφέρουν από αυτά που μπορείς να δεις... Η παράνομη πειρατική λήψη από την άλλη που κάποτε άνθιζε στο χώρο πάει και αυτή να εκλείψει με τις σύγχρονες κωδικοποιήσεις και τις τόσες εναλλακτικές πρόσβασης πλέον μέσω ιντερνετ... Η δορυφορική λήψη με μεγάλα πιάτα και μοτέρ, σαν χόμπι, κατά τη γνώμη μου έχει απομείνει πια σαν ενασχόληση για τους λίγους που ενδιαφέρονται να μικρορυθμίσουν και να βελτιώσουν το σύστημά τους ώστε να κυνηγήσουν το αδύνατο σήμα και να κατορθώσουν να πιάσουν μια συχνότητα που θεωρείται δύσκολη.. Είναι δηλαδή περισσότερο κυνηγοί συχνοτήτων σαν τους ραδιοερασιτέχνες, παρά τηλεθεατές...
Με προσγειωσες αποτομα και με φρεναρες.Μπηκα στο site που προτεινε το παληκαρι αλλα δεν καταλαβα πολλα πραγματα.Με λιγα λογια η ευκολη λυση ειναι με IPTV για παραδειγμα στυλ kodi σε andriod box?Oι δορυφορικες καρτες που μερικες κοστιζουν 100 και 200 ευρω εχουν ληξη συνδρομης?γιατι βλεπω μερικες ειναι για ενα εξαμηνο για παραδειγμα.Τι κανεις οταν ληγουν?Ξανασκας τα ιδια χρηματα?
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Ο "απόλυτος ψυχαγωγικός κόσμος" απαιτεί κατά τη γνώμη μου σταθερά πιάτα (για τις βασικές τροχιακές θέσεις) συν μοτέρ (για ευκαιριακές ή περιστασιακές λήψεις)...