Εγκατάσταση προβολέα Epson EH-TW3600

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

atmos72

New member
23 October 2010
9
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Αποφάσισα να κάνω σταθερή εγκατάσταση του προτζέκτορά μου και να προβάλλω σε ηλεκτρικό πανί (κρεμασμένο από ταβάνι) στο σαλόνι μου (μέχρι τώρα πρόβαλα στη χάση και στη φέξη σε ντουβάρ).

Ο προτζέκτοράς μου είναι ένας Epson EH-TW 3600.

Παραθέτω δύο φωτόζζ, για να πάρετε μία ιδέα του χώρου μου. Η πρώτη δείχνει το σημείο που θα κρεμάσω το πανί από το ταβάνι, μπροστά από την τηλεόραση. Το πανί θα το κρεμάσω με ντίζες από το ταβάνι όσο χαμηλά χρειάζεται. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από το σημείο θέασης. Η δεύτερη δείχνει τον καναπέ θέασης - στον τοίχο πίσω από τον καναπέ (έχω έτοιμα καλώδια - πρίζα) θα τοποθετηθεί το προβόλι (στον τοίχο ή στο ταβάνι - ό,τι είναι καλύτερο). Η δεύτερη φωτογραφία είναι τραβηγμένη πάνω - πίσω ακριβώς από την τηλεόραση.

othoni-provolis.jpgntoubar-projector.jpg

Η απόσταση "ντουβάρι καναπέ - τηλεόραση" είναι 3,80m. Η απόσταση "θέση θέασης - τηλεόραση" είναι 3,40m. To βάθος του προβολέα +10cm αέρα για καλώδια κτλ είναι 50cm. Οπότε, αν το πανί είναι 20cm μπροστά από την τηλεόραση, η απόσταση "φακός προβολέα - πανί προβολής" = 3,10m.

Συνοψίζω: απόσταση προβολής = 3,10m. Απόσταση θέασης = 3,20m.

Ερωτήξις:

1. Από το https://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW3600-projection-calculator-pro.htm βλέπω ότι με μία οθόνη προβολής έως 104" (σε φουλ ζουμ του προτζέκτορα) είμαι ΟΚ και σε ό,τι αφορά στο μέγεθος της εικόνας και σε ό,τι αφορά στην απόσταση προβολής και σε ό,τι αφορά στην απόσταση θέασης. Ή φυσικά με μία λίγο μικρότερη οθόνη. Έτσι δεν είναι ή κάταλαβαίνω κάτι λάθος? (εννοείται ότι μιλάω για 1080 περιεχόμενο).

2. Μήπως να προτιμήσω μία λίγο μικρότερη οθόνη (90-95") για λιγότερο ζουμ και καλύτερη / φωτεινότερη προβολή ή η διαφορά δεν είναι άξια λόγου?

Αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε / σχολιάσετε (πέραν της ακαταστασίας! :flipout:) θα ήμουν ευγνώμων, γιατί δεν είμαι σχετικός με το άθλημα..

Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!
 

atmos72

New member
23 October 2010
9
Re: Απάντηση: Εγκατάσταση προβολέα Epson EH-TW3600

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε αυτήν την απόσταση θέασης (3.1 μέτρα), μήπως οι 100 ίντσες οθόνη είναι πολύ μεγάλη και κάνει τη θέαση άβολη? Μήπως δηλαδή γυρνάμε τα κεφάλια σαν περισκόπιο, για να βλέπουμε υπότιτλους κτλ?

Ρωτάω, γιατί δεν έχω καμία εμπειρία από τέτοιου μεγέθους οθόνες, αποστάσεις κτλ.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Ο προβολέας σου είναι αρκετά σκοτεινός οπότε θα σου έλεγα να πας σε μικρότερη οθόνη. Είχα τον 3500 που είναι ίδιος και την καλύτερη εικόνα (φωτεινότητα) την είχα πάρει με μια οθόνη 75 ιντσών. Για τη δική σου απόσταση πιστεύω 90 +- είναι καλά.