Tw9300 ή UHD60

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με νέα αγορά πυροβολικού ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν αφήσουμε εκτός το κομμάτι του κόστους. Καθαρά από συνολική εμπειρία θέασης - ποιότητας απεικόνισης. Με ενδιαφέρει για 4k έστω και για eshift. Έχω δει από κοντά τον 9300αλλα όχι τον Optoma. Και ρωτάω διότι παντού λέγονται τα καλύτερα για τον 2ο.

ΥΓ:UHD60 ή 65?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με νέα αγορά πυροβολικού ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν αφήσουμε εκτός το κομμάτι του κόστους. Καθαρά από συνολική εμπειρία θέασης - ποιότητας απεικόνισης. Με ενδιαφέρει για 4k έστω και για eshift. Έχω δει από κοντά τον 9300αλλα όχι τον Optoma. Και ρωτάω διότι παντού λέγονται τα καλύτερα για τον 2ο.

ΥΓ:UHD60 ή 65?

Τα καλύτερα για τον optoma εννοείς?Μόνο αν κάποιος δεν βλέπει καλά :flipout:
Δεν υπάρχει ΚΑΝ σύγκριση μεταξύ του 9300 και οποιουδήποτε DLP.
 
19 June 2006
35,671
Καλά Νικ...

Προσωπικά θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα ζήσω με αυτόν τον ταπεινό DLP που θα μου κάνεις δώρο...:Banane0:


12977-sim2c3xlumisimg3-1-320x154.jpg
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Πριν δυο-τρεις μηνες πηρα εναν μεταχειρισμενο epson 9200 απο φιλο που τον εδινε γιατι ειχε παρει τον 9300. Το μηχανημα ηταν με καινουργια λαμπα σε κατασταση καινουργιου γι αυτο και τον αγορασα. Του ζητησα να βαλει και τον 9300 για λιγο να δω την διαφορα που εχουν τα δυο μηχανηματα. Ο 9300 ηταν ρυθμισμενος απο επαγγελματια και χρωματικα επαιζε λιγο καλυτερα απο τον 9200 ομως στα ματια μου εκτος απο το λιγο παραπανω φως δεν ειδα και καμια τρομερη διαφορα στην εικονα, ενας 9200 λιγο βελτιωμενος. Ειδαμε σκηνες απο ταινιες 4Κ με σχετικα καλη αναλυση ομως η εικονα ειχε πολυ κοκο και στα σκοτεινα πλανα πολυ καλο μαυρο ομως και οι λεπτομεριες το ιδιο σκοτεινες που δυσκολα τις ξεχωριζες. Ενας προβολες με πολυ δυνατα χαρακτηριστικα [κοντραστ-χρωμα- φωτεινοτητα] μα μετριο software οπου δεν τον βοηθαει να τα αναδειξει. Ο 9200 ηρθε σπιτι ανεβηκε ταβανι ρυθμιστηκε μετρηθηκε ξανα και ξανα εβγαλε και ενα ωραιο 4300:1 στο living room mode γιατι το cinema ειναι πολυ σκοτεινο για τα γουστα μου ειδα τις ταινιουλες μου, ολα καλα. Μεχρι που ενας φιλος εφερε στο σπιτι εναν ταπεινο Viewsonic PX727. Δεν κρατηθηκα και αμεσως τους εβαλα σε παραλληλη θεαση, εφαγα καμια ωρα για να ψιλοφερω τον Viewsonic σε καποια ισορροπια. Στα φωτεινα πλανα ο epson δεν τον επιανε με τιποτα, παρομοια φωτεινοτητα ομως ειχε διαφορα στο ansi contrast με εμφανως πιο συμπαγη εικονα ο Viewsonic με καλυτερα χρωματα πιο αναλυτικος και πιο ευκρινης [εδω βοηθαει πολυ και το ansi contrast]. Εβαλα επανω και το darbee και εμεινα μ@λ@κ@ς απο την ευκρινεια στα 1080p. Τωρα στα σκοτεινα πλανα πως γινεται ενας προβολεας με μετρημενο 700:1 κοντραστ να δειχνει καλυτερα απο ενα αλλο προβολεα μετρημενο στα 4300:1 ειναι μια εξισωση που δυσκολα την λυνεις. Προσωπικα οπως εγραψα και πιο πανω ειναι θεμα software, κλεινει το φως της λαμπας ανεβαζει το gamma και την φωτεινοτητα τις σκηνης και βλεπεις σκοτεινα πλανα καλυτερα απο ενα μηχανημα και χαμηλοτερο black level και αν σε αυτα προσθεσεις και την πολυ καλη αναλυση το μηχανημα γραφει πολυ καλα στα σκοτεινα πλανα. Ακομα και η αναλυση ειναι θεμα software γιατι με ενα φτηνο κολπο εχουν καταφερει στα 4Κ patterns να μπορει να τα δειξει, κατι παρομοιο ειχαν κανει πριν κατι χρονια με τις 82αρες και 92αρες προβολικες DLP mitsubishi οπου με ενα πανελακι 960-1080 εδεινχαν τα 1080 patterns μια χαρα και τις πουλουσαν ως full hd tvs. Για χαρη χρονου να πω πως ο epson πουληθηκε και την θεση του πηρε ο Viewsonic. Οτι γραφω ειναι προσωπικη αποψη. Πιστευω πως δεν φτανουν μονο οι μετρησεις απο ενα μηχανημα για να δουμε ποσο καλα παιζει, χρειαζεται και μια γερη υποστηριξη απο ενα καλο software για να αναδειξει τις δυνατοτητες που εχει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
@κωστας

