Yamaha Rx A2080

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Προσπαθώ να σεταρο των νέο μου ενισχυτή και θέλω να ρωτήσω οποίος ξέρει, πως μπορώ να κάνω επιλογές δηλαδή να αλλάζω την επιλογή των HDMI apo το κοντρόλ όταν είναι στο standby, για παράδειγμα στον παλιό που είχα των Rx A 820, αλαζα της επιλογές των hdmi από τα κουμπιά για, παράδειγμα το 1, το 2, το3, και δε ξυπνάγε ο ο ενισχυτής, τώρα στον καινούργιο είναι στο standby και μπαίνει σε λειτουργία, μπορώ να αλλάξω της επιλογές των hdmi mono apo to input, αλλά αυτό είναι εντελώς στα τυφλά...γιατι έχει επιλογές αριστερά ή δεξιά..
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
σορυ.. οδηγιεs χρησηs στα ελληνικα δεν εχει? εγω ενα σκασμο χρονια με τον RX V1300 και ακομα τo manual προχειρο για παν ενδεχομενο το εχω.
εσενα που ειναι μιλια μπροστα,,, χωριs αυτο μπορειs ???
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Αδερφέ αν το είχα βρει δε θα ρώταγα απλά δε το βρίσκω, για αυτό μπήκα αν κάποιος ξέρει να μου πει.
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου που το έψαξες, τελικά είναι όπως το φοβόμουν, δεν μπορείς να επιλέξεις από τα κανάλια του τηλεκοντρόλ τουας αριθμούς που αντιστοιχούν στα hdmi, para mono το input, kai pas sti τύχη. Ευχαριστώ και πάλι.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
1)setup HDMI control- on
2)standby Through -auto
3)video mode -Direct.

Υ.Σ Να θυμάσαι οποία επιλογή έχεις κάνει τελευταία αυτή θυμάται .
Υπάρχουν βέβαια και επιλογές για να πάρεις τον έλεγχο και από τις πηγές σου εξαρτάται από τις δυνατότητες .
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Όπως ακριβώς μου τα έγραψες έτσι τα είχα.. Πρεπει να θυμάμε ποιο ήταν το τελευταίο που επέλεξα και αναλόγως παίζεις με το input. Αν πατήσω όποιονδυποτε αριθμό από το τηλεκοντρόλ (1-8)..ξυπνάει.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εξαρτάται και από την πηγή σου τι ρυθμίσεις έχεις κάνει με την HDMI.
Αν δεν υπάρχουν ρυθμίσεις άλλαξε τα πιο πάνω που έγραψα εκτός από την τελευταία επιλογή .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ποια πηγή έχεις ;
Βγάλε τον av σου από το ρεύμα για λίγο .
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Έχω το zidoo z9s , to zidoo H6 pro, to ps4,αυτά όλα είναι με την ίδια ρθθμισξ5με των παλιό Yamaha, einai ola passthrow. To ekana kai αυτό με το ρεύμα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Έχω τον 1070 με τις ρυθμίσεις που ανέφερα πιο πάνω .
Για οικονομία του ρεύματος είναι πολλές φορές που έχω κλειστό τον Av και περνάει κανονικά τον ήχο -εικόνα .
Σαν πηγές έχω το oppo 103 eu ,apple tv και το Xbox X το τελευταίο μπορείς να πάρεις τον πλήρη έλεγχο της Tv και AV .

Ίσως στον καινούργιο Av που είσαι κάτοχος μπορεί να μου διαφεύγει κάποια ρύθμιση .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Λογικό δεν είναι να λειτουργεί έτσι; Αφού στους καινούργιους τα αριθμητικά πλήκτρα αντιστοιχούν σε scene και όχι σε input. To input είναι με βελάκια αριστερά δεξιά και στο remote, όπου από εκεί επιλέγεις πηγές. Το μόνο που μένει να ψάξεις είναι αν μπορείς να παραμετροποιήσεις κάποιο/κάποια scene έτσι ώστε να λειτουργούν έτσι.
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Αυτό ακριβός που λες! Μπορείς να παραμετροποιησεις αλλά πατώντας τα αριθμητικά πλήκτρα όπως και να έχει, ξυπνάει.. Δεν είχα ιδέα ότι στους καινούργιους βάλανε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ τα scene στους αριθμούς. Αυτό ήταν λάθος, δε θα έπρεπε θες να δεις εκπομπή στη τβ η 2καναλο πρόγραμμα στο τβ box και δε θες να έχεις ανοιχτό των ενισχυτή, η να εισε άνοιξε κλείσε για να δεις που είναι το hdmi, με το input πας για ψαρεμα
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Θα μας έλυνε την απορία εάν δέχεται την εντολή, οπότε όλο και κάπως θα γινόταν. Με HDMI passthrough on και HDMI control off, πατώντας το αντίστοιχο νούμερο (scene) που παραπέμπει σε συγκεκριμένη είσοδο,δοκίμασες μήπως δεν ξυπνάει(όπως στις σελίδες που σου ανέφερα παραπάνω);
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Με τα app του AV Controller και του MusicCast που επιλέγεις απ' ευθείας είσοδο άραγε να δουλεύει;
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Έχω αλλάξει της εφαρμογές όλες μήπως και, άλλα μπα όλα τα κουμπιά στο control <<κοιμούνται >> εκτός από τα αριθμητικά κουμπιά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Αν τα app του AV Controller και του MusicCast δεν ανταποκρίνονται ούτε και αυτά (όλα ) .
Προσωπικά θα απευθυνόμουν στο service.