Beelink GT1 Mini

jimakos1975

New member
27 December 2018
2
Καλησπερα παιδια, μολις μου ηρθε το μηχανηματακι, παρατηρω καποια κολληματα στην αναπαραγωγη βιντεο, που δεν θα επρεπε να συμβαινουν, στο YouTube εχω σπασιματα εικονας, σε καποια 4Κ βινεο, σε λιγα. Επισης μπαινω σε εφαρμογες που βλεπεις online ταινιες και το μενου του προγραμματος, μου κανει σπασιματα οσον αφορα την εικονα του ρπογραμματος, οχι του εργο δηλαδη. Πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις? Παραθετω ενα βιντεο απο YouTube για να καταλαβετε καπως.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Re: Απάντηση: Beelink GT1 Mini

Υπάρχει μία ρύθμιση για να εφαρμόζει αυτόματο frame switch:
Στην κεντρική οθόνη επιλέγεις settings (τα 2 γρανάζια) μετά droid settings (το 1 γρανάζι) μετά playback settings και στο HDMI self adaptation επιλέγεις το totle mode (support all frequencys self adaption).
Σε εμένα νομίζω με αυτή την ρύθμιση τα σπασίματα στην αναπαραγωγή εξαφανίστηκαν.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Το box για χρήση kodi περισσότερα είναι οκ; Αντιπετωπισατε κανένα πρόβλημα;αυτό με το YouTube είναι η λύση με το frame switch; Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Τελικά είμαι αρκετά απογοητευμένος. Δεν έχω αποφύγει τα σπασίματα στην εικόνα (ακόμα 480p). Η ρύθμιση που αναφέρω παραπάνω εξαφανίστηκε όταν ενημέρωσα στο τελευταίο firmware. Η επιλογή από το kodi (αυτόματη αλλαγή ανάλυσης) νομίζω είναι άλλο πράγμα.
Από ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να υποστηρίζει automatic frame switch.
Τέλος Libreelec δεν δέχεται λόγω επεξεργαστή οπότε κοιτάζω προς το nvidia shield.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Τελικά είμαι αρκετά απογοητευμένος. Δεν έχω αποφύγει τα σπασίματα στην εικόνα (ακόμα 480p). Η ρύθμιση που αναφέρω παραπάνω εξαφανίστηκε όταν ενημέρωσα στο τελευταίο firmware. Η επιλογή από το kodi (αυτόματη αλλαγή ανάλυσης) νομίζω είναι άλλο πράγμα.
Από ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να υποστηρίζει automatic frame switch.
Τέλος Libreelec δεν δέχεται λόγω επεξεργαστή οπότε κοιτάζω προς το nvidia shield.
Δες εδώ παίζει τα πάντα .κάπου στα 2:20 νομίζω δείχνει το firmware. https://youtu.be/JaUMIblzMzA

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Από firmware νομίζω ότι έχω το 15, το video δείχνει το 13.
Παρόλα αυτά, έχω την εντύπωση ότι το video αυτό που δείχνει 2 δευτερόλεπτα από κάθε test-video δεν είναι αντιπροσωπευτικό των δυνατοτήτων του μηχανήματος.
Εκείνο που βλέπω είναι ότι όλα τα videos <= FHD (4K δεν έχω) που παίζω στο beelink εμφανίζουν μικρά σπασίματα στην εικόνα.
Τα ίδια videos όταν τα αναπαράγω από kodi 18 σε windows 10 pro δεν εμφανίζουν το παραμικρό πρόβλημα.
Όσα από αυτά τα videos μπορεί να αναπαράξει το mini neo u1 χωρίς να κολλήσει τα εμφανίζει απόλυτα σωστά.
Οπότε υποθέτω ότι έχει πρόβλημα το beelink, άσχετα τι λένε στο youtube.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Τελικά έβαλα σταθερή ανάλυση 4K 25fps και αναπαράγει σωστά τις σειρές που πρέπει να είναι σε 24,997 fps.
Σε αυτό το forum κάπου το διάβασα ότι μπορεί να γίνει και ευχαριστώ για την λύση.
Φυσικά άλλα videos θα χρειάζονται την κατάλληλη ρύθμιση για να αναπαραχθούν σωστά, αλλά προσωπικά ενδιαφέρομαι για tv series οπότε καλύπτομαι με αυτή τη λύση.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Ποιες σειρές είναι στα 25? Σχεδόν όλες στα 24 (23.976) είναι, μόνο κάποιες από ευρωπαϊκά δίκτυα είναι στα 25.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Στα 25 είναι το killing Eve. Έχεις δίκιο όμως, από ότι βλέπω τώρα Chicago PD κλπ είναι στα 24 (παρά κάτι...)
Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Ναι, είναι παραγωγή του BBC, οπότε λογικό να είναι στα 25, όπως και του itv, channel 4, sky Atlantic. Παραγωγές από Αμερική είναι στα 24 (23.976)
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Καλημέρα σας.μηπως έχετε κάποιο πρόβλημα με το τηλεκοντρόλ ; Κάποια κολλήματα;είδα αν έχει κάποιο update αλλά ήταν το τελευταίο .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Τελικά τι γίνεται με το boxακι?
Είναι δυνατόν να εχει θέμα με την αναπαραγωγή,εδω εχω το πιο αδύνατο λογικά gt1 ult,και δεν είχα πότε κάποιο θέμα με αναπαραγωγή.(για χάρη του πούλησα το Nvidia).
Για πείτε γιατί χρειάζομαι το AV που έχει.