Χωρίς καμία διάθεση κριτικής (άλλωστε περί ορέξεως...), επέτρεψε μου να «ερμηνεύσω» το «παράδοξο» της απόφασης σου για αλλαγή.

Εντυπωσιάστηκες από το φως.

Συμβαίνει πάντα στην αρχή όταν βλέπεις τέτοιο μηχάνημα.

Θέλει χρόνο και εμπειρία για να δεις το πράγμα πιο ψύχραιμα και να συνειδητοποιήσεις ότι, όσο εντυπωσιακές και ναι είναι οι φωτεινές σκηνές, η γκριζιλα είναι εκεί και θα καταστρέφει τα σκοτεινά πλάνα.

Αν βάλεις στην παράμετρο και την ανάλυση (της οποίας προσωπικά είμαι υπέρμαχος) το πράγμα γίνεται ακόμα πιο «επικίνδυνο»

Και κάπως έτσι καταλήγεις να σου αρέσει εικόνα με το darbee στο θεό 😋

Γενικά μια ισσοροπημενη και πιο σκοτεινή εικόνα δεν εντυπωσιάζει τόσο εύκολα όσο μια φωτεινή και πουσαρισμενη (σε πολλά επίπεδα).

Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι, αν βλέπεις το άθλημα υγειώς, είσαι συνήθως επιρρεπής στην αλλαγή προς το διαφορετικό / νέο.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Απο εμπειρια πιστευω πως εχω [30 χρονια 50+ προβολεις], δεν με εντυπωσιασε η φωτεινοτητα αλλωστε το γραφω πιο πανω [Στα φωτεινα πλανα ο epson δεν τον επιανε με τιποτα, παρομοια φωτεινοτητα ομως ειχε διαφορα στο ansi contrast με εμφανως πιο συμπαγη εικονα]. Το darbee σε ολους τους προβολεις παιζει στο 50 οπως επαιζε και στον epson. H εικονα που βλεπω πιστευω πως ειναι ισσοροπημενη με τα διαγραματα κοντα στην αναφορα οσο βεβαια το επιτρεπει το μηχανημα.
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Αν μπορείς και υπάρχει απόθεμα Jvc 7500
Πρέπει να πηγαίνει πολύ παραπάνω σε κόστος αυτός. Είχα δει από κοντά την σειρά jvc 5xxx που θεωρώ πως είναι πολύ κοντά στον 9300 αλλά η σύγκριση τιμών απέχει πολύ..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Tw9300 ή UHD60

