Πρόβλημα με τελικό ύστερα από ατύχημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manos0286

New member
24 July 2017
38
Καθώς είχα τη φαεινή ιδέα να αλλάξω interconnect από τον προενισχυτή στον τελικό- vincent sp331 - κι ενώ ήταν συνδεδεμένο από τη μεριά του προ μου έπεσε από το χέρι με αποτέλεσμα να χτυπήσει στην πίσω μεριά του τελικού κι επειδή το καλώδιο έχει μεταλλικούς ακροδέκτες πιθανά έκανε σώμα η γεφύρωσε το συν με το πλην στο δεξί κανάλι οπότε δεν έχω ήχο. Από κει δηλαδή ο ενισχυτής οδηγεί μόνο το αριστερό ηχείο. Κρίμα διότι είναι πολύ τίμιο μχνμ και λειτουργεί απροβλημάτιστα τα τελευταία πέντε χρόνια οδηγώντας τα woofer των atc scm40'. Ελπίζω να μην έχω κάνει πολύ μεγάλη ζημιά. Ποιον τεχνικό θα μου προτείνατε από αθήνα και ίσως για μια μικρή αναβάθμιση πέραν της βλάβης;
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μια στιγμιαια επαφη εκαψε τρανζιστορ εξοδου? αμφιβαλλω λιγο.. στη Θεση σου Θα τον ανοιγα για να δω αν τιναξε ασφαλεια
edit. τσεκαρε πρωτα τον προ. ισωs αυτοs να εχει το προβλημα
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Μπορεί ασφάλεια,μπορεί και να ξεκόλλησε εσωτερικά,τηλέφωνο στον τεχνικό της αντιπροσωπείας της Vincent...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ισως ασφαλεια στον τελικο οπως λεει ο vlad66.
Kαι αλλη φορα να κλεινεις τα μηχανηματα οταν αλλαζεις καλωδια.
 
23 December 2007
1,681
Εγω απ' ότι κατάλαβα κάτι έχει πάθει το καλώδιο και όχι ο ενισχυτής ή ο προενισχυτής.
Άκουσες από τα ηχεία δυνατό θόρυβο κατά την στιγμή του ατυχήματος;
Για βάλε άλλο καλώδιο να δεις τι γίνεται.
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλους λοιπόν και να πω ότι έλεγξα τα πάντα και το πρόβλημα είναι στον τελικό δηλαδή τον σύνδεσα με άλλο προ και λειτουργεί μόνο το ένα κανάλι κι επειδή υπάρχει και δεύτερος ίδιος τελικός τον έβαλα στο αρχικό setup και όλα καλά με τα υπόλοιπα μηχανήματα ευτυχώς ' λοιπόν αποφάσισα να τον ανοίξω και δεν είδα κάτι δεν ξέρω και πολλά βέβαια μετά μέτρησα τις ασφάλειες που ήταν εμφανείς και όλα καλά τέλος μέτρησα την τάση dc στις μπόρνες των ηχείων δεξιά κι αριστερά και ήταν μηδενική οπότε τίποτα βραχυκυκλωμένο αυτά οπότε αποφάσισα να τον πάω στον ορφέα για να μου βρει λύση και κάτι για το setup που είναι αρκετά περίπλοκο προ consonance cyber 222 σε συνδεσμολογία bi ambing οριζόντια όπου τις μεσο ηψηλες αναλαμβάνει ο vincent sp331mk και τις χαμηλές ο απλός πηγή clearaudio emotion-ortofon 2m black- με phono το asr mini basis και ηχεία τα atc scm 40 και πάλι ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
επίσης να πω ότι άκουσα θόρυβο από το woofer του ηχείου κατά τη στιγμή της επαφής και την ίδια στιγμή ο mk τέθηκε σε κατάσταση προστασίας αναβόσβηνε το λαμπάκι του προφανώς ο απλός δεν έχει ευτυχώς που τα ηχεία είναι αναίσθητα διότι αλλιώς θα έπαιρνα το woofer στο χέρι πάλι καλά αυτη τη φορά τα atc απόδειξαν από τι είναι φτιαγμένα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αν έχει προστασία είσαι τυχερός.
Αλλά και η προστασία μερικές φορές δεν φτάνει.
Εχω κάψει τελικό στάδιο βλέποντας το λαμπάκι της προστασίας να ανάβει
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Όπως προείπα το λαμπάκι αναβόσβηνε στον mk τον οποίον κι έσβησα αμέσως κι ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα ο απλώς μάλλον δεν έχει αλλά αν είχε πάθει μεγάλη ζημιά δεν θα έπρεπε να μην λειτουργεί κανένα κανάλι αναρωτιέμαι
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
αυτό που έκανα ήταν μεγάλη βλακεία αλλά ήταν η μέρα της γιορτής μου πολύ αργά και είχα πιει αρκετά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Όπως προείπα το λαμπάκι αναβόσβηνε στον mk τον οποίον κι έσβησα αμέσως κι ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα ο απλώς μάλλον δεν έχει αλλά αν είχε πάθει μεγάλη ζημιά δεν θα έπρεπε να μην λειτουργεί κανένα κανάλι αναρωτιέμαι
δεν ισχυει αυτο
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
οπότε θα το αφήσω για την ώρα και με την πρώτη ευκαιρία μαζί με τη βλάβη θα του κάνω και μια μικρή αναβάθμιση ότι μπορεί να γίνει δηλαδή