Ένα - 2015

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
268x0w.jpg


Τα μπητλικά Ιωβηλαία είχαν και προπομπό αναμφισβήτητα.
Ξέρουμε ότι οι ρίζες είχαν ήδη φυτευτεί όταν ο νεαρός Giles Martin χωρίς να γνωρίζει ο πατήρ Martin και οι επιζώντες Beatles έκανε την πρώτη μείξη του TNK/Within without you που αργότερα εξελίχτηκε στο Love για το Cirque du Soleile...Παρουσιάστηκε ως έκπληξη στους Martin/McCartney/Starr που ενθουσιάστηκαν με την ιδέα και τα υπόλοιπα είναι ιστορία όπως λένε.
Πριν φτάσουμε όμως στα Ιωβηλαία Sgt Pepper's και White Album, στον υιό Martin ανατέθηκε το 2015 το remaster του δίσκου με τα #1 των Beatles που είχε κυκλοφορήσει το 2000.
Ακούγοντας τον δίσκο παίρνεις μια ανάσα ανακούφισης καθώς αρκετά από διαμάντια αυτά είχαν εν μέρει χαντακωθεί από τις ατέλειες των τότε συστημάτων ηχογράφησης, μιά και είχαν ξεπεράσει τις δυνατότητές τους. Γνωστά όλα και μη εξαιρετέα από τις τόσες φορές που κυκλοφόρησαν από τους αρχικούς δίσκους, το 1962-66 και 1967-70 κόκκινο και μπλε που όλοι γνωρίζουμε...Τι παραπάνω θα μπορούσε να γίνει...

Μπορούσε σίγουρα και έγινε και τελικά ήταν ο προπομπός για την ανάθεση και άλλων εργολαβιών στον υιό Martin.
Το ενδιαφέρον είναι ότι παίρνουμε ήδη μια ιδέα πως θα είναι το 50χρονο Abbey Road και ...γιατί όχι το 50χρονο Let it be μιά και τα something, come together, let it be, long and winding road ήδη έχουν δεχθεί ενδιαφέρουσες επεμβάσεις.
 
17 June 2006
14,350
Δεν είδα κανένα σας να γράφει κάτι για το Egypt Station. Μόνο ο eco ένα μικρό σχόλιο που μου έκανε εντύπωση. Σκέφτηκα: "ρε...λές;;".
Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω γιατί τα τελευταία McCartney που έχω ακούσει τα βρήκα ..."σούπες". Ιδιαίτερα από Tug of War, London Town και δώθε...άσ' τα να πάνε.
Ελεγα: "κρατάω το RAM και μου είναι αρκετό".
Να πώ ότι έπεσα απ τα σύννεφα; Να πώ ότι δεν του το είχα με την καμία; Ολα αυτά δείχνουν πόσο ξεκούτης μπορώ να είμαι ώρες ώρες.
Το Egypt Station "χωράει" άνετα μέσα στα 20 καλύτερά μου φέτος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Δεν είδα κανένα σας να γράφει κάτι για το Egypt Station. Μόνο ο eco ένα μικρό σχόλιο που μου έκανε εντύπωση. Σκέφτηκα: "ρε...λές;;".
Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω γιατί τα τελευταία McCartney που έχω ακούσει τα βρήκα ..."σούπες". Ιδιαίτερα από Tug of War, London Town και δώθε...άσ' τα να πάνε.
Ελεγα: "κρατάω το RAM και μου είναι αρκετό".
Να πώ ότι έπεσα απ τα σύννεφα; Να πώ ότι δεν του το είχα με την καμία; Ολα αυτά δείχνουν πόσο ξεκούτης μπορώ να είμαι ώρες ώρες.
Το Egypt Station "χωράει" άνετα μέσα στα 20 καλύτερά μου φέτος.

σαν το driving rain δεν έβγαλε
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
ο καλύτερός του by far, μετά το ram (άντε και το πρώτο εν μέρει και λίγο από red rose).
Σε καλή φάση, γερά ερωτοχτυπημένος (και απεξαρτημένος από την ανάμνηση Linda και σαφώς πριν την δαγκωματιά της διατροφής) και με φωνή που ακόμα κρατούσε.
Από τους λίγους δίσκους που δεν πετάς κάτι...

και είναι καλός γιατί είχε παραγωγό και όχι όλα μόνος....
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
ο πωλ τελειωσε το 84-85
οταν ακουσα το give my regards..
λεω παει εχασε και την φωνη του...

το καλυτερο του ειναι by far το venus and mars 1975
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εμένα μου άρεσε και το Off the Ground. Και το London Town μου άρεσε, και το Ram. Η σύζυγος βρίσκει το Junk από τον πρώτο του προσωπικό δίσκο, την καλύτερη μελωδία που έχει γράψει. Η οποία κρατάει από την εποχή του Λευκού, εάν δεν κάνω λάθος.