Πρέπει να πηγαίνει πολύ παραπάνω σε κόστος αυτός. Είχα δει από κοντά την σειρά jvc 5xxx που θεωρώ πως είναι πολύ κοντά στον 9300 αλλά η σύγκριση τιμών απέχει πολύ..
Μπορεί να βρεις κανένα ξεστοκαρισμα 7500/7900 κοντά στα 3500 . Ρώτησε όπου μπορείς.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Tw9300 ή UHD60

Ευχαριστώ!

δες και την λύση των 5500/5900, ειδικά αν εισαι σε φωτεινό χωρο, τυπικό σαλόνι με αντανακλάσεις κτλ
και χρηματικά τους βρεις αρκετά πιο κάτω απο τους 7500/7900.

Σε σκοτεινό χώρο, λογικά θα δεις διαφορές μεταξύ ενος 5900/7900 ή 5500/7500.
σε φωτεινό χώρο ισως και όχι.

Νομίζω η καλύτερη επιλογή, αν μας ενδιαφέρει και το value for money, ειναι η αγορά του φθηνότερου JVC που θα βρεις (απο τους 5500/5900 ή 7500/7900)
και σε 3-5 χρόνια που θα εχει καθιερωθεί το 4K και θα φύγουν οι παιδικές ασθένειες της σωστής αναπαραγωγής 4K HDR και υπάρχει πληθώρα υλικού 4K HDR, ξαναβλέπεις την αγορά.

(Οι σειρές 5500/5900 ειναι τα ίδια μηχανήματα με ελάχιστες βελτιώσεις, αντίστοιχα και οι 7500/7900)
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Re: Tw9300 ή UHD60

Πριν δυο-τρεις μηνες πηρα εναν μεταχειρισμενο epson 9200 απο φιλο που τον εδινε γιατι ειχε παρει τον 9300. Το μηχανημα ηταν με καινουργια λαμπα σε κατασταση καινουργιου γι αυτο και τον αγορασα. Του ζητησα να βαλει και τον 9300 για λιγο να δω την διαφορα που εχουν τα δυο μηχανηματα. Ο 9300 ηταν ρυθμισμενος απο επαγγελματια και χρωματικα επαιζε λιγο καλυτερα απο τον 9200 ομως στα ματια μου εκτος απο το λιγο παραπανω φως δεν ειδα και καμια τρομερη διαφορα στην εικονα, ενας 9200 λιγο βελτιωμενος. Ειδαμε σκηνες απο ταινιες 4Κ με σχετικα καλη αναλυση ομως η εικονα ειχε πολυ κοκο και στα σκοτεινα πλανα πολυ καλο μαυρο ομως και οι λεπτομεριες το ιδιο σκοτεινες που δυσκολα τις ξεχωριζες. Ενας προβολες με πολυ δυνατα χαρακτηριστικα [κοντραστ-χρωμα- φωτεινοτητα] μα μετριο software οπου δεν τον βοηθαει να τα αναδειξει. Ο 9200 ηρθε σπιτι ανεβηκε ταβανι ρυθμιστηκε μετρηθηκε ξανα και ξανα εβγαλε και ενα ωραιο 4300:1 στο living room mode γιατι το cinema ειναι πολυ σκοτεινο για τα γουστα μου ειδα τις ταινιουλες μου, ολα καλα. Μεχρι που ενας φιλος εφερε στο σπιτι εναν ταπεινο Viewsonic PX727. Δεν κρατηθηκα και αμεσως τους εβαλα σε παραλληλη θεαση, εφαγα καμια ωρα για να ψιλοφερω τον Viewsonic σε καποια ισορροπια. Στα φωτεινα πλανα ο epson δεν τον επιανε με τιποτα, παρομοια φωτεινοτητα ομως ειχε διαφορα στο ansi contrast με εμφανως πιο συμπαγη εικονα ο Viewsonic με καλυτερα χρωματα πιο αναλυτικος και πιο ευκρινης [εδω βοηθαει πολυ και το ansi contrast]. Εβαλα επανω και το darbee και εμεινα μ@λ@κ@ς απο την ευκρινεια στα 1080p. Τωρα στα σκοτεινα πλανα πως γινεται ενας προβολεας με μετρημενο 700:1 κοντραστ να δειχνει καλυτερα απο ενα αλλο προβολεα μετρημενο στα 4300:1 ειναι μια εξισωση που δυσκολα την λυνεις. Προσωπικα οπως εγραψα και πιο πανω ειναι θεμα software, κλεινει το φως της λαμπας ανεβαζει το gamma και την φωτεινοτητα τις σκηνης και βλεπεις σκοτεινα πλανα καλυτερα απο ενα μηχανημα και χαμηλοτερο black level και αν σε αυτα προσθεσεις και την πολυ καλη αναλυση το μηχανημα γραφει πολυ καλα στα σκοτεινα πλανα. Ακομα και η αναλυση ειναι θεμα software γιατι με ενα φτηνο κολπο εχουν καταφερει στα 4Κ patterns να μπορει να τα δειξει, κατι παρομοιο ειχαν κανει πριν κατι χρονια με τις 82αρες και 92αρες προβολικες DLP mitsubishi οπου με ενα πανελακι 960-1080 εδεινχαν τα 1080 patterns μια χαρα και τις πουλουσαν ως full hd tvs. Για χαρη χρονου να πω πως ο epson πουληθηκε και την θεση του πηρε ο Viewsonic. Οτι γραφω ειναι προσωπικη αποψη. Πιστευω πως δεν φτανουν μονο οι μετρησεις απο ενα μηχανημα για να δουμε ποσο καλα παιζει, χρειαζεται και μια γερη υποστηριξη απο ενα καλο software για να αναδειξει τις δυνατοτητες που εχει.



Το ιδιο επαθα και εγω οταν εψαχνα για προβολεα .....πριν παρω τον Benq 1070 ....

τοτε που εψαχνα ειχε βγει και ο epson 9200...

πηγα τον ειδα στο SATURN ενα τεραστιο καταστημα ηλεκτρικων ..

απο αυτο που ειδα επαθα πλακα !!! Σκοτεινια απυθμενη... ειχα δει και κατι DLP φτηνιαρικα πιο πριν και ξαφνιαστηκα ...

ειπα οτι εδω ισως παιζει με τελειωμενη λαμπα και γιαυτο ......
το θεμα ειναι οτι ολοι οι προβολεις γυρω του παιζανε ολη μερα αλλα αυτοι δειχναν πολυ πιο φωτεινα !

δεν μπορεσα να εκτιμησω εικονα στον ΕΠΣΟΝ διοτι στην ελαφρα φωτισμενη αιθουσα που παιζανε ολοι οι προβολεις αυτος δεν βλεποτανε...

στους αλλους μπορουσες να δεις αρκετα πραγματα λογω φωτεινοτητας τους !

αυτη ηταν η μονη φορα που ειδα τον 9200 ....
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
[ παρομοια φωτεινοτητα ομως ειχε διαφορα στο ansi contrast με εμφανως πιο συμπαγη εικονα ο Viewsonic] Ο epson εδειχνε με 360 lux και ο Viewsonic με 300 οποτε δεν εχει χαμηλοτερη φωτεινοτητα ο epson, αντιθετως! Εσυ ισως τον ειδες με καποιο cinema mode που κατεβαζει λογο φιλτρου την φωτεινοτητα στα μισα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Tw9300 ή UHD60

Καλά Νικ...

Προσωπικά θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα ζήσω με αυτόν τον ταπεινό DLP που θα μου κάνεις δώρο...:Banane0:


12977-sim2c3xlumisimg3-1-320x154.jpg

εχει ακριβές λάμπες, μη σε βάλω σε μεγάλα έξοδα συντήρησης βρε..:grinning-smiley-043
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Θεόφιλε αν ο Viewsonic έπαιζε το ίδιο καλά σε σκοτεινές σκηνές με τον 9200 τότε υπάρχουν δυο περιπτώσεις και μόνο. Η μία είναι ο 9200 σου να έχει θέμα, ή άλλη είναι ο 9200 να είναι εντελώς αρρύθμιστος χαμηλά (αν π.χ αυξήσεις το brightness στον 9200 2-3 μονάδες το μαύρο του θα γίνει ίδιο με του viewsonic).
Τα μαθηματικά δεν κάνουν ΠΟΤΕ λάθος, βασικά δεν χρειάζεται ΚΑΝ να δεις δυο προβολείς που ο ένας βγάζει 4.000:1 και ο άλλος 1.000:1 για να είσαι απολύτως βέβαιος ότι ο πρώτος έχει βαθύτερο μαύρο (μιλάμε πάντα για κοντινούς σε φωτεινότητα προβολείς).
Ασε που ο 9200 έχει και μία πολύ καλή δυναμική ίριδα (καμία σχέση με τα παιδικά dynamic που αυξομειώνουν την ισχύ στη λάμπα και βλέπεις φωτορυθμικά στους μικρούς DLP) την οποία αν την ενεργοποιήσεις η διαφορά με τον viewsonic θα γίνει χάος...
 

cinevagos

Senior Member
12 February 2009
582
Eλευσίνα
[ παρομοια φωτεινοτητα ομως ειχε διαφορα στο ansi contrast με εμφανως πιο συμπαγη εικονα ο Viewsonic] Ο epson εδειχνε με 360 lux και ο Viewsonic με 300 οποτε δεν εχει χαμηλοτερη φωτεινοτητα ο epson, αντιθετως! Εσυ ισως τον ειδες με καποιο cinema mode που κατεβαζει λογο φιλτρου την φωτεινοτητα στα μισα.

Kώστα δεν είδες διαφορά σε λεπτομέρεια σκοτεινών σκηνών? Είναι αδύνατον να δίνει την ίδια πληροφορία ο viewsonic με τον συγκεκριμένο epson.(πότε πρόλαβες να τον δώσεις έλεος)
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Νικο αν αυξησω το brightness στον 9200 2-3 μοναδες δεν θα γραψει το οργανο 4000:1 αλλα 1000:1 οποτε το brightness ηταν σωστα ρυθμισμενο. Και στην αλλη περιπτωση δεν μου φανηκε να εχει καποιο θεμα ο προβολεας γιατι οπως γνωριζεις δεν ειναι ο πρωτος 9200 που παιρνω και οπως λες οι μετρησεις δεν κανουν λαθος εξου και το 4300:1 που εδειξε. Ο τροπος που δουλευει η ιριδα του epson ειναι πολυ διακριτικη οσο υπαρχει πληροφορια στο μαυρο και πολυ επιθετικη οταν υπαρχει μαυρη καρτελα οπου κλεινει τελειως.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
[Kώστα δεν είδες διαφορά σε λεπτομέρεια σκοτεινών σκηνών? Είναι αδύνατον να δίνει την ίδια πληροφορία ο viewsonic με τον συγκεκριμένο epson.(πότε πρόλαβες να τον δώσεις έλεος)] Αν δεις στις αγγελιες θα δεις και ποτε τον εδωσα. Λεπτομεριες περισσοτερες δεν ειδα ομως οι ιδιες λεπτομεριες ειναι πιο εντονες και καθαρες την στιγμη που στον epson ειναι πιο υποφωτισμενες. Απο μνημης με το dynamic black on πρεπει να κατεβαζει το μαυρο στα επιπεδα του epson 5650 ομως οι λεπτομεριες ειναι πιο φωτεισμενες και πιο εντονες.